ua
Особистий кабінет
Записатися
⚕ Позаматкова вагітність 【Лікування в Києві】| МЦ Лелека
ua
⚕ Позаматкова вагітність 【Лікування в Києві】| МЦ Лелека
⚕ Позаматкова вагітність 【Лікування в Києві】| МЦ Лелека
Запис на прийом
Заповніть форму і ми зв'яжемося з вами у найближчий час

Ми зв'яжемося з вами найближчим часом.

⚕ Позаматкова вагітність 【Лікування в Києві】| МЦ Лелека

Позаматкова вагітність: діагностика та лікування в МЦ «Лелека», Київ


Вагітність — це чудова новина для кожної молодої жінки. Однак не завжди ця подія є приводом для радості. Це стосується позаматкової вагітності.

Позаматкова вагітність (лат. graviditas extrauterina), або ектопічна вагітність (graviditas ectopica) — це ускладнена вагітність, коли запліднена яйцеклітина кріпиться не в порожнині матки, а поза нею.

Ектопічна (позаматкова) вагітність діагностується у жінок репродуктивного віку, при цьому частота випадків виникнення захворювання вища у старшої вікової категорії, а саме 26–35 років. Останнім часом спостерігається тенденція до збільшення випадків позаматкової вагітності, зокрема у молодих дівчат. Тому ця проблема є актуальною для кожної жінки.

Для розуміння механізму та небезпеки формування позаматкової вагітності, потрібно розібратися з фізіологічними процесами запліднення та імплантації. Як відомо, яйцеклітина дозріває в жіночих статевих залозах — яєчниках. Коли вона досягає своєї зрілості, то виходить із фолікула і рухається матковими трубами через черевну порожнину в порожнину матки. Зазвичай зустріч зі сперматозоїдом, який запліднює яйцеклітину, відбувається саме в матковій трубі. Щоб відбулася нормальна вагітність, заплідненій яйцеклітині необхідно обов’язково потрапити в порожнину матки. Це відбувається під впливом жіночих статевих гормонів (прогестерону, естрогену), при правильній перистальтиці стінок і війчастого епітелію слизової маткових труб. Тільки в такому випадку можна говорити про позитивний результат вагітності.

Але існують ситуації, коли на шляху заплідненої яйцеклітини зустрічаються перепони, які перешкоджають її імплантації в потрібному місці. Тоді вона прикріплюється там, куди їй вдалося дістатися. У таких випадках наступає позаматкова, або ектопічна вагітність.


Чим небезпечна позаматкова вагітність?

Матка — це єдиний орган який може забезпечити фізіологічний перебіг вагітності.

Матка має достатньо густу кровоносну сітку, потужну слизову оболонку, що містить ферменти, жири, глікоген, мікроелементи та інші необхідні речовини для зростання ембріону, та три шари м’язів, які забезпечують її високу еластичність при розтягненні. Ані маткові труби, ані яєчники не здатні створити адекватні умови для подальшого розвитку ембріона.

При збільшенні плодового яйця при позаматковій вагітності у жінки може виникнути:

  • рясна крововтрата;
  • внутрішня кровотеча;
  • розрив фаллопієвої труби, яєчника або іншого органу.

При розриві труби відбувається внутрішня кровотеча. Жінці потрібна термінова операція, так як це небезпечно не лише для здоров’я жінки, а й для її життя. Під час операції видаляють пошкоджену трубу, а іноді і обидві, що може привести до проблем з зачаттям і безпліддя.


Які ознаки позаматкової вагітності?

На перших тижнях позаматкова вагітність може проявлятися, як і звичайна: відсутність менструації, збільшення молочних залоз, тощо. Хворобливі ознаки з'являються при збільшенні плодового яйця. Це може статися як на 3-5-й тиждень вагітності, так і на 8-й.

Жінки у яких розвивається ектопічна вагітність мають наступні скарги:

  • ниючий, гострий або переймоподібний біль внизу живота;
  • зрідка біль в області промежини і при сечовипусканні;
  • кров'янисті виділення (мізерні або рясні);
  • нудота, блювота, запаморочення;
  • втома, сонливість.


Як проводиться діагностика позаматкової вагітності у МЦ «Лелека»?

У ряді випадків діагностика позаматкової вагітності викликає значні труднощі. Тому лікар завжди зіставляє результати лабораторно-інструментальних досліджень з клінічною картиною. Тільки тоді створюється реальна картина стану пацієнтки.

