Що таке рак молочної залози?
Рак молочної залози – це злоякісна пухлина, яка розвивається з епітеліальних клітин дольок та/або протоків молочної залози. Утворення пухлинної маси відбувається внаслідок безконтрольного поділу мутованих (змінених) клітин молочної залози. З часом, внаслідок безконтрольного поділу, кількість клітин пухлини збільшується і вони здатні проникати поза тканину молочної залози. Після потрапляння в лімфатичні вузли або з кровотоком у інші органи, клітини раку молочної залози здатні формувати нові пухлинні вогнища поза молочною залозою. Цей процес має назву метастазування пухлини поза молочної залози – метастази раку молочної залози.
В Україні, як і у всьому світі, рак молочної залози є найпоширенішим онкологічним захворюванням серед жінок. Рак грудей зустрічається в обох статей, проте, у чоловіків його діагностують рідше – менш ніж в 1% випадків.
Підтримка обізнаності населення про рак молочної залози, впровадження нових методів діагностики та лікування призвели до зменшення смертності впродовж останніх десятиліть. Головними складовими успішного лікування раку молочної залози є рання діагностика та індивідуальний підхід до лікування кожного пацієнта.
Які фактори ризику розвитку раку молочної залози?
Результати багатьох досліджень вказують на те, що розвиток раку молочної залози обумовлений сукупністю факторів, серед яких: гормональні і генетичні фактори, фактори обумовлені способом життя та довкілля, тощо.
Всі фактори ризику виникнення раку молочної залози можна поділити на:
Фактори ризику, які ви не можете змінити:
- Вік: зі збільшенням віку ризик виникнення раку молочної залози збільшується;
- Стать: жінки набагато частіше хворіють на рак грудей, ніж чоловіки;
- Спадковість: жінки, які мають успадковані зміни (мутації) певних генів, таких як BRCA1 і BRCA2, мають підвищений ризик виникнення раку молочної залози та яєчників;
- Сімейна історія раку молочної залози або яєчників: ризик раку молочної залози у жінки вищий, якщо у неї є мати, сестра або донька (родичі першого ступеня споріднення) або кілька членів родини з боку матері чи батька, які хворіли на рак молочної залози або яєчників. Наявність родича першого ступеня спорідненості чоловічої статі хворого на рак грудної залози також підвищує ризик для жінки;
- Репродуктивні фактори: початок менструацій до 12 років та/або настання менопаузи після 55 років;
- Лікування із застосуванням променевої терапії: жінки, яким проводили променеву терапію молочних залоз або грудної клітки (наприклад, лікування лімфоми Ходжкіна) до 30 років, мають вищий ризик захворіти на рак молочної залози протягом життя;
- Перенесені захворювання молочної залози: жінки, які перенесли рак молочної залози мають підвищений ризик захворіти на рак вдруге. У хворих на атипову протокову гіперплазію молочних залоз частіше діагностується рак молочної залози.
Фактори ризику, які ви можете змінити:
- Відсутність фізичної активності: жінки, з низькою фізичною активністю, мають вищий ризик захворювання на рак молочної залози;
- Надмірна вага або ожиріння після менопаузи: жінки похилого віку з надмірною вагою або ожирінням мають вищий ризик розвитку рака молочної залози порівняно з жінками, які не мають надмірної ваги або ожиріння;
- Гормональна терапія: деякі засоби замісної гормональної терапії, які приймаються у клімактеричному періоді, можуть підвищити ризик раку молочної залози при тривалому (більше 5 років) застосуванні. Деякі оральні контрацептиви (протизаплідні пігулки) також підвищують ризик раку молочної залози, особливо при тривалому, безконтрольному прийомі;
- Репродуктивні фактори: перша вагітність після 30 років, відсутність годування груддю, переривання вагітності та відсутність доношеної вагітності;
- Шкідливі звички: тютюнопаління та вживання алкоголю збільшує ризик виникнення раку молочної залози.
Які ознаки раку молочної залози?
Симптоми раку молочної залози можуть відрізнятися для кожної людини.
Найпоширенішим симптомом раку молочної залози є поява безболісного ущільнення або пухлини в молочній залозі.
До інших симптомів раку молочної залози слід віднести:
- зміна форми, розміру або контуру грудей;
- почервоніння, набряк, лущення або утворення виразок на шкірі молочних залоз або сосків та ареол;
- ямочки на шкірі (схожі на лимонну кірку);
- втягнення соска;
- поява будь-яких виділень з соска (крім молока під час лактації);
- поява ущільнення в пахвовій ямці (під рукою) або над ключицями чи на шиї;
- біль в молочних залозах.
Багато захворювань, в тому числі і рак, можуть проявлятися появою ущільнення в молочних залозах. Проте, в більшості випадків ущільнення в молочних залозах є проявом інших (не онкологічних) захворювань. Деякі жінки взагалі не помічають жодних ознак раку молочної залози, тому важливі регулярні огляди у лікаря-мамолога та проведення УЗД та мамографії.
Проведення регулярного самообстеження молочних залоз дозволить вам виявити будь-які зміни в молочних залозах та вчасно звернутися за консультацією до лікаря мамолога для уточнення діагнозу та початку лікування.
Як діагностується рак молочної залози?
Лікар після оцінки вашого ризику та обстеження молочних залоз порекомендує дослідження, які необхідні для виявлення захворювання.
Ці дослідження можуть включати:
- УЗД молочних залоз,
- мамографію,
- біопсію новоутворення молочної залози,
- комп’ютерну томографію,
- МРТ або ПЕТ.
Які стадії раку МЗ існують?
Стадія допомагає описати наскільки пухлина розповсюдилася по організму та призначити ефективне лікування. Стадія визначається за декількома показниками, включаючи розмір пухлини та розповсюдженням (метастазуванням) пухлини у інші органи.
Стадія 0. Захворювання не інвазивне. Це означає, що пухлина не має можливості розповсюджуватися за межі молочної залози.
1 стадія. Інвазивна пухлина менше 2 сантиметрів, яка не розповсюдилась за межі молочної залози.
2 стадія. Пухлина менше 2 сантиметрів, але розповсюдилася в пахвові лімфатичні вузли або пухлина до 5 сантиметрів, але не поширилася в лімфатичні вузли. Також сюди відносять пухлини від 2 до 5 см з метастазами або без метастазів в пахвові лімфатичні вузли.
3 стадія. На цій стадії пухлина розповсюджується за межі молочної залози вражаючи шкіру, та/або м’язи та/або лімфатичні вузли. Цю стадію зазвичай називають місцево-розповсюдженим раком молочної залози.
4 стадія. Пухлина розповсюдилася на інші органи, наприклад, кістки, легені, печінку, головний мозок і т.д. Ця стадія називається метастатичним раком молочної залози.
Яке лікування раку молочної залози?
Лікування раку молочної залози підбирається індивідуально для кожного пацієнта і залежить не тільки від стадії, але і від молекулярних особливостей (наприклад, гормональної чутливості) клітин пухлини.
У лікуванні раку молочної залози використовують хірургічні втручання, хіміотерапію, променеву терапію, гормональну терапію, таргетну та імунотерапію.
В Багатопрофільному медичному центрі «Лелека» використовуються сучасні підходи в комбінованому, комплексному спеціалізованому лікуванні раку молочної залози у жінок. В нашому центрі ми зібрали команду висококваліфікованих лікарів онкомамологів, онкохірургів, хіміотерапевтів, які розробляють індивідуальну програму онкологічного лікування раку молочної залози, яка буде максимально ефективною та щадною в кожному конкретному випадку.