Ендометріоз – важке захворювання жіночої репродуктивної системи, одна з поширених причин безпліддя і хронічних болів в тазовій області. Причина ендометріозу - патологічне розростання клітин ендометрію за межами матки на інших органах.
Причини ендометріозу
Ендометрій – клітинний шар, який устилає матку зсередини. Під час репродуктивного віку жінки ендометрій оновлюється приблизно раз на місяць, відшаровуючись і виходячи під час менструації. Клітини епітелію активно діляться, щоб регулярно оновлювати шар, що покриває внутрішню частину матки.
Іноді під час менструації клітини епітелію разом з потоком крові виходять за межі матки. У цьому випадку вони можуть почати ділитися в недозволеному місці – в піхві, на фаллопієвих трубах, рідше – на органах інших систем.
Ендометріоз не є онкологічним захворюванням, хоча механізм виникнення захворювання декілька схожий. Як правило, ендометріоз не фатальний. Проте, він може привести до проблем, найнеприємніша з яких безпліддя. Крім того, це захворювання послаблює організм і робить його вразливим до інших захворювань.
Чому виникає ендометріоз
Точні причини патологічного розростання ендометрію так і не з'ясовані. Однак відомі фактори, які підвищують ймовірність розвитку цього захворювання. Серед них:
- несприятлива екологічна обстановка;
- спадковість;
- гормональні збої в організмі;
- часті аборти;
- недостача сну;
- алкогольна та наркотична залежність;
- інфекційні захворювання, включаючи герпес;
- зловживання засмагою, солярієм, ваннами.
Симптоми і діагностика ендометріозу
Яскраво вираженої симптоматики у цього захворювання немає. Іноді воно протікає непомітно для жінки, і виявляється тільки при пошуку систем безпліддя. В інших випадках ендометріоз викликає сильні болі, особливо в період менструації. Іноді вони супроводжуються темними виділеннями, підвищенням температури тіла.
Точна діагностика ендометріозу на даний момент можлива тільки інвазивним шляхом. І тому фахівець-гінеколог повинен зробити висновок про необхідність такого дослідження. Лапароскопія і гістероскопія, в поєднанні з аналізом крові, можуть виявити захворювання.
Як лікувати ендометріоз
На жаль, єдиний стовідсотковий шанс вилікувати вже розвинене захворювання – це настання менопаузи. Якщо припинення менструації не настає природним шляхом, лікарі можуть здійснити медикаментозний клімакс за допомогою гормональних ін'єкцій. Але цей варіант рідко використовується. А значить, жінку чекає курс гормонального лікування тривалістю від півроку до двох років. Іноді гормональна терапія поєднується з оперативним лікуванням – доводиться видаляти поширений ендометрій, якщо він впливає на самопочуття жінки і її репродуктивний цикл.
Хороша новина в тому, що ендометріоз виліковний, і дуже часто можливо навіть нормалізувати репродуктивні цикл після закінчення лікування. Так що не варто нехтувати профілактичним оглядом і затягувати з візитом до лікаря при появі болю і виділень.
Эндометриоз – тяжелое заболевание женской репродуктивной системы, одна из распространенных причин бесплодия и хронических болей в тазовой области. Причина эндометриоза – патологическое разрастание клеток эндометрия за пределами матки на других органах.
Причины эндометриоза
Эндометрий - клеточный слой, который выстилает матку изнутри. Во время репродуктивного возраста женщины эндометрий обновляется примерно раз в месяц, отслаиваясь и выходя во время менструации. Клетки эпителия активно делятся, чтобы регулярно обновлять слой, покрывающий внутреннюю часть матки.
Иногда во время менструации клетки эпителия вместе с током крови выходят за пределы матки. В этом случае они могут начать делиться в неположенном месте – во влагалище, на фаллопиевых трубах, реже – на органах других систем.
Эндометриоз не является онкологическим заболеванием, хотя механизм возникновения заболевания несколько схож. Как правило, эндометриоз не фатален. Тем не менее, он может привести к проблемам, самая неприятная из которых бесплодие. Кроме того, это заболевание ослабляет организм и делает его уязвимым к другим заболеваниям.
Читайте також: "Гістероскопія – що потрібно знати про дослідження матки".
Дізнайтеся що таке гістероскопія, в якому випадку вона призначається, як проводиться та які переваги даного метода діагностики.
Про це та багато іншого в нашому медцентрі.
Почему возникает эндометриоз
Точные причины патологического разрастания эндометрия так и не выяснены. Однако известны факторы, которые повышают вероятность развития этого заболевания. В их числе:
- неблагоприятная экологическая обстановка;
- наследственность;
- гормональные сбои в организме;
- частые аборты;
- недостаток сна;
- алкогольная и наркотическая зависимость;
- инфекционные заболевания, включая герпес;
- злоупотребление загаром, солярием, ваннами.
Симптомы и диагностика эндометриоза
Ярко выраженной симптоматики у этого заболевания нет. Иногда оно протекает незаметно для женщины, и выявляется только при поиске систем бесплодия. В других случаях эндометриоз вызывает сильные боли, особенно в период менструации. Иногда они сопровождаются темными выделениями, повышением температуры тела.
Точная диагностика эндометриоза на данный момент возможна только инвазивным путем. Для этого специалист-гинеколог должен сделать вывод о необходимости такого исследования. Лапароскопия и гистероскопия, в сочетании с анализом крови, могут выявить заболевание.
Как лечить эндометриоз
К сожалению, единственный стопроцентный шанс излечить уже развившееся заболевание – это наступление менопаузы. Если прекращение менструации не наступает естественным путем, врачи могут осуществить медикаментозный климакс с помощью гормональных инъекций. Но этот вариант редко используется. А значит, женщину ждет курс гормонального лечения продолжительностью от полугода до двух лет. Иногда гормональная терапия сочетается с оперативным лечением – приходится удалять разросшийся эндометрий, если он влияет на самочувствие женщины и ее репродуктивный цикл.
Хорошая новость в том, что эндометриоз излечим, и очень часто возможно даже нормализовать репродуктивный цикл после окончания лечения. Так что не стоит пренебрегать профилактическими осмотрами, и не затягивать с визитом к врачу при появлении болей и выделений.
Записатися на прийом до гінеколога
Ознайомитися з цінами та послугами