Жовчнокам’яна хвороба (ЖКХ) або холелітіаз – це захворювання зумовлене порушенням обміну холестерину або білірубіну, та характеризується утворенням конкрементів (каменів) в жовчному міхурі та жовчних протоках.
Жовчнокам’яна хвороба відноситься до одного з найбільш поширених захворювань, що зустрічається у кожного п’ятого жителя України віком старше 40 років, при цьому у жінок в 5-6 разів частіше ніж у чоловіків. Інколи захворювання зустрічається і у людей більш молодого віку та навіть дітей. Досить часто діагностується жовчокам’яна хвороба у вагітних жінок – за статистикою у 3 із 100 вагітних дають поро себе знати камені в жовчному.
Які основні прояви жовчнокам’яної хвороби?
У більшості пацієнтів ЖКХ на ранніх етапах протікає без будь-яких проявів, і може бути випадковою знахідкою під час ультразвукового обстеження. Конкременти можуть переміщатися по жовчних шляхах і при цьому не давати про себе знати. Проявиться жовчнокам’яна хвороба може лише через кілька років після появи.
Основні симптоми каменів у жовчному міхурі:
- біль в правому підребер’ї, який може віддавати у праву руку, ключицю, спину, та навіть у серце;
- гіркота у роті чи неприємний запах;
- нудота, блювота домішками жовчі;
- жовтяниця шкіри, очей, слизових;
- діарея чи запор.
Найчастіше ЖКХ проявляє себе нападом «жовчної коліки», яка спричинена просуванням камінця по жовчних шляхах та їх перекриттям і спазмом.
Якщо ви відчуваєте симптоми ЖКХ, необхідно звернутися для діагностики та лікування. Якщо ж сильний біль тримається довше 12 годин, супроводжується підвищенням температури та блюванням – це свідчить про ускладнення ЖКХ гострим холециститом – негайно викличте швидку допомогу/
Важливо! Гострий калькульозний холецистит важкий небезпечний для здоров’я стан, що потребує негайного видалення жовчного міхура.
Які існують методи лікування жовчнокам’яної хвороби?
Лікування камінців в жовчному міхурі поділяється на консервативне та оперативне:
- Консервативне лікування можливе тільки при холестеринових конкрементах маленьких розмірів.
- Хірургічне лікування включає в себе повне видалення жовчного міхура. Операцію можна виконати відкритим або лапароскопічним доступом.