ua
Особистий кабінет
Записатися
Резус фактор при вагітності: причини, симптоми | Блог | Медіацентр
ua
Резус фактор при вагітності: причини, симптоми | Блог | Медіацентр
Резус фактор при вагітності: причини, симптоми | Блог | Медіацентр
Запис на прийом
Заповніть форму і ми зв'яжемося з вами у найближчий час

Ми зв'яжемося з вами найближчим часом.

Резус фактор при вагітності: причини, симптоми

Резус фактор при вагітності: причини, симптоми | Блог | Медіацентр

Що таке резус-фактор

Існує безліч класифікацій видів крові. Одна з них ділить всі види крові людини на резус-позитивні і резус-негативні, залежно від наявності або відсутності певного білка на поверхні еритроцитів. Називається цей фактор так на честь макак резус, кров яких використовувалася в дослідженнях, де і виявили цей білок. Резус-фактор має вирішальне значення в двох випадках: при переливанні крові та при вагітності.

Коли в кровоносну систему резус-негативного пацієнта потрапляють еритроцити з протилежним резус-фактором, вони сприймаються імунною системою як чужорідні тіла. Організм реципієнта починає їх атакувати за допомогою імунної системи. Помилки з резус-фактором в минулому коштували життя не одному десятку пацієнтів.

Більшість людей знає, який у них резус-фактор. Його визначають разом з групою крові ще в пологовому будинку і вписують в амбулаторну карту дитини. Додатково цей фактор визначають:

  • Під час планового аналізу крові при вагітності;
  • При підготовці до хірургічного втручання;
  • У донорів крові, кісткового мозку, інших органів;
  • У представників певних професій - військових, пожежників.

Негативний резус-фактор має приблизно 15% людей на планеті. Можливості вплинути на резус-фактор конкретної людини не існує.

Що таке резус-конфлікт матері та дитини

Дитина успадковує резус-фактор від одного з батьків. Резус-фактор плоду визначається ще в утробі, коли починається формування кровоносної системи. Якщо у батьків фактор однаковий, у дитини не виникає проблем. При негативному резус у батька, навіть якщо плід його успадкує, теж не відбувається нічого небезпечного. Проблеми починаються, якщо мати має негативний резус, а батько позитивний, і цей позитивний фактор передається дитині. Материнська імунна система починає атакувати плід.

Відбувається атака наступним чином. Материнський організм виробляє антитіла, які проникають крізь плаценту в кров дитини і пригнічують еритроцити, змушуючи їх розпадатися. На цьому тлі у дитини може розвинутися анемія, недокрів'я, подальшим кисневим голодуванням тканин. Але і це ще не все. Знищені еритроцити виводяться через печінку і селезінку, органи збільшуються в розмірі, розвивається жовтяниця. У важких випадках плід може навіть загинути.

Гарна новина для резус-негативних жінок в тому, що під час вагітності резус-конфлікт трапляється вкрай рідко. Справа в тому, що кров матері і дитини не змішується, і вироблення антитіл не відбувається. Найчастіше змішання крові відбувається вже при пологах. Тому перша дитина з'являється на світ без проблем, а от з наступними вагітностями можуть бути складнощі.

Якщо до перших пологів у матері були вагітності, що закінчилися абортом або викиднем, розвиток конфлікту непередбачено, у медиків з цього приводу суперечливі дані. Все залежить від того, скільки еритроцитів плоду потрапило в кров матері.

Симптоми резус-конфлікту матері та дитини

По самопочуттю матері визначити резус-конфлікт практично неможливо: жінка або відчуває себе нормально, або симптоми нездужання не відрізняються від звичайного токсикозу вагітних. Непрямою ознакою резус-конфлікту вважають появу в крові жінки антитіл, хоча це може бути реакцією на захворювання. Резус-конфлікт легко визначають при УЗД дитини щодо збільшення серця, печінки, селезінки.

Щоб уникнути негативних наслідків для плоду, резус-негативній жінці вводять препарати, що руйнують антитіла проти плода - імуноглобулін спеціального типу. Це роблять на 28 тижні першої вагітності, або ж протягом 72 годин після пологів. Як правило, цього достатньо, щоб повторна вагітність пройшла без проблем.

З розвитком сучасних технологій став доступний ще один спосіб діагностики резус-конфлікту. Хоча кров матері і дитини не змішується, спеціальне дослідження може виявити в материнській крові ДНК дитини і визначити його резус-фактор. Це дозволить відмовитися від непотрібного медикаментозного втручання в тому випадку, якщо у плода резус-фактор теж негативний.

Автори

Гончарова Яна Олександрівна

Завідувач відділу материнсько-плодової медицини. Лікар акушер-гінеколог, лікар УЗД вищої категорії, к.м.н
Досвід роботи - 21 рік

Дата публікації: 17 жовтня 2019 року
Поділитися:

Записатися


Реєстрація успішна!


З вами зв’яжеться спеціаліст контакт-центру для узгодження дати та часу прийому.
Заявки опрацьовуються в робочий час з 10:00 до 20:00 з понеділка по неділю.


Дякуємо, що обираєте «Лелеку»!

Ми зв'яжемося з вами найближчим часом.

Наші новини

всі новини

Соціальний проєкт «Під крилом Лелеки»

Повномасштабна зруйнувала життя всіх українців, а багатьох змусила покинути свої оселі. Хтось — виїхав за кордон. Комусь довелося починати нове життя в іншому...

Фіксація ціни на ведення пологів

З 1 липня 2024 року в МЦ "Лелека" відбудеться підвищення цін на медичні послуги з усіх напрямків. Щоб не хвилюватися про підвищення цін до самих пологів ...

Акція – експертна гастроскопія безкоштовно

Вас турбують скарги на ЖКТ? Вам призначили проведення ендоскопічного обстеження шлунку, стравоходу і ви обираєте, де пройти гастроскопію у Києві?   Лише в...

Якщо у вас залишилися питання, зв'яжіться з нами за телефоном:

Зворотній дзвінок

ПІБ
Телефон