Планування вагітності - це не тільки побудова радісних планів про майбутні успіхи дитини. Це ще і ретельна підготовка на всіх рівнях, включаючи фізичне здоров'я майбутньої матері. Щоб підготуватися до вагітності, рекомендується здати комплекс аналізів і проконсультуватися з фахівцями декількох напрямків. Чим більший вік майбутньої матері, тим вищий шанс зіткнутися з проблемами в період виношування дитини. А попереднє медичне обстеження допоможе адекватно оцінити стан організму і провести оздоровчі процедури, щоб знизити ризик. Які аналізи потрібно здати при плануванні вагітності?
Консультація терапевта при плануванні вагітності
З консультації дільничного терапевта або сімейного лікаря варто починати процес обстеження. Терапевт знайомий з історією хвороби жінки, або може з нею ознайомитися в медкарті. Терапевт випише направлення на основні аналізи, а також надасть рекомендації, до яких лікарів слід звернутися пацієнтці, на основі її анамнезу.
Консультація гінеколога при плануванні вагітності
Будь-якій жінці рекомендується відвідувати гінеколога приблизно раз на півроку. Якщо планується вагітність, саме час призначити черговий візит до цього фахівця. Під час огляду можна буде оцінити стан шийки матки, а також перевірити ознаки наявності запальних захворювань і венеричних інфекцій. Для більш точної діагностики потрібно буде здати посів на флору, мазок і перевірити наявність збудників ЗПСШ, а також їх чутливість до антибіотиків.
Якщо аналіз покаже наявність запалення або інфекції, з вагітністю краще почекати, і пройти курс лікування. Інфекції статевих органів матері можуть негативно позначитися на розвитку плоду, а також ускладнити процес пологів. Запалені слизові оболонки при пологах травмуються, інфекція потрапляє в мікротріщини. Тільки при негативних аналізах на ЗПСШ слід просуватися далі.
Консультація стоматолога перед вагітністю
Каріозний зуб або незагоєні запалення ясен можуть стати джерелом інфекції для всього організму. З хворого зуба інфекція потрапляє в стравохід і в кров, і може з кровотоком дістатися до життєво важливих органів. Тому хворі зуби повинні бути проліковані до вагітності.
Аналізи крові при плануванні вагітності
Існує кілька десятків видів аналізів крові, і якщо є привід побоюватися за здоров'я жінки, можна зробити кілька, включаючи найекзотичніші. Але більша частина з них не обов'язкова.
Обов'язково здати наступні аналізи крові:
- На групу і резус-фактор. Особливо важливо, якщо у батька резус-фактор негативний, а у матері позитивний, в цьому випадку можливі ускладнення при вагітності, може знадобитися резус-імунізація;
- RW (реакція Васссермана), або аналіз крові на сифіліс;
- На наявність ВІЛ (СНІД);
- На гепатит B і C;
- На цукор для виявлення перших ознак діабету;
- Загальний біохімічний аналіз крові.
Необов'язкові, але в ряді випадків рекомендуються аналізи:
- На TORCH-інфекції - краснуха, герпес, цитомегаловірус, та інші. Наявність кожної з цих інфекцій у вагітної жінки - пряме показання до переривання вагітності, оскільки всі вони небезпечні критичними ускладненнями для плоду.
- Коагулограма - аналіз крові на згортання;
- Аналіз крові на гормони - призначається лікарем, причому лікар сам визначає список гормонів, які треба досліджувати;
- На антитіла до гонадотропину, фосфоліпідів, визначення вовчакового коагулянту, і інші фактори невиношування плоду.
Інші аналізи і дослідження при плануванні вагітності
- Загальний аналіз сечі. Якщо немає показань до більш докладного дослідження, загального аналізу досить. Загальний аналіз сечі - один з простих і швидких способів оцінити стан вагітної, тому робити його доведеться регулярно, протягом всієї вагітності.
- УЗД органів малого тазу. Це специфічне дослідження допоможе зрозуміти, як в організмі жінки відбувається овуляція, і що може перешкоджати настанню вагітності.
Які аналізи потрібно здати чоловікові при плануванні вагітності
Якщо немає особливих причин турбуватися про здоров'я, звичайний набір аналізів для майбутнього батька наступний:
- Флюорографія, для виявлення туберкульозу легенів;
- Аналіз крові на RW, ВІЛ, гепатити B і C.
Якщо жінці довго не вдається завагітніти, її чоловікові можуть призначити спермограмму і аналіз на гормони. Крім того, перед самими пологами, якщо батько бажає бути присутнім в пологовому залі, знадобитися довідка про відсутність інфекційних захворювань. Аналізи для вагітних. Чому так багато? Додатково в статті.