Що таке ожиріння?
Ожиріння – це надлишкове накопичення жирової тканини, що призводить до збільшення маси тіла. В Україні на ожиріння страждають близько 16% населення, що вдвічі більше ніж в світі – 8%.
Окрім того, що зайва вага має естетичний недолік та завдає дискомфорту, надлишок маси тіла негативно впливає на здоров’я людини.
Чим небезпечне ожиріння?
Надмірна вага може призводити до захворювань різних органів та систем організму:
Серцево-судинна система
Внаслідок збільшення маси тіла збільшується кількість тканин, яким необхідне кровопостачання. Отже, утворюються нові судини. Збільшення кількості судин та їх сумарної довжини призводить до підвищення навантаження на серце. Ожиріння може спровокувати артеріальну гіпертензію, ішемічну хворобу серця, інфаркт та інсульт.
Захворювання ендокринної системи
Дуже часто внаслідок збільшення маси тіла виникає інсулінорезистентність – нечутливість тканин організму до гормону інсуліну. Такий стан є передумовою розвитку цукрового діабету.
Також ожиріння може бути причиною порушень менструального циклу у жінок; зменшення рівня прогестерону призводить до того, що зовнішність набуває чоловічих рис.
У чоловіків надлишкова вага може бути причиною еректильної дисфункції та зменшення рівня тестостерону, як наслідок – зовнішність набуває жіночих рис.
Захворювання опорно-рухового апарата
Збільшення маси тіла призводить до підвищення навантаження на суглоби під час рухів. Частіше всього у людей з ожирінням виникають деформації суглобів та хребта, остеоартрит.
Онкологічні захворювання
Люди з ожирінням частіше хворіють на онкологічні захворювання, ніж люди з нормальною масою тіла. Люди з надлишковою вагою знаходяться у групі підвищеного ризику захворюваності на рак молочної залози у жінок та раку простати у чоловіків.
До того ж, ожиріння може спровокувати захворювання печінки, жовчного міхура та психічні розлади.
Як визначити наявність ожиріння та його ступінь?
Найпростішим методом визначення наявності ожиріння є підрахунок індексу маси тіла (ІМТ). Для розрахунку ІМТ потрібно масу тіла в кг поділити на квадрат зросту в метрах.
Для прикладу, чоловік 89 кг має зріст 178 см. Отже, розраховуємо ІМТ:
ІМТ = 89 / 1,782 = 28
Далі необхідно оцінити результат, щоб зрозуміти чи ІМТ в нормі.
- ІМТ <16 – надмірний дефіцит маси тіла
- ІМТ 16-18,5 – дефіцит маси тіла
- ІМТ 18.5-24.99 – нормальна вага
- ІМТ 25-29.9 – надлишкова вага
- ІМТ 30-35 – ожиріння І ступеня
- ІМТ 35-40 – ожиріння ІІ ступеня
- ІМТ >40 – ожиріння ІІІ ступеня
У разі, якщо ІМТ знаходиться в діапазоні більше чи менше нормальних значень необхідно звернутися до лікаря. В МЦ «Лелека» працюють досвідчені дієтологи та ендокринологи, які допоможуть вам встановити причину ожиріння та підберуть відповідне лікування.
Як проявляється ожиріння різних ступенів?
В залежності від ступеня ожиріння з’являються різні неприємні симптоми, які погіршують якість життя пацієнта:
- Ожиріння І ступеня характеризується появою задишки під час фізичних навантажень та появою набряків, підвищеною пітливістю.
- До ожиріння ІІ ступеня додаються такі симптоми як труднощі при ходьбі та фізичних навантаженнях, зниження працездатності, швидка втомлюваність, загальне нездужання.
- Ожиріння ІІІ ступеня проявляється задишкою в стані спокою, головним болем, вираженими набряками, вражаються внутрішні органи – з’являються хвороби серцево-судинної системи, діабет, холецистит, артрити.
Способи лікування ожиріння
Виділяють немедикаментозне, медикаментозне та хірургічне лікування ожиріння.
Немедикаментозне лікування включає в себе гіпокалорійну дієту та фізичну активність з метою зменшення маси тіла.
Харчування при ожирінні:
- Має бути збалансованим за вмістом жирів, білків та вуглеводів.
- Повинно бути регулярним – їсти 4-5 разів на день невеликими порціями.
- Уникати перекусів.
- Необхідно підвищити кількість продуктів, що містять клітковину (зелень, яблука сирі і печені).
- Обмежити вживання продуктів з великим вмістом легкозасвоюваних вуглеводів (макаронні вироби, солодощі, фаст-фуд, хлібобулочні вироби).
Лікарі-дієтологи МЦ «Лелека» допоможуть скласти програму схуднення та раціон харчування зважаючи на Ваші індивідуальні особливості, потреби та вподобання.
Медикаментозне лікування застосовується в комплексі з дієтою та включає дві групи препаратів. Перша група спрямована на придушення почуття голоду, друга – на прискорення процесів метаболізму та зменшення всмоктування речовин в процесі травлення.
Хірургічне лікування ожиріння в МЦ «Лелека»
У випадках, коли консервативні методи лікування неефективні, або шкода для здоров’я пацієнта від проведеного лікування перевищує користь, застосовують баріатричні операції.
Основна мета баріатричної хірургії – зменшення надходження їжі в організм. Внаслідок зменшення об’єму шлунку пацієнт майже не відчуває голод, харчується в 5 разів менше та швидше отримує відчуття насичення.
Профілактика ожиріння
З метою профілактики ожиріння необхідно дотримуватися здорового способу життя:
- Раціональне та збалансоване харчування
- Дотримання проміжків між прийомами їжі
- Регулярні фізичні навантаження
- Профілактичні огляди
Пам’ятайте! Вчасна діагностика та лікування ожиріння допоможе попередити розвиток багатьох хронічних захворювань та збереже Ваше здоров’я.