Апоплексія яєчника – це розрив капсули яєчника, порушення його цілісності. Відбувається це зазвичай спонтанно. Апоплексія яєчника тягне за собою також і розрив судини, за чим слідує внутрішня кровотеча до черевної порожнини. Як правило, захворювання виникає у молодих жінок, віком від 25 до 40 років.
Апоплексія яєчника – явище спонтанне, раптове. Найчастіше апоплексія виникає у другу фазу менструального циклу після статевого контакту. Розрив тканини яєчника може відбуватися у місці розташування функціональної кісти (фолікулярної або жовтого тіла), під час овуляції.
Виділяють кілька різновидів патології:
- геморагічна (анемічна) – переважають ознаки внутрішньої кровотечі в черевну порожнину;
- больова – у пацієнтки виникає інтенсивний, нестерпний біль, симптоми внутрішньої кровотечі відсутні;
- змішана – поєднує ознаки перших двох видів.
У більшість пацієнток діагностується апоплексія правого яєчника. Це пояснюється інтенсивним кровопостачанням, яке здійснюється через праву яєчникову артерію, що відходить від аорти.
Апопексія яєчника – це патологія, яка може загрожувати життю пацієнтки через внутрішню кровотечу.
Симптоми апопексії яєчника
У більшості випадків у жінки спостерігаються симптоми «гострого живота» в супроводі з такими скаргами, як:
- біль після коїтусу (сексу);
- тахікардія;
- відчуття тиску на задній прохід;
- нудота;
- блювота;
- запаморочення;
- можлива поява тремтіння;
- відчувається пересихання у роті.
Симптоми «гострого живота» розвиваються дуже швидко, тому необхідно одразу, при появі вище перелічених симптомів, викликати швидку медичну допомогу.
При цьому необхідна швидка постановка діагнозу, оскільки внутрішня кровотеча загрожує життю пацієнтки.
Яка діагностика апоплексії яєчника?
Поставити діагноз апоплексії яєчника може тільки досвідчений лікар акушер-гінеколог на підставі збору анамнезу та клініко-лабораторних даних:
- низький артеріальний тиск;
- низький гемоглобін;
- є позитивні симптоми подразнення очеревини.
На УЗД буде видно рідину в черевній порожнині і вражений яєчник (просочений кров’ю і фолікул, що лопнув або жовте тіло).
При пункції заднього склепіння піхви при апоплексії отримують кров, якщо кров згортається в пробірці, то кровотеча продовжується і потрібно пацієнтку негайно оперувати, щоб зупинити кровотечу.
Лікування апопексії яєчника в МЦ «Лелека»
Існують консервативні та оперативні методи лікування.
Консервативне лікування апоплексії яєчника можливе лише при апоплексії легкого ступеня. Для цього використовують спазмолітичні, кровоспинні препарати.
При прогресуванні кровотечі потрібна термінова операція. Також оперативне втручання показане пацієнткам, які в майбутньому планують народити дитину.
В Медичному центрі «Лелека» діагностику та лікування апоплексії яєчника проводять кваліфіковані лікарі гінекологи, в арсеналі яких самі сучасні методи та обладнання.
За своєчасної діагностики та надання кваліфікованої медичної допомоги пацієнтці, в більшості випадків вдається не лише зберегти їй життя, а й здатність до народження дітей.