ua
Особистий кабінет
Записатися
Що таке овуляція, та як визначити, коли вона настає? | Блог | Медіацентр
ua
Що таке овуляція, та як визначити, коли вона настає? | Блог | Медіацентр
Що таке овуляція, та як визначити, коли вона настає? | Блог | Медіацентр
Запис на прийом
Заповніть форму і ми зв'яжемося з вами у найближчий час

Ми зв'яжемося з вами найближчим часом.

Що таке овуляція, та як визначити, коли вона настає?


Готуючись до вагітності варто знати, що вірогідність зачаття підвищується в певні дні менструального циклу жінки, так звані фертильні дні. Ця фаза називається овуляторною та супроводжується вивільненням яйцеклітини.

В цій статті Ви дізнаєтесь:

 


Що таке овуляція?

Овуляція – це фаза менструального циклу, коли відбувається вихід з фолікула, який лопнув дозрілої статевої клітини готової до запліднення – яйцеклітини. Термін життя яйцеклітини від 12 до 24 годин.

Із залишку фолікула формується жовте тіло – це міні залоза, яка продукує прогестерон. Це гормон, який готує ендометрій матки до імплантації ембріона. Згодом яйцеклітина потрапляє в маткову трубу, звідки повільно переміщається до матки.

Якщо запліднення не відбулось, то яйцеклітина та жовте тіло підлягають інволюції, простими словами – руйнуються, ендометрій більше не піддається дії прогестерону, він відторгається та настає менструація.

 


Коли настає овуляція?

В середньому менструальний цикл триває 28 днів та складається з декількох фаз:

  • Фолікулярна фаза – триває з першого дня менструального циклу і до 7-22 дня. У цей час у яєчнику відбувається дозрівання домінантного фолікула, з якого згодом вивільниться яйцеклітина. В цей же час відбувається розростання ендометрію в матці.
  • Овуляторна фаза – настає в середньому на 14 день менструального циклу та триває близько трьох днів, супроводжується вивільненням лютеїнізуючого гормону, який сприяє завершенню розвитку фолікула. Далі стінки фолікула розриваються та яйцеклітина виходить до фалопієвої труби.
  • Лютеїнова фаза – настає одразу після овуляції та триває до початку наступної менструальної кровотечі.

Ранній вияв овуляції (відбувається на 7-10 день циклу) може бути пов'язаний із коротким менструальним циклом, перервою у вживанні гормональних контрацептивів, а також стресом. Регулярна рання овуляція, яка не викликає неприємних відчуттів або болю під час статевого контакту, гострого болю в животі, є природним явищем.

Пізня овуляція або відсутність регулярної щомісячної овуляції може вказувати на можливі патології або стани, а саме:

  • синдром полікістозних яєчників,
  • гіпотиреоз чи гіпертиреоз,
  • довготривалий стрес,
  • прийом естрогенів, прогестинів або антидепресантів,
  • а також зловживання наркотичними речовинами.

Ризик пізньої овуляції може підвищуватися у жінок з діабетом, ожирінням або недостатньою вагою.

Іноді пізня овуляція може бути наслідком підвищеного рівня пролактину (гіперпролактинемії) під час періоду грудного вигодовування. Також, протягом перших двох років після перших місячних дівчата можуть стикатися з ановуляторними циклами (коли овуляція не відбувається кожного місяця) через гормональні зміни.

Якщо при пізній овуляції існує підозра на можливу патологію яєчників, про що можуть вказувати нерегулярні менструації, волосяний покрив, різке збільшення ваги, акне, розрідження та випадіння волосся, консультація лікаря гінеколога є обов'язковою. Гінеколог може направити на моніторинг овуляції (фолікулометрію) для визначення порушень, стадії дозрівання та розміру фолікулів у яєчниках, а також можливих патологічних змін у матці (міоми, ендометріоз, кісти).

Додатково, гінеколог може рекомендувати стимуляцію овуляції за допомогою гормональної терапії.

 


Як визначити овуляцію?

Існують об’єктивні та суб’єктивні методи визначення овуляції.

До суб'єктивних належать:

  • вимірювання базальної температури
  • вираховування овуляції календарним методом
  • характер цервікального слизу

До об’єктивних належать:

  • тест на визначення овуляції
  • та ультразвукова фолікулометрія.


Вимірювання базальної температури

Протягом всього менструального циклу відбуваються зміни в базальній температурі тіла жінки. У фолікулярній фазі температура тіла тримається на рівні 36.4-36.7 градусів, а згодом поступово зростає.

У фазу овуляції температура тіла підвищується приблизно на 0,5 градусів та досягає 37-37.2 градусів. Одразу після овуляції, на наступний день температура тіла знову знижується.

Щоб відстежити овуляцію базальну температуру тіла вимірюють щодня, починаючи з першого дня менструального циклу та записують. Правильно вимірювання базальної температури проводять одразу після сну, не встаючи з ліжка.


