Ми зв'яжемося з вами найближчим часом.
Пілонідальна кіста куприка або епітеліальний куприковий хід (ЕКХ) – це захворювання, що характеризується наявністю епітеліальної порожнини, яка не повʼязана з крижами чи куприком. Зазвичай кіста куприка має стінки вистелені епітеліальною тканиною та вихід назовні – в ділянку міжсідничної складки у вигляді невеличкого заглиблення.
Частіше дана патологія зустрічається у чоловіків молодого віку, однак може виникати і в жінок.
В залежності від форми та стадії захворювання симптоми можуть відрізнятись. Виділяють неускладнену, гостру та хронічну форму.
Існує чотири стадії перебігу кісти на куприку:
При неускладнених формах захворювання перебігає безсимптомно та вкрай рідко діагностується через відсутність клінічних проявів.
Гостра форма захворювання виникає внаслідок розвитку запального процесу через накопичення шкірного сала, бруду, запалення волосяних фолікулів навколо норицевого ходу та потрапляння інфекційних агентів.
Симптоми гострої форми захворювання виникають внаслідок інфікування свищевого ходу та розвитком гнійного процесу:
Хронічна форма захворювання характеризується періодичними загостреннями та ремісіями. Тобто, періодично виникають симптоми гострої форми захворювання, які згодом стихають та знову повторюються.
Небезпекою даного захворювання є те, що обмежений капсулою гнійний процес з часом може поширюватись на сусідні тканини та органи, формуючи не абсцес, а флегмону – необмежене, розлите гнійне запалення. Такий стан є небезпечним для життя, бо може спричинити інтоксикацію організму, некротизування тканин та сепсис.
Якщо ви спостерігаєте якийсь із перелічених симптомів – запрошуємо на консультацію лікаря проктолога в МЦ «Лелека». Наші спеціалісти допоможуть у вирішенні найделікатніших проблем.
Діагностує кісту куприка лікар-хірург чи лікар-проктолог. Якщо ви спостерігаєте один чи кілька з перерахованих симптомів – ви можете звернутися за кваліфікованою допомогою до лікаря проктолога МЦ «Лелека» в Києві.
На прийомі лікар спочатку вислухає всі ваші скарги та збере анамнез. Наступним кроком буде огляд – візуальна оцінка шкіри міжсідничної ділянки, пальпація та пальцеве ректальне обстеження.
У разі необхідності лікар призначить додаткові методи обстеження, що дозволять встановити хід епітеліального каналу, їх кількість та зв’язок з кістою, а саме:
Після підтвердження діагнозу лікар запропонує вам найоптимальніший у вашому індивідуальному випадку метод лікування куприкового ходу.
Лікувати кісту куприка можливо двома методами – консервативним та хірургічним.
Консервативне лікування спрямоване на ліквідацію запалення епітеліального куприкового ходу та попередження поширення інфекційного процесу:
На ранніх етапах, коли кіста на куприку неускладнена, лікар проктолог може зробити ін’єкцію фенолу в ділянку кісти. Внаслідок цієї маніпуляції капсула кісти твердішає та закривається. Варто зазначити, що після такого методу часто виникають рецидиви захворювання.
На жаль, консервативні методи лікування лише частково покращують загальний стан та дають тимчасовий результат.
Для пілонідальної куприкової кісти єдиним радикальним та ефективним методом лікування є оперативне, що включає в себе: радикальне висічення кісти куприка та лазерне видалення кісти.
При нагноєній кісті куприка можливий варіант з хірургічним розкриттям абсцесу та дренуванням порожнини. Цей метод не гарантує остаточного закриття норицевого ходу і потребує наступного хірургічного лікування.
Проктологи нашого центру проводять діагностику й консервативне та хірургічне лікування різних проктологічних захворювань у чоловіків та жінок, в тому числі кісту куприка.
Проктологія МЦ «Лелека» – це індивідуальний підхід та делікатне відношення до кожного пацієнта, використання сучасних і ефективних методик лікування проктологічних патологій будь-якої складності, комфортні умови перебування. Наші спеціалісти допоможуть у вирішенні найделікатніших проблем.
Реєстрація успішна!
