ua
Особистий кабінет
Записатися
Нориця свища прямої кишки: лікування свища в Києві | МЦ Лелека
ua
Нориця свища прямої кишки: лікування свища в Києві | МЦ Лелека
Нориця свища прямої кишки: лікування свища в Києві | МЦ Лелека
Запис на прийом
Заповніть форму і ми зв'яжемося з вами у найближчий час

Ми зв'яжемося з вами найближчим часом.

Нориця свища прямої кишки: лікування свища в Києві | МЦ Лелека

Нориця або свищ прямої кишки: лікування в Києві

Що таке нориця (свищ) прямої кишки, та які симптоми?

Нориця прямої кишки – це захворювання що характеризується утворенням неприродного з’єднання з оточуючими м’якими тканинами – норицевого ходу. Цей стан призводить до постійного виділення гною, крові чи калових мас з свищевого ходу, що спричиняє значний дискомфорт та значно погіршує якість життя хворого.

Частіше на свищі прямої кишки страждають люди віком від 30 до 50 років. До того ж чоловіки більш схильні до виникнення цього захворювання ніж жінки.

Види нориць прямої кишки

Нориці прямої кишки класифікуються за різними ознаками залежно від їх анатомічного розташування, складності та форми.

Основні види ректальних нориць включають:

  • Інтерсфінктерні (внутрішньосфінктерні) нориці – це найбільш поширений тип ректальних нориць, хід яких проходить нижче волокон сфінктера.
  • Транссфінктерний свищ – це тип нориці, який характеризується тим, що свищевий хід проходить безпосередньо через волокна сфінктера, що ускладнює його лікування.
  • Екстрасфінктерні нориці – ці нориці проходять вище анального сфінктера, огинаючи їх зверху.
  • Підслизові нориці – ці нориці проходять під слизовою оболонкою анального каналу.
  • Комбіновані (підковоподібні) нориці – це складні нориці, які мають кілька каналів і виходів, часто утворюючи підковоподібну форму навколо анального отвору.
  • Повна зовнішня нориця – канал має два отвори — один внутрішній, що відкривається в просвіт прямої кишки або анального каналу, і один зовнішній, що виходить на шкіру поруч з анальним отвором.
  • Повна внутрішня нориця – канал починається і закінчується всередині анального каналу або прямої кишки. Це рідкісні нориці, які можуть бути результатом складних внутрішніх патологічних процесів.
  • Неповна зовнішня нориця – у таких випадках канал має лише один вихід на шкіру, але не з'єднується з просвітом прямої кишки або анального каналу.
  • Неповна внутрішня нориця – канал відкривається в просвіт прямої кишки або анального каналу, але не має виходу на поверхню тіла. Часто такі нориці можуть бути складнішими для діагностики.

В залежності від того, з яким органом чи структурою норицевий хід з’єднує пряму кишку виділяють декілька видів ректальних нориць:

  • Ректовагінальні нориці – це нориці, що з'єднують пряму кишку з піхвою. Вони найчастіше виникають у жінок внаслідок пологових травм, хірургічних втручань або запальних захворювань.
  • Ректоуретральні нориці – це нориці, які з'єднують пряму кишку з сечівником (уретрою). Це рідкісне ускладнення, яке може бути пов'язане з травмами, хірургічним втручанням або певними захворюваннями, такими як хвороба Крона.
  • Ректовезикальні нориці – це нориці, що з'єднують пряму кишку з сечовим міхуром. Вони зазвичай виникають через серйозні патологічні процеси, такі як онкологічні захворювання, запальні хвороби або травми.

Ці класифікації важливі для визначення лікувальної тактики, адже різні типи нориць потребують різних підходів до терапії та хірургічного втручання.

Свищ прямої кишки: симптоми

Симптоми нориці прямої кишки залежать від виду нориці. Тобто від місця куди відкривається свищевий хід, що з’єднується з прямою кишкою.

Загальні симптоми ректальної нориці:

  • почервоніння, печіння та свербіж в анальному каналі чи перианальній ділянці;
  • біль в ділянці прямої кишки чи внизу живота;
  • підвищення температури тіла;
  • загальне нездужання, слабкість;
  • виділення з неприємним запахом;
  • виділення калових мас не з прямої кишки (наприклад, з піхви при ректовагінальній нориці);
  • болісне ущільнення в ділянці анусу;
  • наявність отвору біля анального каналу.

Лікарі МЦ «Лелека» рекомендують при появі перших симптомів звернутись на консультацію до лікаря-проктолога. Адже, рання діагностика і своєчасне хірургічне втручання допомагають уникнути ускладнень і забезпечити повне одужання пацієнта.

Записатися
до проктолога
(044) 390-34-44

Діагностика параректальної нориці

Для діагностики свища прямої кишки необхідно звернутись на консультацію до лікаря-проктолога. Спочатку лікар вислухає всі ваші скарги та збере анамнез. Наступним кроком буде огляд – візуальна оцінка шкіри перианальної ділянки, пальпація та пальцеве ректальне обстеження.

