ua
Особистий кабінет
Як змінюється життя жінки після видалення матки? | Блог | Медіацентр
ua
Як змінюється життя жінки після видалення матки? | Блог | Медіацентр

Як змінюється життя жінки після видалення матки?


Гістеректомія або видалення матки – операція, яку виконують, коли орган сильно пошкоджений внаслідок різних захворювань, а також при злоякісних процесах. Важливо пам’ятати, що це крайній захід, до якого лікарі вдаються, лише коли виникає загроза життю жінки.

І все ж, потрібно відмітити, що на жаль ця операція є однією з найбільш частих в гінекології.

Чому так відбувається?

Річ у тім, що пацієнтки часто звертаються до лікарів на запущених стадіях хвороби, коли вже не має іншої альтернативи, окрім гістеректомія (видалення матки). Тому ми в черговий раз хочемо нагадати всім жінкам про важливість регулярних профілактичних оглядів – адже виявлене на ранніх етапах захворювання краще піддається лікуванню, при цьому лікування менш радикальне.

Зазвичай, коли жінка дізнається про необхідність цієї операції, її більше лякає не саме втручання, а його наслідки. В цій статті ми постараємося розкрити вам всі аспекти, пов’язані з видаленням матки, а саме:

 


Причини видалення матки

Давайте розберемо найпоширеніші причини видалення матки.


Міома матки

Найпоширеніша хвороба серед жінок.

Міома матки – це утворення доброякісних новоутворень на тілі матки, так званих міоматозних вузлів. Вузол може бути різної етіології, розмірів, місця розташування, може бути один, або декілька. Поки вузли маленькі вони не турбують жінку. Та міоматозні вузли схильні до росту, і коли вони починають рости, викликають болісні відчуття і суттєво впливають на якість життя жінки. Міома може перекрити кровообіг та інші органи, що стає причиною не регулярних та болісних менструальних циклів. Міома матки зазвичай зменшується, коли наступає менопауза.

В деяких випадках можливе медикаментозне лікування міоми матки. Та ліки, які допомагають зменшити міоматозні вузли, руйнують кістки в організмі жінки, яка занадто довго їх приймає. Тому такі ліки призначаються лише на кілька місяців.

Золотим стандартом лікування міоми матки є оперативне втручання – міомектомія. Під час міомектомії видаляють лише самі вузли – це ще називають вилущувати вузли. При цьому матка залишається.

До гістеректомії при міомі матки лікарі вдаються в тому випадку, коли вузли дуже великі, або їх багато і орган сильно пошкоджений і зберегти матку немає можливості.


Патологічні маткові кровотечі

Нерегулярні менструаційні цикли, важкі маткові кровотечі можуть бути спричинені фіброзом, гормональними змінами, інфекціями та раком. Втрачаючи велику кількість крові, ви втрачаєте залізо, як наслідок анемія.

Лікування залежить від причини кровотечі.

Гістеректомія – це можливість зупинити кровотечі, коли інші методи не допомагають.


Ендометріоз

Клітини, які вистилають внутрішню поверхню матки, можуть наростати на яєчники, фаллопієві труби, та інші маткові структури. Така патологія має назву – ендометріоз.

Частки ендометріозу можуть кровити у менструальний період або між ним, що призводить до втрати крові. А кров, як відомо, формує кісти. Ендометріоз призводить до рубців, злипання, болю, та може бути причиною безпліддя. Злипання тканин зв’язує уражені поверхні органів. Таке, на жаль, трапляється з жінками дітородного віку.

Ендометріоз лікується гормонами. Якщо вони не допомагають, частини ураженої тканини видаляють лапараскопічним методом.

Лише, якщо ніякі методи не допомогли і зона ураження значна – призначають гістеректомію.


Рак матки

В останні десятиліття у всьому світі відзначається неухильне зростання захворюваності на рак тіла матки (ендометрій). У світі щорічно реєструється 160 тисяч випадків даного захворювання. У країнах Європи захворюваність на рак ендометрію становить 11,6 на 100 тисяч населення. Рак тіла матки найчастіше діагностується у жінок в менопаузі. Частота його розвитку в цей період становить 75% від усіх випадків. Даний вид пухлини належить до гормонозалежних захворювань.


Фактори ризику розвитку раку матки:

 • ранній початок менструальної функції;
 • обтяжена спадковість (наявність раку ендометрію, раку яєчників, раку молочної залози у найближчих родичів);
 • пізня менопауза (після 55 років, особливо жінки з міомою матки);
 • відсутність вагітностей;
 • гормональні зміни (післяпологові нейроендокринні захворювання, міома, аденоміоз, ендокринне безпліддя);
 • цукровий діабет, гіпертонічна хвороба, надлишкова маса тіла.

Ця нерадісна статистика свідчить про те, що регулярні профілактичні огляди потрібно проходити абсолютно всім жінкам, незалежно від віку, адже це може врятувати ваше життя.

 


Види гістеректомії та ризики оперативного втручання

Які ж є види гістеректомій?

Розрізняють 3 види оперативного втручання гістеректомія, а саме:

 • Часткова – видаляють верхню частину органу та залишають шийку матки.
 • Повна або тотальна – видаляють матку та шийку матки.
 • Радикальна – видаляють матку, яєчники, фаллопієві труби, лімфовузли та прилеглі тканини.

Об’єм оперативного втручання хірург визначає лише після ретельного обстеження та вивчення анамнезу.

