ua
Особистий кабінет
Баріатрична хірургія при діабеті 2 типу в МЦ «Лелека», Київ | Блог | Медіацентр
ua
Баріатрична хірургія при діабеті 2 типу в МЦ «Лелека», Київ | Блог | Медіацентр

Баріатрична хірургія при діабеті 2 типу в МЦ «Лелека», Київ


Цукровий діабет – це хронічне захворювання, обумовлене підвищенням рівня глюкози в крові внаслідок абсолютної чи відносної недостатності інсуліну. В Україні кожна 30 людина хворіє на цукровий діабет, з них 85% випадків складає цукровий діабет 2 типу.  Цей тип діабету частіше всього пов’язаний із ожирінням та виникає в 10 разів частіше у людей з надлишковою вагою, ніж у людей з нормальною масою тіла.

Cьогодні існують безліч методів лікування цієї хвороби, але саме діабет другого типу на фоні ожиріння ефективно лікується хірургічними методами, зокрема – баріатричною хірургією.

Мета баріатричних операцій при цукровому діабеті – нормалізація рівня глюкози крові, покращення обмінних процесів, профілактика діабетичних ускладнень шляхом зменшення маси тіла


Показання до баріатричної хірургії у пацієнтів з цукровим діабетом

Хоча хірургічні методи у порівнянні з консервативними є ефективнішими, але потребують реабілітації та в деяких випадках можуть мати ускладнення. Тому баріатрична хірургія не є першою лінією в лікуванні ЦД 2 типу. Баріатричні операції частіше виконуються у випадку, коли зміна способу життя та медикаментозне лікування цукрового діабету 2 типу на фоні ожиріння не ефективні.

Показаннями до виконання баріатричних операцій є:

 • Індекс маси тіла більше 35 в поєднанні з цукровим діабетом 2 типу + неможливо нормалізувати глюкоземію (рівень цукру в крові) натще зранку.
 • Індекс маси тіла більше 35 в поєднанні з цукровим діабетом 2 типу  + з’явились ускладнення ЦД – гіпертонічна хвороба, неалкогольна жирова хвороба печінки, нічні апное (короткочасна зупинка дихання), серцево-судинні захворювання, порушення функції ШКТ, остеоартрит.
 • Індекс маси тіла менше 35, але наявний цукровий діабет 2 типу не піддається медикаментозному лікуванню.

Як підрахувати індекс маси тіла та оцінити його показники Ви дізнаєтесь в статті «Небезпеки ожиріння: захворювання пов’язані з надлишковою вагою»

Протипоказання до баріатрії при ЦД 2 типу:

 • асцит (накопичення рідини в черевній порожнині);
 • онкологічні захворювання;
 • порушення в системі згортання крові;
 • вагітність та період годування груддю;
 • захворювання внутрішніх органів в стані декомпенсації.


Баріатричні операції в МЦ «Лелека», Київ

Майже всі баріатричні операції малоінвазивні, частіше всього виконуються малотравматичним лапароскопічним методом, що зменшує ризики ускладнень, скорочує період відновлення.

Основні види баріатричних операцій:

 • Гастрошунтування (шлункове шунтування) – полягає у видаленні більшої частини шлунку та реконструкції дванадцятипалої кишки. Це призводить до зниження об’єму шлунку, кількості вживаної їжі та всмоктування макроелементів.
 • Постановка внутрішньошлункового балону – у шлунок встановлюють балон, що заповнює більшу частину шлунку і сприяє швидкому насиченню.
 • Рукавна резекція шлунку – полягає у видаленні великої кривизни і дна шлунку, де виробляється гормон грелін, що стимулює апетит. Зниження кількості цього гормону призводить до зниження апетиту та швидшого насичення.
 • Поєднані операції: наприклад, переключення дванадцятипалої кишки – шунтування шлунку + рукавна резекція шлунку).

Детальніше дізнатися про баріатричні операції в МЦ "Лелека" ви можете дізнатися в розділі «БАРІАТРИЧНА ХІРУРГІЯ».


Ефективність баріатричної хірургії у лікуванні діабету

Згідно з даними Американської спілки метаболічної хірургії, після виконання операції у всіх пацієнтів покращується загальний стан та полегшується перебіг захворювання. В перші дні після оперативного втручання зменшується рівень глюкози в крові.

Близько у 80-85%  прооперованих захворювання переходить в ремісію та контролюється лише дієтою та фізичною активністю. У інших випадках захворювання перетікає в легшій формі та дозволяє значно зменшити дозування протидіабетичних препаратів.