Вираховування овуляції календарним методом

Овуляція відбувається в середині менструального циклу. За умови того, що менструальний цикл регулярний можна вирахувати приблизну дату овуляції. Наприклад, якщо цикл триває 28 днів, то приблизна дата овуляції припадає на 14 день менструального циклу.


Характер цервікального слизу

Протягом всього менструального циклу виділяється цервікальний слиз, який має різний вигляд, густину та консистенцію в залежності від фази циклу. За декілька днів до овуляції підвищується рівень естрогену в крові внаслідок чого підвищується кількість виділень, вони стають липкими, в’язкими та нагадують по зовнішньому вигляду яєчний білок, мають білий чи прозорий колір.


Тест на визначення овуляції

Існують тест-смужки на визначення овуляції, що продаються в аптеці. Вони визначають рівень лютеїнізуючого гормону, який підвищується напередодні та безпосередньо в день овуляції.

По вигляду ці тести схожі на тести для визначення вагітності – тест-смужку занурюють в сечу і через 30-60 секунд поряд з контрольною смужкою має з’явитися друга, що буде свідчити про наявність овуляції.

Тести починають проводити за 2-3 дні до приблизної дати овуляції. Щоб не пропустити овуляцію тести необхідно виконувати 2 рази на день – зранку та ввечері щодня.


Ультразвукова фолікулометрія

Фолікулометрія – метод УЗД, що дозволяє в динаміці оцінити процес зростання і розвитку фолікулів в яєчниках протягом менструального циклу і підтвердити факт овуляції.

Отримані дані під час фолікулометрії, стан ендометрію та факт того, що овуляція відбулась в другій фазі циклу, дають можливість лікарю визначити сприятливий період для зачаття і можливі причини, чому зачаття не відбувається.

 

Про підготовку до проведення УЗД фолікулометрії Ви можете прочитати в статті «Як підготуватися до ультразвукової діагностики?»

 


Ознаки овуляції

Коли відбувається овуляція жінка може відчувати деякі зміни в своєму стані. До них відносять:

  • тягнучий біль внизу живота, в попереку, куприку чи паховій ділянці;
  • біль в животі, здуття, спазми;
  • підвищення лібідо за декілька днів до овуляції;
  • зміни в грудях – набрякання, чутливість, підвищена болючість;
  • підвищена чутливість до запахів, смаків, яскравого світла, часта зміна настрою;
  • підвищення вагінальних виділень, збільшується їх в’язкість та густина;
  • підвищення температури тіла приблизно на 0,5 градусів, яке невідчутне для жінки;
  • головний біль та нудота (внаслідок підвищення естрогену).
 


Болі під час овуляції: норма чи патологія?

Близько 40% жінок фертильного віку стикаються з болями під час овуляції. Овуляція супроводжується спазмом дрібних судин та вивільненням цитокінів – це білкові «посередники» для зв’язку між клітинами, що може спричинити виникнення больових відчуттів. До того ж при розриві фолікула під час виходу яйцеклітини до фалопієвої труби виділяється рідина, яка може потрапляти в порожнину малого тазу. В нормі біль може тривати від декількох хвилин до 24 годин.

Якщо біль триває більше доби, необхідно звернутися до лікаря, бо це може бути ознакою ендометріозу, спайкового процесу в порожнині малого тазу чи непрохідності маткових труб.

 

Якщо ви плануєте вагітність, лікарі МЦ «Лелека» рекомендують підійти до цього питання зважено та заздалегідь підготуватися і пройти комплексне обстеження разом з майбутнім татком. Це допоможе адекватно оцінити стан організму та за необхідності провести оздоровчі процедури, щоб знизити ризики виникнення ускладнень до настання вагітності, під час виношування дитини та пологів.

Автори

Шокур Алла Сергіївна

Лікар акушер-гінеколог
Досвід роботи - 18 років

Дата публікації: 25 серпня 2023 року
Поділитися:

Записатися


Реєстрація успішна!


З вами зв’яжеться спеціаліст контакт-центру для узгодження дати та часу прийому.
Заявки опрацьовуються в робочий час з 10:00 до 20:00 з понеділка по неділю.


Дякуємо, що обираєте «Лелеку»!

Ми зв'яжемося з вами найближчим часом.

Наші новини

всі новини

Акція – експертна гастроскопія зі знижкою 50%

Вас турбують скарги на ЖКТ? Вам призначили проведення ендоскопічного обстеження шлунку, стравоходу і ви обираєте, де пройти гастроскопію у Києві? Лише в...

Check-up «Перевір родимки» зі знижкою

У листопаді акційний check-up «Перевір родимки» лише за 2250 грн 1575 грн. (консультація лікаря + дерматоскопія). В Check-Up «Перевір...

Акція «Попередь рак грудей»

Ми хочемо нагадати жінкам про важливість регулярного обстеження молочних залоз з метою контролю їх стану, та у випадку будь-яких змін, раннього їх виявлення та...

Якщо у вас залишилися питання, зв'яжіться з нами за телефоном:

Зворотній дзвінок

ПІБ
Телефон