Ендометріоз — одна з найбільш частих причин, яка призводить до звернення жінки до лікаря-гінеколога.
Ендометріоз — це гормонозалежна патологія жіночого організму, для якої характерне доброякісне розростання ендометріоїдної тканини за межі слизової оболонки матки, подібною до ендометрію за функціональними властивостями, структурою, кольором та іншими параметрами. Розростання може вражати яєчники, маткові труби, прямокишкові м’язи, сечовий міхур та пряму кишку.
Існує кілька класифікацій ендометріальних захворювань. Основна класифікація по типології та ступеню тяжкості перебігу.
Розрізняють такі типи ендометріозу:
- Генітальний ендометріоз, який, у свою чергу, підрозділяється на внутрішній ендометріоз (уражається матка) і зовнішній ендометріоз (під удар можуть потрапити яєчники, труби, піхва та зовнішні статеві органи).
- Екстрагенітальний ендометріоз — рідкісний варіант ендометріоїдної хвороби, при якому відбувається розростання тканини в різних органах тазової очеревини та навіть поза репродуктивною системою (в кишківнику, апендиксі, плевральній порожнині, шкірі та інших органах).
По ступеню тяжкості перебігу ендометріоз матки поділяють на:
- I ступінь – легкий перебіг. Нечисленні ураження на підслизовій оболонці матки.
- II ступінь – середній перебіг. Нечисленні глибші патологічні осередки з ураженням половини м'язового шару матки.
- III ступінь – важкий перебіг патології. Численні глибокі ураження, невеликі ендометріоїдні кістозні утворення яєчників, тонкі спайки очеревини з ураженням всіх м'язових тканин матки.
- IV ступінь – дуже важкий перебіг хвороби. Характеризується серйозним ураженням тканин тіла матки, пристінкової очеревини та прилеглих органів, а саме: велика кількість глибоких осередків, двосторонні ендометріоїдні кістозні утворення яєчників, щільні зрощення органів, проростання піхви або прямої кишки.
Діагностика ендометріозу у «Лелеці»
Діагностика ендометріозу проводиться на підставі фізикального обстеження, збору анамнезу, гінекологічного дослідження, гістологічної та інструментальної діагностики.
При зборі анамнезу особливу увагу приділяють вікові, генетичній схильності до ендометріозу (спадковості), першій менструальній кровотечі (менархе), перенесеним вагітностям і абортам, наявності гінекологічних та екстрагенітальних захворювань.
Інструментальна діагностика ендометріозу, яка проводиться в «Лелеці»:
- ультразвукове дослідження матки та яєчників – дає змогу запідозрити ендометріоз.
- кольпоскопія;
- діагностична гістероскопія;
- метросальпінгографія;
- золотим стандартом діагностики ендометріозу є діагностична лапароскопія;
- діагностика ендометріозу сечового міхура – цистоскопія, кишечника – колоноскопія.
Лікування ендометріозу в Медичному центрі «Лелека»
Лікування можна розподілити на 2 групи:
- консервативне лікування;
- оперативне лікування.
Консервативне лікування або лікування без виконання операції можливе для легкого ступеня тяжкості ендометріозу. Вибір терапії завжди робить лікар, виходячи з кожної ситуації окремо і індивідуально, враховуючи скарги, діагноз, вплив на якість життя та репродуктивні плани пацієнтки.
Якщо перебіг захворювання більш тяжкий застосовується оперативне лікування патології.
Акценти при лікуванні в медичному центрі Лелека направлені на усунення або полегшення болю, корекції менструального циклу, подоланні безплідності, профілактиці та терапії ускладнень.
До діагностики та лікування ендометріозу в Медичному центрі «Лелека» застосовується комплексний підхід, до якого залучаються різноманітні методи і фахівці не лише в гінекології, а й в інших напрямкам. В медичному центрі «Лелека» допомогу в діагностиці та лікуванні ендометріозу надає команда професіоналів та самого сучасного обладнання.