Вченими було проведено дослідження з метою оцінки віддалених наслідків виконання баріатричних операцій у людей хворих на цукровий діабет 2 типу. За результатами дослідження було встановлено, що смертність від ускладнень діабету була на 90% нижча ніж в групі пацієнтів, що лікувались лише медикаментозно.


Можливі ризики та ускладнення

Зважаючи на те, що внаслідок баріатричних операцій частіше всього виключаються деякі ланки з ланцюга травлення, порушується всмоктування необхідних організму вітамінів, мінералів та інших поживних речовин. Це може призвести до дефіцитних станів, що можуть проявлятися в різних формах – від дерматитів до порушення нервової провідності.

Основний результат баріатричної хірургії – зниження ваги. Процес схуднення після оперативного втручання відбувається доволі швидко та різко. В пацієнтів з індексом маси тіла більше 40 різке схуднення може призвести до того, що залишиться велика кількість розтягнутої шкіри, яка не «стягнулась». Такий косметичний дефект потребує ще однієї операції по висіченню зайвої шкіри – абдомінопластики.

При недотриманні рекомендацій лікаря у відновному періоді, а саме вживання надмірної кількості їжі може виникнути неспроможність швів на шлунку.

Для мінімізації виникнення можливих ризиків та ускладнень після баріатричної операції, в Медичному центрі «Лелека» передбачений супровід пацієнта:

 • перед операцією – включає всебічне обстеження стану пацієнта, за необхідності консиліум лікарів хірургів, ендокринологів, терапевтів, та інших, що дозволяє визначити найоптимальніший метод хірургічного втручання та тактику лікування ожиріння;
 • після операції:
  • пацієнти можуть скористатися програмою відновлення після баріатричної операції, яка включає контроль стану пацієнта лікарем хірургом, ендокринологом, терапевтом, коригування раціону харчування сертифікованим дієтологом, заняття з ЛФК та масаж з реабілітологом;
  • за необхідності, якщо після схуднення у пацієнта на животі з’являється провисання надлишкової шкіри, може бути проведена пластична операція абдомінопластика.

Ми готові надати допомогу пацієнтові на будь-якому етапі лікування ожиріння з допомогою баріатричної хірургії, разом з ним пройти весь цей шлях, щоб процес лікування був комфортним та легким.


Життя після баріатричної операції

В перші дні після операції необхідна жорстка дієта, що включає в себе лише рідку їжу, через декілька днів можна вживати перетерту чи мелену їжу, а згодом їсти нормальну їжу. Необхідно вживати велику кількість рідини, щоб запобігти виникненню зневоднення. В перші 30 днів не рекомендується пити каву.

Зважаючи на можливий розвиток дефіцитів різних мікро – та макроелеменів призначаються дієтичні добавки.

Перед прийомом будь-яких ліків варто проконсультуватися з лікарем, тому що деякі групи препаратів можуть подразнювати слизову оболонку шлунку.

В загальному рекомендується відмовитись від паління, надмірного вживання алкоголю та регулярно займатися спортом для підтримання здорового способу життя.

Після періоду реабілітації, окрім рекомендацій щодо способу життя, немає ніяких жорстких заборон та обмежень – пацієнт живе повноцінним життям.

Автори

Федосенко Олександр Володимирович

Завідувач хірургічного відділення. Лікар хірург вищої категорії
Досвід роботи - 24 роки

Дата публікації: 09 червня 2023 року
Поділитися:

Записатися


Реєстрація успішна!


З вами зв’яжеться спеціаліст контакт-центру для узгодження дати та часу прийому.
Заявки опрацьовуються в робочий час з 10:00 до 20:00 з понеділка по неділю.


Дякуємо, що обираєте «Лелеку»!

Ми зв'яжемося з вами найближчим часом.

Наші новини

всі новини

Фіксація ціни на ведення пологів

Укладайте договір на пологи в "Лелеці"   – зафіксуйте ціну зараз і не хвилюйтесь про її підвищення до самих пологів. Укладаючи договір на пологи...

Online-зустріч «Як підготуватися до...

Народження дитини одне з найголовніших рішень в житті майбутніх батьків, тому і підійти до нього необхідно зважено. Ви спитаєте, навіщо необхідна підготовка?...

Фіксуйте ціни

Укладайте договір на пакети з ведення вагітності та пологів у «Лелеці» до 31 травня 2024 року  – зафіксуйте ціну і не турбуйтеся про її...

Якщо у вас залишилися питання, зв'яжіться з нами за телефоном:

Зворотній дзвінок

ПІБ
Телефон