Вагітність — це чудова новина для кожної молодої жінки. Однак не завжди ця подія є приводом для радості. Це стосується позаматкової вагітності.
Позаматкова вагітність (лат. graviditas extrauterina), або ектопічна вагітність (graviditas ectopica) — це ускладнена вагітність, коли запліднена яйцеклітина кріпиться не в порожнині матки, а поза нею.
Ектопічна (позаматкова) вагітність діагностується у жінок репродуктивного віку, при цьому частота випадків виникнення захворювання вища у старшої вікової категорії, а саме 26–35 років. Останнім часом спостерігається тенденція до збільшення випадків позаматкової вагітності, зокрема у молодих дівчат. Тому ця проблема є актуальною для кожної жінки.
Для розуміння механізму та небезпеки формування позаматкової вагітності, потрібно розібратися з фізіологічними процесами запліднення та імплантації. Як відомо, яйцеклітина дозріває в жіночих статевих залозах — яєчниках. Коли вона досягає своєї зрілості, то виходить із фолікула і рухається матковими трубами через черевну порожнину в порожнину матки. Зазвичай зустріч зі сперматозоїдом, який запліднює яйцеклітину, відбувається саме в матковій трубі. Щоб відбулася нормальна вагітність, заплідненій яйцеклітині необхідно обов’язково потрапити в порожнину матки. Це відбувається під впливом жіночих статевих гормонів (прогестерону, естрогену), при правильній перистальтиці стінок і війчастого епітелію слизової маткових труб. Тільки в такому випадку можна говорити про позитивний результат вагітності.
Але існують ситуації, коли на шляху заплідненої яйцеклітини зустрічаються перепони, які перешкоджають її імплантації в потрібному місці. Тоді вона прикріплюється там, куди їй вдалося дістатися. У таких випадках наступає позаматкова, або ектопічна вагітність.
Чим небезпечна позаматкова вагітність?
Матка — це єдиний орган який може забезпечити фізіологічний перебіг вагітності.
Матка має достатньо густу кровоносну сітку, потужну слизову оболонку, що містить ферменти, жири, глікоген, мікроелементи та інші необхідні речовини для зростання ембріону, та три шари м’язів, які забезпечують її високу еластичність при розтягненні. Ані маткові труби, ані яєчники не здатні створити адекватні умови для подальшого розвитку ембріона.
При збільшенні плодового яйця при позаматковій вагітності у жінки може виникнути:
- рясна крововтрата;
- внутрішня кровотеча;
- розрив фаллопієвої труби, яєчника або іншого органу.
При розриві труби відбувається внутрішня кровотеча. Жінці потрібна термінова операція, так як це небезпечно не лише для здоров’я жінки, а й для її життя. Під час операції видаляють пошкоджену трубу, а іноді і обидві, що може привести до проблем з зачаттям і безпліддя.
Які ознаки позаматкової вагітності?
На перших тижнях позаматкова вагітність може проявлятися, як і звичайна: відсутність менструації, збільшення молочних залоз, тощо. Хворобливі ознаки з'являються при збільшенні плодового яйця. Це може статися як на 3-5-й тиждень вагітності, так і на 8-й.
Жінки у яких розвивається ектопічна вагітність мають наступні скарги:
- ниючий, гострий або переймоподібний біль внизу живота;
- зрідка біль в області промежини і при сечовипусканні;
- кров'янисті виділення (мізерні або рясні);
- нудота, блювота, запаморочення;
- втома, сонливість.
Як проводиться діагностика позаматкової вагітності у МЦ «Лелека»?
У ряді випадків діагностика позаматкової вагітності викликає значні труднощі. Тому лікар завжди зіставляє результати лабораторно-інструментальних досліджень з клінічною картиною. Тільки тоді створюється реальна картина стану пацієнтки.
Для постановки діагнозу проводяться наступні обстеження:
- лабораторний аналіз крові на хоріонічний гонадотропін людини (ХГЛ-бета);
- УЗД вагітності на ранніх термінах;
- пункція заднього склепіння піхви (кульдоцентез);
- діагностична лапароскопія.
Фахівці багатопрофільного медичного центру Лелека мають високий професіоналізму і багаторічний досвід роботи діагностики та лікування гінекологічних патологій. Діагностика та лікування проводяться відповідно до державних і міжнародних протоколів на самому сучасному медичному обладнанні.
Саме головне, у разі появи симптомів позаматкової вагітності не баріться, та вчасно звертайтесь за медичною допомогою.
Лікування ектопічної вагітності в «Лелеці» може бути проведено як в плановому порядку, так і у разі виникнення невідкладних станів, як розрив маткової труби чи кровотеча — бригадою акушерів-гінекологів 24/7.