Нудота є поширеним симптомом у вагітних протягом першого триместру вагітності. Її прояви варіюються від легких до досить виражених, і можуть викликати значні перешкоди для нормального харчування.
Гостра нудота та блювота під час вагітності спостерігаються у 50% жінок. Розуміючи, що кожна друга вагітна жінка стикається з цим станом – лікар дієтолог, гастроентеролог Олег Віталійович Швець допоміг нам розібратися з причинами, можливими наслідками та поділився порадами, як полегшити свій стан під час токсикозу та що робити, щоб не нудило.
В статті ви дізнаєтеся:
- Що таке токсикоз?
- Вплив токсикозу на плід?
- Причини виникнення токсикозу?
- Чи можна приймати вітамінні комплекси?
- Як харчуватися під час токсикозу?
- Що робити при ускладненнях від токсикозу?
- Як приборкати нудоту?
Що таке токсикоз?
Як ми вже вище писали, з гострою нудотою та блювотою в першому триместрі вагітності стикається кожна друга вагітна жінка. В англомовній літературі для цього стану застосовується термін “morning sickness”, хоча насправді приступи нудоти та блювання можуть виникати в будь-який час доби, а не тільки зранку.
Вважається, що причиною нездужання є значні гормональні зміни протягом перших місяців вагітності. У більшості вагітних прояви нудоти та блювання значно послаблюються або зовсім зникають до 12-14 тижня.
Однак, у 1-3% вагітностей нудота і блювота мають значну вираженість та стають виснажливими — цей стан називається токсикоз або гестоз вагітності. В англомовних країнах застосовується термін гіперемезис (Hyperemesis Gravidarum).
Токсикоз може нести потенційну небезпеку для життя жінки, і часто потребує спеціалізованого лікування: внутрішньовенне введення рідини при зневодненні або призначення антиметичних (протиблювотних) препаратів.
До основних симптомів токсикозу належать:
- сильна невпинна нудота та блювота,
- неоптимальне харчування,
- зневоднення та швидка втрата ваги.
Цей стан може значно погіршити розпорядок та якість життя, особливо якщо жінки працюють або мають інших дітей, які потребують догляду.
Вплив токсикозу на плід
Жінки з токсикозом хвилюються, чи не зашкодить цей стан їхній майбутній дитині. Насправді при помірній вираженості токсикозу плід отримує всі поживні речовини, необхідні для здорового росту і розвитку.
Та існує гіпотетичний ризик, що при втраті ваги під час вагітності, дитина може народитися з низькою вагою.
Причини токсикозу у вагітних
Дослідження показують зв’язок нудоти і блювоти вагітних із низкою факторів:
➡️ Високий рівень статевих гормонів естрогену та прогестерону, а також гормону вагітності – хоріонічного гонадотропіну (ХГТ).
➡️ Нудота та блювота під час попередніх вагітностей або сімейна історія (якщо у вашій родині таке траплялося). Усвідомлення ризику допомагає морально підготуватися до наступної вагітності.
➡️ Ожиріння – індекс маси тіла (ІМТ) 30 або більше на початку вагітності. Якщо ви плануєте народити дитину, схуднення до вагітності є корисним і зменшує ймовірність появи токсикозу.
➡️ Дефіцит вітаміну В6
Результати досліджень вказують на зв’язок між рівнем вітаміну В6 та нудоти вагітних. Вітамін В6 сприяє оптимальному використанню та депонуванню енергії організмом. Якщо ви дотримуєтеся здорового збалансованого харчування до зачаття та під час вагітності, зазвичай ви отримуєте необхідну кількість B6. Водночас при недостатньому надходженні їжі або засвоєнні поживних речовин, може виникнути його дефіцит.
Намагайтесь споживати достатню кількість продуктів, що містять вітамін В6: коричневий рис, цільнозерновий хліб, риба і птиця, збагачені сухі сніданки, горіхи, зелені листові овочі.
Чи можна приймати вітамінні комплекси під час вагітності?
Можна приймати вітамінні комплекси саме вам чи ні – це питання варто обговорити з вашим лікарем.
Якщо у вас немає протипоказань, призначення та застосування спеціальних вітамінно-мінеральних комплексів для вагітних можливе. Вони, серед іншого, містять оптимальну кількість вітаміну В6, а також допомагають постачати в організм необхідні вітаміни, мінерали та мікроелементи при появі нудоти і блювоти вагітних.
Як харчуватися під час токсикозу?
Для вагітної жінки важливо, щоб в організм разом з їжею потрапляла необхідна кількість енергії, мікро, макроелементів, поживних елементів та води. Під час токсикозу, коли жінку постійно турбує нудота та блювання – це зробити іноді досить складно.
Корисні дієтичні рекомендації при нудоті та блюванні вагітності:
- Якщо під час вагітності через приступи нудоти та блювоти ви відчуваєте проблеми з регулярним харчуванням, тоді не варто перейматися калорійністю їжі при її окремих прийомах.