Обов’язково перед операцією необхідно буде пройти ряд тестів, які вам призначить лікар на консультації.Ризики під час гістерекомії

Під час будь-якої хірургічної операції можливе виникнення ускладнень.

Можливий тромбофлебіт, важкі інфекції, кровотеча після операції, кишкова непрохідність, пошкодження сечовивідної системи, проблеми, пов’язані з анестезією, та інколи смерть.

Саме тому ваш лікар повинен ґрунтовно, зважуючи усі за та проти, приймати рішення стосовно гістеректомії.Післяопераційний період та скільки триває реабілітація після видалення матки

Час стаціонарного прибування у лікарні залежить від типу операції. В Центрі хірургії «Лелека» період госпіталізації в середньому триває від 1 до 4 діб, в залежності від індивідуальних показань пацієнтки.

Реабілітація після екстирпації матки триває близько 4-5 тижнів, та в багатьох випадках пацієнтки відмічають, що дискомфорт зникає вже за тиждень і вони можуть повертатися до звичного ритму життя.

В післяопераційному періоді жінці потрібно уникати фізичних навантажень, а також притримуватися дієти для підтримання нормального функціонування ШКТ.

Повертаючись до нормального життя, як наприклад, керування автомобілем, спорт, навантаження збільшуйте поступово. Лікар разом з вами обов’язково розробить план вашого повернення до нормального життя.

Усе буде добре, якщо ви не відчуваєте болю, збільшуючи активність. Якщо біль присутній, порадьтесь з лікарем.

 


Життя після видалення матки та яєчників

Головне питання пацієнток: як зміниться життя після видалення матки?

Найчастіше, зрозуміло, задають його жінки дітородного віку, для яких після гістеректомії можливість завагітніти та народити втрачається назавжди.

Операція впливає на пацієнтку не тільки фізично, але й емоційно. Фізичний біль проходить, а емоційний залишається на довго. Тому зверніть увагу саме на емоційний бік цієї проблеми перед операцією. Спілкуйтесь з лікарем, ставте всі питання, які дадуть вам легкість та спокій. При необхідності поспілкуйтесь з психологом.

До чого потрібно бути готовою після видалення матки:

 • Неможливість мати дітей.
 • Раннє настання клімаксу. Після гістеректомії припиняється менструальний цикл. Жінка не може завагітніти. Та якщо яєчники залишились, вони все ж таки виробляють гормони. У такому випадку жінка не має симптомів менопаузи. У випадку, коли яєчники були видалені також – це призводить до менопаузи, яка настає миттєво, а не кілька років. Такі стани лікуються за допомогою гормональної терапії, яку вам порекомендують лікарі гінекологи МЦ «Лелека».
 


Статеве життя після видалення матки

Після видалення матки та яєчників коли можна займатися сексом? Досить часте питання. Яке задають пацієнтки, які готуються чи перенесли операцію.

Протягом 1,5-2 місяці лікарі рекомендують виключити секс, після цього статеве життя жінка може повністю відновлювати.

Особливості статевого акту після операції

Звичайно після видалення матки жінки відчувають зміни під час статевого акту.

Деякі жінки відчувають зростання статевого потягу. Частково це тому, що жінкам не потрібно хвилюватись щодо вагітності та контрацепції.

Якщо яєчники не були видалені, зовнішні статеві органи та піхва не уражені – такому випадку жінка веде звичайне статеве життя.

У випадку, коли були видалені яєчники разом з маткою, можлива сухість у піхві, що призводить до неприємних відчуттів під час статевого акту. Якщо гістеректомія призвела до скорочення розмірів піхви, це може призводити до больових відчуттів під час статевого акту. Необхідно підібрати ті положення, під час яких ви будете себе зручно почувати, використовувати лубриканти та гелі з гіалуроновою кислотою.

 

Деякі стани можливо вилікувати, не роблячи цю процедуру. Для декого це найкращий вибір. Визначитись з об`ємом операції, методикою, яка буде найкращою в вашому випадку, допоможуть наші гінекологи.


Турбуйтесь про своє здоров’я!

Автори

Литвиненко Сергій Олексійович

Лікар акушер-гінеколог вищої категорії
Досвід роботи - 30 років

Дата публікації: 11 квітня 2023 року
Поділитися:

Записатися


Реєстрація успішна!


З вами зв’яжеться спеціаліст контакт-центру для узгодження дати та часу прийому.
Заявки опрацьовуються в робочий час з 10:00 до 20:00 з понеділка по неділю.


Дякуємо, що обираєте «Лелеку»!

Ми зв'яжемося з вами найближчим часом.

Наші новини

всі новини

Online-зустріч «Як підготуватися до...

Народження дитини одне з найголовніших рішень в житті майбутніх батьків, тому і підійти до нього необхідно зважено. Ви спитаєте, навіщо необхідна підготовка?...

Експертна колоноскопія - безкоштовно

З 13 по 31 травня 2024 року МЦ «Лелека» оголошує акцію: 30 процедур експертної колоноскопії для пацієнтів віком 45+  –   БЕЗ ОПЛАТИ....

Перевір родимки – збережи життя!

У травні весь світ відзначає Всесвітній день меланоми. МЦ "Лелека" приєднується до цієї важливої ініціативи та хоче нагадати всім про: необхідність захисту...

Якщо у вас залишилися питання, зв'яжіться з нами за телефоном:

Зворотній дзвінок

ПІБ
Телефон