Для постановки діагнозу проводяться наступні обстеження:

  • лабораторний аналіз крові на хоріонічний гонадотропін людини (ХГЛ-бета);
  • УЗД вагітності на ранніх термінах;
  • пункція заднього склепіння піхви (кульдоцентез);
  • діагностична лапароскопія.


Фахівці багатопрофільного медичного центру Лелека мають високий професіоналізму і багаторічний досвід роботи діагностики та лікування гінекологічних патологій. Діагностика та лікування проводяться відповідно до державних і міжнародних протоколів на самому сучасному медичному обладнанні.

Саме головне, у разі появи симптомів позаматкової вагітності не баріться, та вчасно звертайтесь за медичною допомогою.

Лікування ектопічної вагітності в «Лелеці» може бути проведено як в плановому порядку, так і у разі виникнення невідкладних станів, як розрив маткової труби чи кровотеча — бригадою акушерів-гінекологів 24/7.

Записатися


Реєстрація успішна!


З вами зв’яжеться спеціаліст контакт-центру для узгодження дати та часу прийому.
Заявки опрацьовуються в робочий час з 10:00 до 20:00 з понеділка по неділю.


Дякуємо, що обираєте «Лелеку»!

Ми зв'яжемося з вами найближчим часом.

Лікування позаматкової вагітності в «Лелеці»

У рідкісних випадках на ранніх термінах вагітності можлива медикаментозна терапія.

Для цього застосовують препарати, які провокують викидень. Та це не завжди ефективний метод, який загрожує серйозними ускладненнями. В результаті все одно може знадобитися операція, але більш складна. Консервативне лікування застосовують в основному за бажанням пацієнтки і при відмові від хірургічного. При цьому регулярно роблять УЗД і аналіз на ХГЧ.

Іноді позаматкова вагітність переривається сама. Але існує ризик, що вийдуть не всі частини плодового яйця, тому потрібна діагностика. Для уникнення ускладнень краще відразу звернутися за медичною допомогою до наших висококваліфікованих лікарів.

При позаматковій вагітності найчастіше застосовують хірургічні методи лікування.

Вид і обсяг операції залежить від локалізації та розміру плодового яйця, а також наявності ускладнень — розриву маткової труби, кровотечі. Перевага у методі лікування надається лапароскопії.

Лапароскопічна операція при позаматковій вагітності

На ранніх термінах застосовують малоінвазивні лапароскопічні операції, які дозволяють видалити плодове яйце, зберігши маткову трубу і, відповідно, репродуктивну функцію жінки.

При розмірі плода більше 4 см, розриві маткової труби або інших патологіях її можуть видалити.

Лапароскопічні операції проводять за допомогою спеціального ендоскопічного обладнання. Воно дозволяє не розкривати черевну порожнину, а використовувати доступ до оперованого органу через кілька проколів діаметром до 1 см.

Лапароскопічні операції малотравматичні, безпечні і мають короткий реабілітаційний період. Після їх проведення не залишається шрамів на шкірі і рубців або спайок на внутрішніх тканинах, що важливо при плануванні майбутньої вагітності.

Лапаротомія при ектопічній вагітності

При розриві маткової труби або яєчника, а також великому розмірі плодового яйця може знадобитися класична операція з відкритим доступом — лапаротомія.

Вона необхідна для екстреної зупинки внутрішньої кровотечі і усунення пошкодження внутрішніх органів.

 

Хірургічне лікування позаматкової вагітності проводять в цілодобовому хірургічному стаціонарі.

Після операції пацієнток переводять в комфортні одномісні палати з особистим санвузлом, кондиціонером, телевізором і всім необхідним для комфортного перебування.

Покинути клініку, як правило, можна в день операції або на наступну добу.

Лікарі відділення

⚕ Позаматкова вагітність 【Лікування в Києві】| МЦ Лелека
Лікар акушер-гінеколог вищої категорії Детальніше
⚕ Позаматкова вагітність 【Лікування в Києві】| МЦ Лелека
Лікар акушер-гінеколог вищої категорії Детальніше
⚕ Позаматкова вагітність 【Лікування в Києві】| МЦ Лелека
Завідувач відділу материнсько-плодової медицини. Лікар акушер-гінеколог, лікар УЗД вищої категорії, к.м.н Детальніше
⚕ Позаматкова вагітність 【Лікування в Києві】| МЦ Лелека
Професор, доктор медичних наук. Хірург вищої категорії. Детальніше

Найчастіші питання про позаматкову вагітність

Як проводиться діагностика позаматкової вагітності у МЦ «Лелека»?

