ua
Особистий кабінет
Набряки у вагітних: що робити та як їх позбутися | Блог | Медіацентр
ua
Набряки у вагітних: що робити та як їх позбутися | Блог | Медіацентр

Набряки у вагітних: що робити та як їх позбутися

Набряки у вагітних: що робити та як їх позбутися | Блог | Медіацентр

Вагітність – це щаслива мить у житті жінки, яка очікує на народження свого малючка. Але під час цього «особливого» стану є і деякі неприємні моменти. Найбільш поширені – токсикоз (нудота та блювота на малих термінах вагітності), розлади травлення (біль у шлунку, закрепи, тощо), біль у попереку та набряки.

Сьогодні поговоримо про набряки та з’ясуємо:

  • чому виникають набряки під час вагітності;
  • чим набряки під час вагітності небезпечні;
  • як перевірити набряки під час вагітності;
  • як набряки прибрати?

 

Набряки під час вагітності – досить поширене явище, пов'язане з утворенням надмірної кількості рідини в організмі жінки. Це збільшення рідини призводить до того, що збільшується тиск на судини і відбувається витік рідини в тканини, що може викликати набряки. Причиною цього є ряд фізіологічних змін, характерних для періоду вагітності.


Чому виникають набряки під час вагітності?

  • Високий рівень гормону прогестерон: цей гормон починає вироблятися яєчниками жінки відразу після овуляції  і готує її організм до вагітності. Концентрація прогестерону в крові залишається доволі високою протягом всієї вагітності. Нажаль, у нього є такий побічний ефект, як затримка рідини в організмі. Багато жінок помічають у себе набряки перед менструацією. Це все «підступна» дія прогестерону.
  • Затримка рідини: Внаслідок змін в гормональному фоні вагітної жінки може виникнути затримка рідини в організмі, особливо в області стоп та ніг.
  • Збільшення об'єму крові: Об'єм крові в організмі вагітної жінки збільшується  для забезпечення плоду киснем та поживними речовинами.
  • Тиск матки на вени: Зростання розмірів матки може викликати тиск на вени, що ускладнює відтік крові з нижньої частини тіла.
  • Позиція під час сну: Певні позиції сну вагітної можуть призводити до стискання судин та нервів у руках, що сприяє розвитку карпального тунельного синдрому.


Де частіше всього з’являються набряки у вагітних?

Набряки під час вагітності частіше всього з’являються на ступнях та гомілках. Наступна улюблена локалізація – це кисті рук. Також зайва рідина може збиратися на обличчі, і разом з набряками може з’являтися нежить.


Які особливості набряків на різних термінах вагітності?

Протягом всієї вагітності можуть бути як фізіологічні, так і патологічні набряки.

В першому триместрі вагітності набряки зустрічаються не часто. Поява набряків до 12 тижнів вагітності можуть свідчити про порушення функції щитоподібної залози або нирок, тому обов’язково треба звернутися до лікаря.

В другому триместрі набряки можуть з’являтися частіше на руках. Обличчя та нижні кінцівки набрякають рідко. Особливу увагу слід звернути на набряк ніг під час вагітності, коли з’являються додаткові симптоми, такі як, поява венозних «зірочок» на ногах, відчуття важкості у ногах та «гудіння» м’язів. Поява набряків на ногах з 13 по 28 тижні вагітності може свідчити про варикозну хворобу, тому для виключення цієї патології бажано звернутися до лікаря флеболога.

Набряки під час вагітності можуть бути особливо вираженими в останньому триместрі. Частіше за все відмічаються набряки стоп та гомілок. Однак у більшості випадків це є нормальним фізіологічним явищем, і вони зникають після пологів.


Чим небезпечні набряки під час вагітності?

Важливо спостерігати за набряками та повідомляти свого лікаря, особливо якщо вони є дуже вираженими, супроводжуються іншими симптомами, такими як головний біль, погіршення зору чи високий тиск. Це може бути ознакою прееклампсії, або як раніше називали пізнього токсикозу вагітності, що вимагає більш ретельного обстеження та лікування.

Тому важливо вести регулярний медичний нагляд під час вагітності. Під час консультування вагітної, лікар може надати поради, як позбутися набряків під час вагітності.

Лікар може виміряти тиск, призначити аналіз сечі на білок та проводити інші обстеження для визначення стану вашого здоров'я та стану вагітності.

