ua
Особистий кабінет
Записатися
Рак молочної залози: діагностика та лікування в Києві | МЦ Лелека
ua
Рак молочної залози: діагностика та лікування в Києві | МЦ Лелека
Рак молочної залози: діагностика та лікування в Києві | МЦ Лелека
Запис на прийом
Заповніть форму і ми зв'яжемося з вами у найближчий час

Ми зв'яжемося з вами найближчим часом.

Рак молочної залози: діагностика та лікування в Києві | МЦ Лелека

Рак молочної залози: діагностика та лікування в «Лелеці», Київ

Що таке рак молочної залози?

Рак молочної залози – це злоякісна пухлина, яка розвивається з епітеліальних клітин дольок та/або протоків молочної залози. Утворення пухлинної маси відбувається внаслідок безконтрольного поділу мутованих (змінених) клітин молочної залози. З часом, внаслідок безконтрольного поділу, кількість клітин пухлини збільшується і вони здатні проникати поза тканину молочної залози. Після потрапляння в лімфатичні вузли або з кровотоком у інші органи, клітини раку молочної залози здатні формувати нові пухлинні вогнища поза молочною залозою. Цей процес має назву метастазування пухлини поза молочної залози – метастази раку молочної залози.

В Україні, як і у всьому світі, рак молочної залози є найпоширенішим онкологічним захворюванням серед жінок. Рак грудей зустрічається в обох статей, проте, у чоловіків його діагностують рідше – менш ніж в 1% випадків.

Підтримка обізнаності населення про рак молочної залози, впровадження нових методів діагностики та лікування призвели до зменшення смертності впродовж останніх десятиліть. Головними складовими успішного лікування раку молочної залози є рання діагностика та індивідуальний підхід до лікування кожного пацієнта.

Які фактори ризику розвитку раку молочної залози?

Результати багатьох досліджень вказують на те, що розвиток раку молочної залози обумовлений сукупністю факторів, серед яких: гормональні і генетичні фактори, фактори обумовлені способом життя та довкілля, тощо.

Всі фактори ризику виникнення раку молочної залози можна поділити на:

Фактори ризику, які ви не можете змінити:

 • Вік: зі збільшенням віку ризик виникнення раку молочної залози збільшується;
 • Стать: жінки набагато частіше хворіють на рак грудей, ніж чоловіки;
 • Спадковість: жінки, які мають успадковані зміни (мутації) певних генів, таких як BRCA1 і BRCA2, мають підвищений ризик виникнення раку молочної залози та яєчників;
 • Сімейна історія раку молочної залози або яєчників: ризик раку молочної залози у жінки вищий, якщо у неї є мати, сестра або донька (родичі першого ступеня споріднення) або кілька членів родини з боку матері чи батька, які хворіли на рак молочної залози або яєчників. Наявність родича першого ступеня спорідненості чоловічої статі хворого на рак грудної залози також підвищує ризик для жінки;
 • Репродуктивні фактори: початок менструацій до 12 років та/або настання менопаузи після 55 років;
 • Лікування із застосуванням променевої терапії: жінки, яким проводили променеву терапію молочних залоз або грудної клітки (наприклад, лікування лімфоми Ходжкіна) до 30 років, мають вищий ризик захворіти на рак молочної залози протягом життя;
 • Перенесені захворювання молочної залози: жінки, які перенесли рак молочної залози мають підвищений ризик захворіти на рак вдруге. У хворих на атипову протокову гіперплазію молочних залоз частіше діагностується рак молочної залози.

Фактори ризику, які ви можете змінити:

 • Відсутність фізичної активності: жінки, з низькою фізичною активністю, мають вищий ризик захворювання на рак молочної залози;
 • Надмірна вага або ожиріння після менопаузи: жінки похилого віку з надмірною вагою або ожирінням мають вищий ризик розвитку рака молочної залози порівняно з жінками, які не мають надмірної ваги або ожиріння;
 • Гормональна терапія: деякі засоби замісної гормональної терапії, які приймаються у клімактеричному періоді, можуть підвищити ризик раку молочної залози при тривалому (більше 5 років) застосуванні. Деякі оральні контрацептиви (протизаплідні пігулки) також підвищують ризик раку молочної залози, особливо при тривалому, безконтрольному прийомі;
 • Репродуктивні фактори: перша вагітність після 30 років, відсутність годування груддю, переривання вагітності та відсутність доношеної вагітності;
 • Шкідливі звички: тютюнопаління та вживання алкоголю збільшує ризик виникнення раку молочної залози.