У ряді випадків діагностика позаматкової вагітності викликає значні труднощі. Тому лікар завжди зіставляє результати лабораторно-інструментальних досліджень з клінічною картиною. Тільки тоді створюється реальна картина стану пацієнтки.

Для постановки діагнозу проводяться наступні обстеження:

Лабораторний аналіз крові на хоріонічний гонадотропін людини (ХГЛ-бета)

Першим методом дослідження, який проводиться жінкам у цій ситуації, є лабораторне визначення кількості хоріонічного гонадотропіну людини (ХГЛ-бета) у крові. Цей аналіз більш чутливий, у порівнянні з вимірюванням поточного показника «гормону вагітності» у сечі.

Важливий момент цього етапу — спостереження за швидкістю наростання хронічного гонадотропіну в плазмі крові. Якщо протягом 48 годин приріст гормону складає менше ніж 66% від початкового показника, то ризик позаматкової вагітності вважається високим.

УЗД вагітності на ранніх термінах

Стандартне трансабдомінальне ультразвукове дослідження (УЗД) дозволяє виключити позаматкову вагітність тільки при виявленні плідного яйця в порожнині матки після 7 тижня гестації, при трансвагінальному УЗД — на 5–6 днів раніше.

Пункція заднього склепіння піхви (кульдоцентез)

Пункція заднього склепіння піхви (кульдоцентез) — це класична маніпуляція, що дозволяє ідентифікувати наявність вільної рідкої крові в черевній порожнині. При перерваній ектопічній вагітності з внутрішньою кровотечею лікар після проколу отримує темну кров з матково-прямокишечного (Дугласового) простору.

На жаль, при вираженому злуковому процесі в малому тазі та формуванні кров’яних згустків пункція малоінформативна.

Діагностична лапароскопія

Більш радикальним методом підтвердження ектопічної вагітності вважається лапароскопія.

Вона допомагає не лише встановити точне розташування плідного яйця за відсутності обов’язкових ультразвукових ознак маткової вагітності та критичних показників ХГЛ-бета у крові, але й здійснити одночасну корекцію цього стану. Тому лапароскопія — це високоефективна діагностично-лікувальна маніпуляція, ризики проведення якої значно нижчі, ніж наслідки несвоєчасно діагностованої ектопічної вагітності.

1.

Які причини виникнення позаматкової вагітності?

Ектопічна вагітність — це багатофакторне захворювання.

Основна причина атипової імплантації (прикріплення) — це наявність перепон на шляху заплідненої яйцеклітини. Цьому сприяють:

  • аномалії розвитку внутрішніх статевих органів;
  • перенесені інфекції, що передаються статевим шляхом;
  • оперативні втручання на органах малого таза;
  • хронічні інфекційні захворювання органів малого таза;
  • ендометріоз;
  • внутрішньоматкова контрацепція;
  • приймання оральних контрацептивів без естрогенів;
  • пухлини статевих органів;
  • екстракорпоральне запліднення (ЕКЗ);
  • гормональний дисбаланс;
  • аборти в минулому.

Переважним патогенетичним фактором ектопічної вагітності є порушення нормальної прохідності маткових труб. Інфекційні захворювання призводять до трансформації війчастого епітелію маткових труб, інвазивні втручання сприяють злуковому процесу, пухлини та внутрішньоматкові контрацептиви «блокують» імплантацію.

2.

Яка профілактика позаматкової вагітності?

Повторне зачаття після позаматкової вагітності рекомендують планувати через 9-12 місяців, щоб знизити ризик рецидиву.

Також методами профілактики вважаються:

  • відвідування гінеколога і виконання обстежень не рідше 1 разу на рік;
  • своєчасне лікування захворювань статевих органів;
  • діагностика організму перед планованим зачаттям;
  • використання тільки якісних внутрішньоматкових спіралей за призначенням лікаря;
  • відмова від куріння, алкоголю та інших методів інтоксикації організму.

Саме головне, не баріться, у разі появи симптомів позаматкової вагітності та вчасно звертайтесь за медичною допомогою.

3.
Якщо у вас залишилися питання, зв'яжіться з нами за телефоном:

Зворотній дзвінок

ПІБ
Телефон