Лікарі медичного центру «Лелека» проводять комплексне спостереження вагітності та завдяки сучасному медичному обладнанню можуть вчасно діагностувати і профілактувати різні ускладнення вагітності.


Як перевірити набряки під час вагітності?

Виражені набряки помітити не складно. А от що робити, коли набряки ледь помітні або затримка рідини відбувається повільно?

  • Слідкуйте за збільшенням об'єму ніг, стоп, рук, обличчя та інших частин тіла. Оцініть, чи є різниця між лівою та правою стороною тіла. Якщо починають з’являтися набряки рук при вагітності, жінки починають скаржитися на те, що перестала зніматися обручка.
  • Натискання на ділянку тіла, де є підозра на набряк: Зробіть невеличкий тиск на набряклу область протягом 5 секунд. Відпустіть тиск та оцініть, чи залишається вм'ятина чи глибокий слід.
  • Зауважте інші симптоми: дуже стрімке зростання ваги тіла, можуть з’являтися поколювання, зуд або оніміння пальців. В цьому випадку це можуть бути набряки та зайва вага під час вагітності.


Як прибрати набряки під час вагітності?

Лікування за допомогою медикаментів – крайня міра. Зазвичай достатньо запровадити в своє життя декілька дієвих прийомів.


Як швидко зняти набряки під час вагітності вдома?

Для зменшення набряків вагітним жінкам рекомендується вживати наступні заходи:

  • Відпочинок та підняття ніг: важливо частіше відпочивати з ногами вверх, щоб полегшити відтік рідини з тканин.
  • Використовуйте зручне взуття: носіння взуття на високих підборах сприяє появі набряків на ногах навіть у не вагітних жінок, у вагітних це явище лише посилюється. Тому під час вагітності надайте перевагу комфорту, тим паче, ми живемо в такий час, коли зручне та привабливе взуття легко обрати.
  • Носіння компресійної білизни: спеціальні компресійні гольфи чи колготки можуть допомогти у підтримці вен та зменшенні набряків.
  • Правильне харчування: обмеження споживання солі може допомогти у зменшенні затримки рідини в організмі.
  • Підтримка для ніг: якщо набрякають ноги під час вагітності використовуйте подушку або валик під ноги під час сну, щоб зменшити тиск на вени.
  • Фізична активність: м’язи, які працюють при руханні, допомагають відтоку рідини, тому фізична активність під час вагітності важлива (детальніше читайте в статті "Спотр під час вагітності").
  • Пийте багато рідини: може здаватися, що чим менше пити рідини, тим меншими будуть набряки. Але це не так. При обмеженні рідини в вашому раціоні можна отримати зневоднення організму, а набряки нікуди не дінуться.

Ці поради мають лише загальний характер. Як зняти набряк при вагітності саме вам – для цього важливо отримати індивідуальні рекомендації від вашого лікаря, який володіє інформацією про всі тонкощі перебігу саме вашої вагітності.

 

Сподіваємося, що наша стаття буде корисною для вас. Насолоджуйтеся своїм станом. Та пам’ятайте – при появі серйозних симптомів, повідомте вашого лікаря, щоб вчасно вжити заходів для покращення вашого самопочуття.

Автори

Коваленко Микола Миколайович

Лікар акушер-гінеколог вищої кваліфікаційної категорії
Досвід роботи - 18 років

Дата публікації: 06 лютого 2024 року
Поділитися:

Записатися


Реєстрація успішна!


З вами зв’яжеться спеціаліст контакт-центру для узгодження дати та часу прийому.
Заявки опрацьовуються в робочий час з 10:00 до 20:00 з понеділка по неділю.


Дякуємо, що обираєте «Лелеку»!

Ми зв'яжемося з вами найближчим часом.

Наші новини

всі новини

Check-up «Перевір родимки» зі знижкою

У травні акційний check-up «Перевір родимки» лише за 950 грн. (консультація лікаря + дерматоскопія). В Check-Up «Перевір родимки»...

Акція «Попередь рак грудей»

Ми хочемо нагадати жінкам про важливість регулярного обстеження молочних залоз з метою контролю їх стану, та у випадку будь-яких змін, раннього їх виявлення та...

Знижки місяця від Центру сучасної хірургії...

В травні 2024 року «Лелека» оголошує знижки на консультації лікарів та хірургічне лікування у Центрі сучасної хірургії : ✳️ - 40% знижки на...

Якщо у вас залишилися питання, зв'яжіться з нами за телефоном:

Зворотній дзвінок

ПІБ
Телефон