Що таке папілома?
Папіломи чи бородавки – це доброякісні новоутворення шкіри та слизових оболонок, що виглядають як пухлиноподібні утворення. Причиною виникнення бородавок є інфікування вірусом папіломи людини (ВПЛ).
ВПЛ є найпоширенішим вірусом у світі – згідно статистики ВООЗ 70% населення інфіковані цим вірусом та виявляється у різних вікових категоріях. Проте, частіше інфікування ВПЛ припадає на початок статевого життя – 20-29 років у чоловіків та 15-24 роки у жінок.
Існує багато типів ВПЛ, які призводять до різних захворювань шкіри та слизових оболонок. В залежності від типу вірусу можуть виникати бородавки чи навіть злоякісні новоутворення.
В залежності від ступеня онкогенності виділяють три типи вірусів ВПЛ:
- Неонкогенні – типи 1, 2, 3, 5, 10 та 63, не викликають розвитку злоякісних новоутворень. Це збудники плоских, ниткоподібних та бородавчастих папілом.
- Низькоонкогенні – типи 6, 11 та 42. Провокують розвиток папілом гортані, сечового міхура та генітальних кондилом.
- Високоонкогенні – типи 16, 18 та 31. Провокують виникнення раку шийки матки та прямої кишки.
Як проявляються папіломи?
Папіломи характеризуються невеличкими наростами на шкірі чи слизових оболонках. Частіше всього вони виглядають як вирости на ніжці чи на широкій основі кольору шкіри. Інколи колір бородавок може бути світло-рожевим чи коричнюватим.
Папіломи виникають на шкірі у вигляді поодиноких утворень або мають тенденцію до злиття. Бородавки на ніжці частіше всього рухливі та мають тенденцію до ушкодження.
На яких ділянках шкіри найчастіше з’являються папіломи?
Папіломи можуть виникати на будь-яких ділянках шкіри тіла та обличчя і слизових оболонках. Однак, найчастіші локалізації папілом це:
- пахви;
- повіки;
- шия;
- статеві органи;
- груди;
- долоні та ноги.
Бородавки в цих ділянках шкіри часто травмуються, що може призводити до їх запалення та розмноження. Внаслідок запалення та частого травмування, можливе приєднання інфекції.
Види папілом
Існує декілька типів папілом, які відрізняються за зовнішнім виглядом, розмірами та формою. Через різноманіття форм часто такі утворення шкіри поділяють на папіломи та бородавки. Проте, ці поняття взаємозамінні та охоплюють наступні стани:
- плоскі — маленькі утворення тілесного кольору з гладкою поверхнею, які незначно виступають над поверхнею шкіри;
- бородавчасті — округлі утворення, які виступають над поверхнею шкіри близько на 1-2 мм;
- ниткоподібні — довгасті, висячі нарости на шкірі з тонкою ніжкою;
- гострі ― нагадують цвітну капусту і частіше виникають на статевих органах;
- внутрішньопротокові — з’являються в протоках молочних залоз, ззовні невидимі та виявляються при проведенні УЗД молочних залоз;
- папіломи сечового міхура та сечовипускального каналу;
- папіломи гортані, трахеї та порожнини рота.
Коли варто звернутись до лікаря?
Якщо Ви помітили в себе наявність виростів шкіри чи слизових оболонок, що схожі на папіломи, варто звернутися до лікаря для підтвердження діагнозу та вибору тактики лікування. Особливої уваги потребують:
- новоутворення, що з’явилися в незручних місцях – в паху, під пахвами чи на шиї;
- утворення, що завдають естетичного дискомфорту через розташування на обличчі;
- папіломи, що часто травмуються, запалюються, кровоточать чи темніють;
- наявність постійного болю чи гною в ділянці утворення.
При огляді в МЦ «Лелека» лікар-дерматолог обов’язково проводить дерматоскопію для того, щоб підтвердити діагноз та виключити розвиток злоякісного процесу.
Видалення папілом в Києві в МЦ «Лелека» виконується двома способами – радіохвильовим за допомогою апарату «Сургітрон» та хірургічним методами.
Лікар підбирає метод лікування в індивідуальному порядку, зважаючи на локалізацію та тип утворення. Досвідчені лікарі-дерматологи та лікарі-хірурги МЦ «Лелека» допоможуть вам діагностувати папілому та обрати максимально ефективний метод лікування з мінімальним косметичним дефектом.