Які ознаки раку молочної залози?

Симптоми раку молочної залози можуть відрізнятися для кожної людини.

Найпоширенішим симптомом раку молочної залози є поява безболісного ущільнення або пухлини в молочній залозі.

До інших симптомів раку молочної залози слід віднести:

 • зміна форми, розміру або контуру грудей;
 • почервоніння, набряк, лущення або утворення виразок на шкірі молочних залоз або сосків та ареол;
 • ямочки на шкірі (схожі на лимонну кірку);
 • втягнення соска;
 • поява будь-яких виділень з соска (крім молока під час лактації);
 • поява ущільнення в пахвовій ямці (під рукою) або над ключицями чи на шиї;
 • біль в молочних залозах.

Багато захворювань, в тому числі і рак, можуть проявлятися появою ущільнення в молочних залозах. Проте, в більшості випадків ущільнення в молочних залозах є проявом інших (не онкологічних) захворювань. Деякі жінки взагалі не помічають жодних ознак раку молочної залози, тому важливі регулярні огляди у лікаря-мамолога та проведення УЗД та мамографії.

Проведення регулярного самообстеження молочних залоз дозволить вам виявити будь-які зміни в молочних залозах та вчасно звернутися за консультацією до лікаря мамолога для уточнення діагнозу та початку лікування.

Як діагностується рак молочної залози?

Лікар після оцінки вашого ризику та обстеження молочних залоз порекомендує дослідження, які необхідні для виявлення захворювання.

Ці дослідження можуть включати:

 • УЗД молочних залоз,
 • мамографію,
 • біопсію новоутворення молочної залози,
 • комп’ютерну томографію,
 • МРТ або ПЕТ.

Які стадії раку МЗ існують?

Стадія допомагає описати наскільки пухлина розповсюдилася по організму та призначити ефективне лікування. Стадія визначається за декількома показниками, включаючи розмір пухлини та розповсюдженням (метастазуванням) пухлини у інші органи.

Стадія 0. Захворювання не інвазивне. Це означає, що пухлина не має можливості розповсюджуватися за межі молочної залози.

1 стадія. Інвазивна пухлина менше 2 сантиметрів, яка не розповсюдилась за межі молочної залози.

2 стадія. Пухлина менше 2 сантиметрів, але розповсюдилася в пахвові лімфатичні вузли або пухлина до 5 сантиметрів, але не поширилася в лімфатичні вузли. Також сюди відносять пухлини від 2 до 5 см з метастазами або без метастазів в пахвові лімфатичні вузли.

3 стадія. На цій стадії пухлина розповсюджується за межі молочної залози вражаючи шкіру, та/або м’язи та/або лімфатичні вузли. Цю стадію зазвичай називають місцево-розповсюдженим раком молочної залози.

4 стадія. Пухлина розповсюдилася на інші органи, наприклад, кістки, легені, печінку, головний мозок і т.д. Ця стадія називається метастатичним раком молочної залози.

Яке лікування раку молочної залози?

Лікування раку молочної залози підбирається індивідуально для кожного пацієнта і залежить не тільки від стадії, але і від молекулярних особливостей (наприклад, гормональної чутливості) клітин пухлини.

У лікуванні раку молочної залози використовують хірургічні втручання, хіміотерапію, променеву терапію, гормональну терапію, таргетну та імунотерапію.

В Багатопрофільному медичному центрі «Лелека» використовуються сучасні підходи в комбінованому, комплексному спеціалізованому лікуванні раку молочної залози у жінок. В нашому центрі ми зібрали команду висококваліфікованих лікарів онкомамологів, онкохірургів, хіміотерапевтів, які розробляють індивідуальну програму онкологічного лікування раку молочної залози, яка буде максимально ефективною та щадною в кожному конкретному випадку.

Записатися


Реєстрація успішна!


З вами зв’яжеться спеціаліст контакт-центру для узгодження дати та часу прийому.
Заявки опрацьовуються в робочий час з 10:00 до 20:00 з понеділка по неділю.


Дякуємо, що обираєте «Лелеку»!

Ми зв'яжемося з вами найближчим часом.

Методи лікування раку молочної залози в МЦ «Лелека»

Хіміотерапія

Хіміотерапія – це медикаментозне лікування раку, яке є важливим методом в боротьбі з цією хворобою. Вона базується на використанні спеціальних препаратів, які мають здатність впливати лише на пухлинні клітини, пригнічуючи їхній ріст та знищуючи їх.