- Визначте час доби, коли вам найлегше і ви можете поїсти, а потім збільште споживання їжі в цей час. Намагайтеся їсти продукти з високим вмістом енергії та білка, щоб отримати максимум поживних речовин із меншої порції.
- Збагачуйте продукти, роблячи їх більш поживними. Наприклад:
- додайте до фруктів йогурт, вершки або згущене молоко;
- їжте овочі з розтопленим вершковим маслом;
- покладіть вершки та сир у картопляне пюре, страви з макаронів, супи та рагу;
- вживайте молочні та кисломолочні продукти із нормальною жирністю.
- Тимчасово варто скасувати обмеження на споживання солодкої та жирної їжі, як шоколад, печиво, тістечка, а також солодкі напої. Ці продукти дозволять збільшити надходження енергії, коли їжі замало. Але слідкуйте за тим, щоб не зловживати цими продуктами, адже вони містять порожні калорії.
- Їжте потроху і часто — за можливості кожні 1-2 години. Серед поживних продуктів, які найчастіше добре переносяться:
- пластівці з молоком,
- бутерброди з тунцем чи куркою,
- вершковий сир на тостах,
- супи,
- крекери,
- хлібні палички та інші сухі крохмалисті продукти.
- Якщо ви не можете втримати їжу, не хвилюйтеся. Пийте рідини з високим вмістом енергії та білка, щоб максимізувати їх поживний вміст. Гарним варіантом є молочні коктейлі та гарячий шоколад. Для підвищення калорійності, в напої можна додати вершків і тертого шоколаду, а в супи — вершки та сир.
- Якщо ви втрачаєте вагу, ваш лікар або дієтолог може порекомендувати короткий курс додаткового перорального харчування. Зокрема, у вигляді молочного коктейлю, фруктового соку, супу або йогурту, відповідно до ваших уподобань. Вони містять багато білка, а також додаткові вітаміни та мінерали, які допоможуть відновити енергію та силу.
Що робити при ускладненнях
Зневоднення, недоїдання та тривале блювання можуть призвести до супутніх симптомів, наприклад,, закреп, проблеми зі сном, кислотний рефлюкс або печія, тощо.
Деякі з них допоможе мінімізувати харчування.
Запор
Багато пийте. Збільште споживання клітковини з фруктів, овочів і цільнозернових продуктів. Включайте у набір продуктів три-чотири плоди ківі. Спробуйте на сніданок сухофрукти або компот із чорносливу.
Потріскані губи та виразки в ротовій порожнині
Багато пийте. Приймайте полівітаміни, рекомендовані для вагітних.
Кислотний рефлюкс або печія
Їжте повільно, сидячи прямо. Харчуйтеся дрібними порціями та часто. Відмовтеся від жирних та гострих страв. Не їжте за 2 години перед сном.
Проблеми зі сном
Перед тим, як лягати спати, випийте теплий молочний напій. Варто також з’їсти декілька несолодких крекерів.
Дефіцит вітамінів і мінералів
Харчуйтеся збалансовано. Їжте потроху і часто, кожні 1-2 години. Приймайте полівітаміни, рекомендовані для вагітних — у той час доби, коли ймовірність блювання найменша.
Як приборкати нудоту?
- Частіше пийте протягом дня. Підходять холодні та газовані напої, смузі та фруктові соки.
- Спробуйте льодяники, морозиво та кубики льоду із заморожених фруктових соків. Вони також є чудовим способом уникнути зневоднення.
- Шлунку легше перетравлювати м’яку їжу. Уникайте надмірно гострої їжі, солодких десертів, жирних або смажених страв. Якщо ви не можете переварити м’ясо та рибу, вживайте більше рослинних джерел білку — бобів, нуту та сочевиці
- Часто краще переносяться сухі продукти — крекери, тости або звичайне печиво.
- Невелике дослідження показало, що свіжий корінь імбиру або імбир у вигляді пероральних капсул в дозуванні 250 мг 4 рази на день може допомогти при сильній нудоті (у разі чотириденного курсу). Але, якщо ви приймаєте антикоагулянти, використовуйте імбир обережно. Також можна спробувати імбирне печиво або інші продукти з імбиром.
- Для деяких жінок ефективні чаї з перцевої м’яти та ромашки.
Важливо! Якщо у вас невпинна нудота, а тим більше блювання – це є підставою для звернення за невідкладною медичною допомогою.
Пацієнтки, які спостерігають свою вагітність у жіночих консультаціях «Лелека» в Пущі-Водиці на Оболоні та на Печерську в Києві, при будь-яких ускладненнях під час вагітності, або погіршенні самопочуття завжди можуть звернутися за допомогою до свого лікаря акушера-гінеколога, який спостерігає вагітність. У разі необхідності спеціалізованої допомоги, лікар дасть направлення в наше відділення патології вагітності, де вагітній пацієнтці нададуть кваліфіковану медичну допомогу при токсикозі та блюванні в умовах комфортабельного стаціонару.
Бажаємо вам легкої та приємної вагітності з прекрасним самопочуттям та сподіваємося, що наші поради вам просто не знадобляться. ❤️