З вами зв’яжеться спеціаліст контакт-центру для узгодження дати та часу прийому.
Заявки опрацьовуються в робочий час з 10:00 до 20:00 з понеділка по неділю.
Дякуємо, що обираєте «Лелеку»!
Суть методу полягає у висіченні кісти з прилеглою жировою клітковиною в межах здорових тканин.
Операція виконується під спінальною чи загальною анестезією. В залежності від ступеня захворювання та поширення на сусідні тканини тривалість операції відрізняється, в середньому втручання триває орієнтовно 40 хв.
Положення пацієнта на столі – на животі. Спочатку обробляється ділянка шкіри, де проводитимуть оперативне втручання та додатково знеболюють за допомогою місцевого анестетика. Наступним кроком є безпосереднє висічення кісти.
Далі існує два варіанти закінчення операції: відкритий та закритий.
Відкрита техніка полягає в тому, що після висічення кісти на шкіру не накладають шви. Це допомагає кращій евакуації рідини з рани та попередженню виникнення рецидиву в майбутньому. Недоліком є довше загоєння рани та триваліший відновний період.
Закрита техніка передбачає накладання швів на шкіру, що забезпечує кращий косметичний результат в майбутньому та швидше загоєння. Недоліком цього методу є більший ризик виникнення рецидиву.
В деяких випадках, коли внаслідок висічення пілонідальної кісти куприка залишається великий дефект тканин, може знадобитись пластика переміщеним шкірним клаптем.
У разі неускладнених варіантів кісти куприка можливе застосування мініінвазивних методів – лазерне лікування, яке передбачає коротший період реабілітації та мінімальне втручання в організм.
Лазерне видалення кісти куприка виконується під місцевою анестезією та не потребує стаціонарного лікування.
Перед процедурою проктолог обробляє шкіру куприкової ділянки. Після цього за допомогою спеціальних інструментів ретельно евакуює вміст кісти і проводить асептичну обробку. Потім через вихідний отвір епітеліального каналу вводить в порожнину кісти спеціальний пристрій – лазер. Під дією тепла, що поширює лазерне волокно, склеюються стінки кісти та запаюються по всій довжині, аж до вивідного каналу.
На місце проведення оперативного втручання накладають асептичну пов’язку. Зважаючи на те, що операція проводиться без розрізів, то не потребує накладання швів.
Через кілька хвилин після проведення маніпуляції пацієнт може йти додому.
Після видалення кісти куприка необхідно дотримуватись правил догляду за раною та рекомендацій лікуючого лікаря:
Варто зазначити, що відновлення після мініінвазивних операцій реабілітаційний період триває близько 2-3 тижні, а після відкритих хірургічних втручань до 1,5 місяців.
Епітеліальний куприковий хід (ЕКХ) буває вродженим та набутим. Вроджені кісти куприка виникають внаслідок порушення ембріонального розвитку – не відбувається повна редукція (закриття) колишніх м’язів хвоста.
Деякі спеціалісти вирізняють набуті кісти куприка. Однак більшість вважають що набутими епітеліальними куприковими ходами помилково вважають раніше не діагностовані вроджені. Це обумовлено тим, що тривалий час дане утворення може себе ніяк не проявляти до моменту приєднання інфекції.
Фактори, що можуть спровокувати маніфестацію захворювання:
Нелікований епітеліальний куприковий хід може призвести до ускладнень, що значно погіршують життя пацієнта:
Консервативні методи лікування епітеліального куприкового ходу не є ефективними та остаточними. Тому вилікувати кісту куприка назавжди можливо лише шляхом хірургічного видалення.
Чи може виникнути рецидив після хірургічного лікування кісти куприка?
Рецидив захворювання може виникнути у разі неповного видалення кісти куприка, недотриманні рекомендацій в післяопераційному періоді, нехтування особистою гігієною чи при повторному вростанні волосся в післяопераційну рану.
Вартість операції залежить від типу та об’єму оперативного втручання.
Зверніться за консультацією до досвідченого лікаря-проктолога МЦ «Лелека». Лікар проведе ретельну діагностику та індивідуально підбере найбільш ефективну методику лікування.