План лікування, а саме дози препаратів та його схема, визначається онкологом. Хіміотерапія вимагає індивідуального підходу через різноманітні фактори, такі як тип пухлини, молекулярний профіль, ступінь диференціації та гістологічна структура ракових клітин. Окрім цього, лікувальний алгоритм також залежить від віку пацієнта, його статі та стадії онкопатології.

Хіміотерапія може призначатися як до хірургічного лікування, так і після.

Хіміотерапевти МЦ «Лелека» призначають схеми лікування, які відповідають міжнародним протоколам.

Хірургічні операції при онкопатології молочної залози

Квадрантектомія молочної залози з аксілярною лімфодисекцією – це органозберігаюча операція з видалення четвертої частини залози з прилеглими тканинами та реґіонарними лімфатичними вузлами. Дане оперативне втручання використовується при пухлинах невеликого розміру. Такий вид оперативного втручання дозволяє зберегти значну частину залози.

Мастектомія з аксілярною лімфодисекцією – це радикальне хірургічне втручання, при якому залоза видаляється повністю разом з прилеглими тканинами та реґіонарними лімфатичними вузлами в пахвовій області. Дана тактика втручання обирається в тому випадку, коли менш радикальні втручання неможливі.

Метод хірургічного втручання при РМЗ обирається лікарем онкохірургом, виходячи з індивідуальних показань пацієнтки. Перевага надається менш радикальним втручанням, якщо ситуація це дозволяє.

Онкопластичні квадрантектомія та лампектомія –  інноваційний підхід до лікування раку молочної залози, який поєднує традиційну органозберігаючу операцію при раку молочної залози лампектомію або квадрантектомію з пластичними операціями, наприклад такими як:

 • редукційна мамопластика або зменшення розміру грудей;
 • мастопексія або підтяжка молочних залоз.

Лікарі відділення

Рак молочної залози: діагностика та лікування в Києві | МЦ Лелека
Лікар онколог, хірург-онколог, мамолог, онкомамолог Детальніше
Рак молочної залози: діагностика та лікування в Києві | МЦ Лелека
Лікар мамолог, хірург-онколог, кандидат медичних наук Детальніше
Рак молочної залози: діагностика та лікування в Києві | МЦ Лелека
Лікар-мамолог вищої категорії, онкодерматолог, онколог, хірург Детальніше
Рак молочної залози: діагностика та лікування в Києві | МЦ Лелека
Лікар мамолог, онколог, хіміотерапевт Детальніше

Найчастіші питання про лікування раку молочної залози

Наскільки поширений рак молочної залози?

За даними Національного канцер-реєстру України у 2022 році 167 848 жінок мають діагноз рак молочної залози, а 4732 пацієнтки померли від цього захворювання.

Рак грудей є основною причиною смерті від онкологічних захворювань жінок у віці від 35 до 55 років.

Лише 20% всіх випадків раку молочної залози виявлено на першій стадії, що пов’язано з низькою інформованістю населення про дане захворювання та обумовлює неефективність програм спрямованих на раннє виявлення, таких як скринінгова мамографія.

Найчастіше рак грудей діагностується у жителів Дніпропетровської області, міста Києва та Львівської області.

1.

Яка профілактика раку молочної залози?

Основні фактори, які впливають на ризик виникнення раку молочної залози – це жіноча стать та вік 50 років і більше. Та наявність факторів ризику не означає, що ви обов’язково захворієте. Більшість жінок мають певну кількість факторів ризику, при цьому не хворіють на рак молочної залози. Але, деякі жінки хворіють на рак грудей навіть при відсутності будь-яких факторів ризику.

Таким чином, незважаючи на те, має жінка фактори ризику виникнення РМЗ чи немає, неможливо бути впевненою в тому, що патологія не виникне у вас.

Саме тому найкраща профілактика РМЗ – це контроль стану свого організму, а саме:

 • проведення самообстеження грудей;
 • регулярні профілактичні огляди у лікаря мамолога з УЗД молочних залоз чи мамографії.

Регулярне обстеження МЗ направлене на виявлення будь-яких змін на ранніх етапах. Чим раніше онкопатологія буде виявлена, тим більше шансів на успішне лікування.

Зверніться до свого лікаря для того щоб визначити спосіб зниження ризику та підібрати оптимальну програму скринінгу раку молочної залози.

2.
Якщо у вас залишилися питання, зв'яжіться з нами за телефоном:

Зворотній дзвінок

ПІБ
Телефон