Під час огляду лікар може ввести в один кінець норицевого ходу спеціальний інструмент – зонд, який нагадує тоненьку паличку. Ця маніпуляція не спричиняє больових відчуттів, але дозволяє встановити хід нориці та знайти місце куди він відкривається.

За необхідності лікар призначить додаткові методи обстеження, що дозволять встановити точний хід фістули, їх кількість, зв’язок з іншими органами:

  • аноскопія – виконується за допомогою спеціального інструменту, що дозволяє провести огляд внутрішньої поверхні анального каналу;
  • ректороманоскопія – дослідження прямої кишки;
  • фістулографія – радіологічне дослідження з використанням контрастної речовини, що дозволяє виявити хід нориці;
  • МРТ та УЗД – ці методи можуть допомогти у візуалізації норицевого ходу і визначенні його точного розташування та протяжності.

Після проведення всіх необхідних обстежень лікар зможе встановити точний діагноз та, у відповідності до нього, підбере лікування, що буде ефективним саме у вашому випадку.

Лікування нориць прямої кишки в МЦ «Лелека»

Єдиним ефективним методом лікування нориць прямої кишки є оперативне.

Консервативне лікування застосовується у період загострення гнійних процесів, що спричинили появу нориці після хірургічного розкриття гнійника. З метою ліквідації вогнища інфекції та зменшення запалення тканин лікар-проктолог призначає антибіотики, протизапальні препарати та знеболюючі.

Коли гострий період захворювання стихає, лікар запропонує вам один з варіантів лікування нориці прямої кишки в залежності від клінічної ситуації:

  • висічення нориці прямої кишки за Габріелем;
  • висічення нориці прямої кишки за методикою LIFT ;
  • висічення нориці прямої кишки за методикою Advancement Flap ;
  • етапне лікування нориці прямої кишки з застосуванням сетону;
  • лікування нориці за допомогою лазерних методик – FiLaC (Fistula-tract Laser Closure).

Для хірургічних втручань при лікуванні свища прямої кишки у лікарів проктологів Медичного центру «Лелека» в арсеналі різні види сучасних хірургічних інструментів (монополярні коагулятори, біполярні коагулятори, хірургічний ультразвук, хірургічний лазер, тощо), які дозволяють обрати найефективніший метод лікування пацієнтів з проктологічними захворюваннями різної складності.

Проктологія МЦ «Лелека» – це індивідуальний підхід та делікатне відношення до кожного пацієнта, використання сучасних і ефективних методик лікування проктологічних патологій будь-якої складності, комфортні умови перебування. Наші спеціалісти допоможуть у вирішенні найделікатніших проблем.

Записатися


Реєстрація успішна!


З вами зв’яжеться спеціаліст контакт-центру для узгодження дати та часу прийому.
Заявки опрацьовуються в робочий час з 10:00 до 20:00 з понеділка по неділю.


Дякуємо, що обираєте «Лелеку»!

Ми зв'яжемося з вами найближчим часом.

Операції для лікування свищів прямої кишки в МЦ «Лелека»

Лікування параректальної нориці за Габріелем

Цей метод використовується у разі наявності інтрасфінктерних чи низьких транссфінктерних норицях. Втручання виконується під загальним знеболенням чи під спінальною анестезією.

Для початку операційне поле обробляється розчином антисептика, після чого хірург вводить у фістулу барвник. Лікар-проктолог заводить в норицевий хід зонд, кінець якого виходить через уражену крипту в анальному каналі. Над зондом розсікають тканини, що дозволяє повністю ідентифікувати норицевий хід. Завдяки попередньому фарбуванню нориці, хірург видаляє стінки утвореного патологічного «каналу» за допомогою діатермокоагуляції, лазера чи простого висічення.

На рану не накладають шви і ведуть «відкритим» способом. Однак, зважаючи на невеликий розмір розрізу та мінімальний дефект тканин, рана загоюється швидко, після чого залишається тоненький рубцевий дефект.

Важливо! При низьких транссфінктерних норицях пересічення порції волокон сфінктера не впливатиме на функцію тримання калу.

Висічення нориці прямої кишки за методикою LIFT

Даний метод оперативного втручання є сфінктерозберігаючим та дозволяє видалити норицю, не пересікаючи волокон сфінктерного апарату. Частіше втручання проводиться під загальним знеболенням.

Суть операції полягає в тому, що після обробки операційного поля лікар за допомогою інструментів заходить в міжсфінктерний простір – ділянка між волокнами внутрішнього та зовнішнього сфінктерів, ідентифікує та виділяє норицевий хід.

Наступним етапом хірург прошиває свищевий хід, перев’язує його в двох місцях та перетинає внутрішній хід біля стінки прямої кишки.

