ua
Особистий кабінет
Записатися
Самообстеження молочних залоз: коли, як, для чого? | Блог | Медіацентр
ua
Самообстеження молочних залоз: коли, як, для чого? | Блог | Медіацентр
Самообстеження молочних залоз: коли, як, для чого? | Блог | Медіацентр
Запис на прийом
Заповніть форму і ми зв'яжемося з вами у найближчий час

Ми зв'яжемося з вами найближчим часом.

Самообстеження молочних залоз: коли, як, для чого?

Самообстеження молочних залоз: коли, як, для чого? | Блог | Медіацентр

 

Щороку в Україні 12 тисяч жінок чують діагноз «рак молочної залози» – це 40 жінок щодня. Це невтішна статистика.

Головними складовими успішного лікування раку молочної залози є рання діагностика та розпочате на ранніх етапах лікування.

Щомісячна самодіагностика грудей жінками – це досить важлива складова контролю стану молочних залоз, яка дозволяє жінці виявити зміни в залозі і вчасно звернутися до лікаря мамолога за кваліфікованою допомогою. В цій статті ми розкриємо найпоширеніші питання про самодіагностику, а саме:

 

Самообстеження грудей – це техніка скринінгу захворювань молочних залоз. Метод обстеження, який ви можете використовувати в домашніх умовах, щоб перевірити наявність ущільнень або інших змін структури грудей. Регулярне самообстеження молочних залоз дозволяє запідозрити або виявити зміни в молочних залозах.

Якщо ви виявили будь-які зміни в молочній залозі зверніться до лікаря-мамолога та обговоріть з ним свою «знахідку». Більшість змін в молочних залозах, виявлених під час самообстеження, носять доброякісний характер, проте в деяких випадках ви можете виявити рак молочної залози на ранній стадії, коли вірогідність його успішного лікування значно вище.

 


Чи варто мені проводити самообстеження молочних залоз?

Самообстеження молочних залоз має на меті визначити яка структура залоз є нормальною саме для вас.

Це зручний та безпечний спосіб ознайомитися з нормальним виглядом та структурою власних грудей, який ви можете використовувати в домашніх умовах та у будь-якому віці.

Самообстеження важливе для підтримання здоров’я грудей, але воно не має замінювати огляди молочних залоз у лікаря та проведення скринінгових методів, таких як УЗД та мамографія.

 


Як часто мені потрібно проводити самообстеження молочних залоз?

Більшість медичних асоціацій по всьому світу рекомендують проводити самообстеження грудей щомісяця.

Щомісячне самообстеження молочних залоз може допомогти вам виявити зміни, які можуть бути ознаками різних захворювань молочних залоз, в т.ч. і раку молочної залози.

Дослідження показують, що більшість хворих на рак молочної залози самостійно виявляли ущільнення або зміни в молочних залозах, які спонукали їх звернутися до лікаря.

 


Коли мені потрібно проводити самообстеження грудей?

Самообстеження молочних залоз потрібно проводити щомісячно, починаючи з 20-річного віку.

Жінкам фертильного віку потрібно проводити самообстеження грудей з 6 по 12 день менструального циклу.

Після менопаузи жінкам варто вибрати будь-який день місяця, який легко запам’ятати, наприклад, перший день місяця або ваше улюблене число.

 


Скільки часу займає самообстеження грудей?

Самообстеження молочних залоз займає всього декілька хвилин та легко може бути включено в ваш звичайний розпорядок дня. Ви можете проводити самообстеження молочних залоз коли:

  • одягаєтесь вранці або роздягаєтеся ввечері;
  • лежачи у ліжку вранці або перед сном;
  • приймаєте душ.
 


Які проблеми виникають при самостійному обстеженні молочних залоз?

Самообстеження – корисна та безпечна процедура, так як не потребує спеціальних інструментів та навичок і дозволяє вам усвідомити нормальний вигляд та структуру ваших грудей, але вона має певні ризики:

  • По-перше, самообстеження молочних залоз не замінює огляд у лікаря, УЗД молочних залоз або мамографію. Помилково вважати, що якщо самостійно оглядати молочні залози, то звертатися до лікаря або робити мамографію не потрібно.
  • По-друге, виявлені під час самообстеження зміни можуть змусити вас думати про те, що можуть означати ці зміни, викликати тривогу та переживання, які триватимуть поки не звернетеся до лікаря.
  • По-третє, якщо ви виявите ущільнення, яке потребуватиме додаткового обстеження і виявиться, що знахідка доброякісна –це не має бути причиною зневіри і відмови від подальшого регулярного самообстеження.
 


Чи можуть бути ущільнення в молочній залозі нормою?

Деякі ущільнення в тканині молочної залози є варіантом норми і не обов’язково є приводом для паніки.

У деяких жінок горбкувата структура молочних залоз є природньою. Усвідомлення того, що для вас є нормою допоможе вам краще розпізнати зміни структури грудей.

 


Як проводити самообстеження молочних залоз?

Методика самообстеження молочних залоз за матеріалами American Cancer Society (Американського протиракового товариства) та Благодійного недержавного фонду «Здоров’я жінки та планування сім’ї», Київ, Україна.

