Поліп кишківника – це доброякісне новоутворення, що виступає над поверхнею слизової оболонки кишківника в її просвіт. Більшість поліпів товстої кишки нешкідливі, але з часом деякі поліпи можуть переродитися в злоякісні, і нести загрозу не лише здоров’ю людини, а й призвести до летального результату.
За статистикою, поліпи зустрічаються у кожного другого пацієнта у віці 45 і старше років. Так як досить високий відсоток поліпів товстого кишечника перероджується з доброякісного новоутворення в злоякісне, для профілактики колоректального раку в розвинених країнах людям, починаючи з 45-50 років, рекомендується скринінгова колоноскопія, направлена на виявлення та видалення поліпів.
Профілактична колоноскопія виявляє поліпи у 58% пацієнтів; 45% новоутворень локалізуються в прямій кишці.
Класифікація поліпів товстого кишечнику:
Поліпоз кишківника буває:
- за кількістю: одиничний і множинний (характерний для сімейного аденоматозного поліпозу кишківника);
- за розміром: дрібний менше 5 см, або великий – 10 см;
- за формою розрізняють сидячі (на ніжці або широкій основі), випуклі або ввігнуті поліпи.
- Аденоматозні або неопластичні – це група поліпів кишківника, що мають зв'язок з розвитком колоректальної карциноми. Сюди входять: тубулярна аденома, ворсинчаста аденома, тубулярно-ворсинчаста аденома.
- Неаденоматозні (не неопластичні) – це група поліпів, які не мають злоякісного потенціалу. До них відносяться: гіперпластичні, ювенільні (у дітей), гемартоми (синдром Пейц-Егерса), ліпоми, лейоміоми, псевдополіпи (запальні поліпи при НВК, хвороби Крона).
По виду поліпи поділяють на:
Локалізація поліпів на кишківнику
Товстий кишечник – улюблене місце локалізації подібних новоутворень. Поліпи кишківника можуть розташовуватися на різних його відділах. Найчастіше зустрічаються:
- поліпи прямої кишки – 45% новоутворень;
- поліпи сигмоподібної кишки;
- поліпи ободової кишки;
- поліпи висхідної або низхідної кишки, тощо.
Діагностика та лікування поліпів товстого кишківника
Більшість поліпів протікають безсимптомно, тому дуже важливо проходити ендоскопічний скринінг (діагностичну колоноскопію) для пошуку і видалення поліпів перш ніж вони трансформуються в рак – для профілактики колоректального раку.
Оскільки зі 100% упевненістю не можна сказати, трансформується поліп в злоякісне новоутворення чи ні – видаленню підлягають будь-які поліпи, знайдені під час колоноскопії.
Колоноскопія – це «золотий стандарт» ранньої діагностики раку товстої кишки (неопластичних поліпів товстої кишки) і відіграє центральну роль у скринінгу колоректального раку.
Великою перевагою колоноскопії є те, що під час процедури лікар ендоскопіст може не лише провести візуальний огляд слизових кишківника та виявити поліп, а й:
- взяти зразок тканин для патогістологічного аналізу;
- провести поліпектомію, тобто видалення поліпу.
Колоноскопію можна проводити:
- як первинний скринінговий метод діагностики;
- як метод після позитивного результату іншого скринінгового тесту;
- та для спостереження.
В Медичному центрі «Лелека» проводиться експертна колоноскопія. Пацієнти, які проходять обстеження кишківника в «Лелеці» отримують дослідження високої точності, без неприємних відчуттів, в безпечних і комфортних умовах.