Зовнішній отвір фістули висікається та ведеться «відкритим» методом. Завдяки тому, що шлях потрапляння калових мас та разом з ним інфекційних агентів з прямої кишки перекрито, нориця поступового загоюється та закривається.

Етапне лікування нориці прямої кишки з застосуванням сетону

Лікування невеликих поверхневих нориць можливе із застосуванням спеціального дренажу – сетона. Спочатку фістулу очищають від гною та калових мас, після чого загодять силіконовий дренаж, що проходить через весь свищевий хід назовні. Для пацієнта наявність сетона не відчутна та не впливає на якість життя, але дозволяє виводити з норицевого ходу гній та сприяє його очищенню.

Після ліквідації гнійного-запального процесу в нориці (зазвичай 1-2 місяці), сетон видаляється та виконується висічення норицевого ходу одним з можливих методів.

Лазерне висічення нориці

Доволі сучасним та малотравматичним методом є висічення нориці за допомогою лазерної коагуляції. Це втручання може проводитись під спінальною чи загальною анестезією. Загальна тривалість втручання порівняно з іншими методами коротша та може тривати до 30 хв.

Спочатку лікар очищує норицевий хід від вмісту. Потім в канал нориці заводить спеціальний інструмент – лазер, який генеруючи тепло склеює та запаює стінки штучного ходу. На місці фістули утворюється сполучна тканина.

Лазерна методика є малоінвазивною тому має швидший період реабілітації та не потребує тривалого перебування в стаціонарі.

Лікування складних нориць із застосуванням клаптів (Flap)

При складних варіантах нориць, зокрема ректовагінальних норицях для лікування застосовують методику з переміщенням клаптів. Клапті – це м’язові лоскути із сусідніх тканин, якими заміняють стоншену ділянку ректовагінальної перегородки, крізь яку проходить нориця.

Дані методики мають дуже гарні результати в перекритті дефектів, однак довше загоюються та мають довший відновний період.

Реабілітаційний період після висічення нориці прямої кишки

Для легкого та швидкого відновлення після видалення нориці прямої кишки необхідно дотримуватись правил догляду за раною та рекомендацій лікуючого лікаря:

  • регулярно замінювати пов’язки;
  • не мочити пов’язку;
  • дотримуватись правил особистої гігієни;
  • звернутись до лікуючого лікаря у разі появи набряку, болю, почервоніння;
  • необхідно мінімізувати фізичну активність, не підіймати важких предметів;
  • не приймати ванну, не відвідувати сауну, баню та басейн;
  • зайнятись корекцією випорожнень – лікувати закрепи чи діареї;
  • дотримуватись дієти – не вживати гострої їжі, алкоголю;
  • пити достатню кількість води;
  • декілька днів уникати сидячого положення.

Лікарі відділення

Нориця свища прямої кишки: лікування свища в Києві | МЦ Лелека
Лікар хірург-проктолог, хірург вищої категорії, кандидат медичних наук Детальніше
Нориця свища прямої кишки: лікування свища в Києві | МЦ Лелека
Завідувач хірургічного відділення. Лікар хірург вищої категорії, проктолог Детальніше

Найчастіші питання про нориці прямої кишки

Які причини виникнення нориці прямої кишки

В більшості випадків виникнення свищів прямої кишки пов’язане з травмами, запальними чи гнійними захворюваннями в цій ділянці.

Виділяють наступні причини формування нориць прямої кишки:

  • анальні тріщини;
  • травми анального каналу;
  • пухлини прямої кишки чи оточуючих тканин;
  • парапроктити;
  • пологові травми;
  • свищ після операції;
  • анальний секс;
  • запальні захворювання кишечника (неспецифічний виразковий коліт, хвороба Крона);
  • регулярні розлади випорожнення;
  • інфекційні та венеричні захворювання;
  • хронічний чи гострий геморой.
1.

Чи може загоїтись нориця прямої кишки сама?

Нориці прямої кишки це патологічні утворення, що виникають через хронічні гнійні процеси в ділянці відхідника. Без ліквідації вогнища та без висічення утвореного ходу нориця не загоїться.

2.

Нориця прямої кишки: лікування без операції?

На жаль, на сьогодні консервативні методи лікування не є ефективними в лікуванні нориць прямої кишки. Дані методи лише знімають біль, полегшують симптоми, однак не призводять до повного видужання.

Тому єдиним радикальним методом лікування є оперативне.

3.

Видалення нориці прямої кишки: ціна?

Вартість операції залежить від типу та об’єму оперативного втручання. Не зволікайте, звертайтесь на консультацію до досвідченого лікаря-проктолога МЦ «Лелека» для вибору методу операції та для визначення остаточної ціни лікування.

4.
Якщо у вас залишилися питання, зв'яжіться з нами за телефоном:

Зворотній дзвінок

ПІБ
Телефон