Самообстеження грудей можна проводити наступним чином:

  1. огляд;
  2. промацування або пальпація;
  3. обстеження під час приймання ванни або душу.

 

Огляд

Огляд молочних залоз потрібно здійснювати перед дзеркалом: спочатку руки на поясі, потім закладені за голову.

Під час огляду звертайте увагу:

  • на зміну розмірів (асиметричність), контурів грудей, на колір та тургор шкіри, появу нових складок, зморшок;
  • зміни з боку соска і ареоли: виділення, епідермальні нашарування, ерозії, тріщини, втягнення чи відхилення соска. Кожен сосок легко стисніть пальцями, слідкуючи за виділеннями, якщо вони є, та їх забарвленням.

 

Промацування або пальпація

Промацування проводиться лежачи на спині у 3 положеннях:

  • рука з обстежуваного боку спрямована вздовж тулуба;
  • рука з обстежуваного боку спрямована уверх за голову;
  • рука з обстежуваного боку спрямована у бік.

Під лопатку з того боку, що обстежується, підкладіть валик таким чином, щоб грудна клітка була трохи піднята.

Пальпуйте кожну молочну залозу подушечками пальців протилежної руки легкими натискаючими рухами. Уникайте грубого прощупування та захоплення великої ділянки тканини молочної залози, оскільки це може створити враження ущільнення, якого насправді немає.

Пальпуйте молочну залозу наступним чином:

  • круговими рухами, починайте з верхньої чверті і рухайтеся за годинниковою стрілкою;
  • лінійними рухами вверх та вниз;
  • клиноподібними рухами від соска і назад.

Окремо обстежується сосок. Його стискають мiж пальцями, починаючи з краю ареоли, для того, щоб переконатися, що з соска не з’являються виділення.

Завжди пальпуйте молочні залози в одній i тій самій послідовності. Це допоможе вам не пропустити жодної ділянки, а також запам’ятати, якими ваші молочні залози звичайно є на дотик.

 

Обстеження під час приймання ванни або душу

Намиленою рукою проведіть декілька разів від надключичної ділянки вниз до соска, при цьому порівнюйте відчуття із протилежною залозою. Далі, підтримуючи знизу молочну залозу однією рукою, іншою рукою пальпуйте ковзкими рухами. І на закінчення обстежте кінчиками чотирьох пальців пахвову ділянку на наявність збільшених лімфатичних вузлів з піднятою та опущеною рукою.

 

Слід пам’ятати, що при виявленні змін у молочних залозах необхідно звернутись до лікаря – мамолога, який проведе клінічний огляд молочних залоз і, за необхідності призначить додаткові обстеження.

 


Що робити, якщо під час самодіагностики виявила ущільнення?

Багато жінок виявляють ущільнення в молочних залозах під час самодіагностики.

Та не слід панікувати – більшість з них можуть бути варіантом нормальної структури залоз, бути ознакою доброякісних пухлин або непухлинних захворювань молочних залоз. Також, слід зауважити, що зовнішній вигляд грудей може змінюватися з віком.

Головне, якщо ви виявили підозрілі новоутворення в молочних залозах, не займайтеся самолікування і не шукайте пораду у гугла, а обговоріть їх зі своїм лікарем.

 

Проведення щомісячного самообстеження молочних залоз допоможе вам зберегти здоров’я грудей та виявити ранні ознаки захворювань. Ви можете включити етапи обстеження молочних залоз в свій повсякденний розпорядок дня, наприклад, коли готуєтеся до сну чи приймаєте душ. З кожним разом проводячи самообстеження грудей ви краще знайомитеся зі своїм тілом.

Коли ви знаєте, що для вас нормально, вам будете легше визначити коли і які зміни молочних залоз відбулися. Потім ви можете обговорити ці зміни зі своїм лікарем.

Не відкладайте візит до лікаря на «зручний час», адже рак чекати не буде.

 

Автори

Любота Ірина Ігорівна

Лікар мамолог, онколог, хіміотерапевт
Досвід роботи - 15 років

Дата публікації: 29 вересня 2023 року
Поділитися:

Записатися


Реєстрація успішна!


З вами зв’яжеться спеціаліст контакт-центру для узгодження дати та часу прийому.
Заявки опрацьовуються в робочий час з 10:00 до 20:00 з понеділка по неділю.


Дякуємо, що обираєте «Лелеку»!

Ми зв'яжемося з вами найближчим часом.

Наші новини

всі новини

Вакцинація від грипу для дорослих та дітей

Починаючи з середини осені підвищується кількість захворювань на грип. Грип – це не лише нежить, кашель, висока температура. На жаль, багато людей можуть...

Нові надходження вакцин в МЦ «Лелека»

Ми раді повідомити про появу в МЦ «Лелека» довгоочікуваних вакцин: Вакцина «Бексеро» – для профілактики менінгококової інфекції...

Фіксація ціни на ведення пологів

З 1 жовтня 2024 року в МЦ "Лелека" відбудеться підвищення цін на медичні послуги з усіх напрямків. Щоб не хвилюватися про підвищення цін до самих пологів ...

Якщо у вас залишилися питання, зв'яжіться з нами за телефоном:

Зворотній дзвінок

ПІБ
Телефон