З приходом холодної осені знижується імунітет, ми все більше часу проводимо в закритих приміщеннях. В такий період організм людини стає вразливішим до вірусних захворювань, найчастіше – до вірусу грипу. Вірус грипу передається повітряно-крапельним шляхом, і в умовах закритих приміщень, що рідко провітрюються, вірус легко потрапляє в організм та запускає інфекційний процес.
Грип – це висококонтагіозне (дуже заразне) гостре респіраторне захворювання, що вражає дихальну систему та викликається трьома типами – віруси грипу А, В та С.
Як розпізнати симптоми грипу?
Симптоми грипу не специфічні та характерні для всіх респіраторних захворювань. Клінічні прояви грипу можуть розвиватися блискавично та швидко наростають, вже через декілька годин після контакту з хворою людиною з’являються наступні симптоми:
- озноб чи жар;
- загальна слабкість і втома;
- біль в м’язах, ломота в тілі;
- біль в очах;
- закладеність носа, нежить;
- першіння чи біль в горлі;
- рідше – нудота та блювання.
Ускладнення грипу
Грип небезпечний тим, що часто викликає ускладнення. Вони можуть бути швидкоминучими або ж небезпечними для життя станами.
До перших відносять наступні ускладнення:
- риніт – запалення слизової оболонки носових ходів;
- синусит – запалення додаткових пазух носа;
- бронхіт – гострий запальний процес, що вражає слизову оболонку бронхів.
До тяжких ускладнень грипу відносяться:
- міокардит та перикардит – запалення оболонок серця, що можуть призвести до серцевої недостатності;
- міозит та реактивний артрит;
- невралгії, поліневрити, радикуліти;
- гломерулонефрит;
- менінгіт – запалення оболонок головного мозку;
- загострення хронічних захворювань;
- пневмонія.
Найчастішим ускладненням грипу є пневмонія – запальне захворювання нижніх дихальних шляхів, що може призвести до розвитку дихальної недостатності та набряку легень.
Групи ризику розвитку ускладнень
Найбільш схильними до розвитку ускладнень є певні категорії хворих:
- пацієнти з цукровим діабетом;
- пацієнти, що страждають на ХОЗЛ чи бронхіальну астму;
- люди з імунодефіцитами;
- вагітні жінки;
- літні люди;
- діти до 2 років;
- люди з ожирінням;
- пацієнти з хворобами серцево-судинної та дихальної систем.
Коли слід звертатися до лікаря?
Зазвичай більшість людей лікують грип самостійно, користуючись засобами народної медицини або розрекламованими аптечними препаратами. Самолікування може призвести до серйозних ускладнень. У яких випадках необхідно негайно звернутися до лікаря?
На розвиток ускладнень грипу вказує поява наступних симптомів:
- задишка;
- біль у грудях;
- надсадний, виснажливий кашель;
- температура тримається понад 38,5℃, і погано збивається;
- зниження артеріального тиску;
- тахікардія;
- мокротиння незвичайного кольору, з домішками крові;
- збуджений чи ейфоричний стан;
- надмірна сонливість.
При появі вище перерахованих симптомів необхідно негайно звернутися до лікаря. При розвитку тяжких ускладнень, самолікування може призвести до погіршення стану, розвитку хронічних станів або навіть смерті.
Діагностика і лікування грипу
Вже при перших симптомах нездужання слід негайно викликати лікаря додому, або ж відвідати терапевта чи інфекціоніста в лікарні. Візит до лікаря не потребує спеціальної підготовки.
Лікар може діагностувати грип по клінічних проявах. При цьому важливо розуміти, що схема лікування безпосередньо залежить від штаму вірусу. З цієї причини лікування може бути призначене тільки після здачі аналізів і правильної постановки діагнозу. Це передусім стосується пацієнтів, які знаходяться в зоні ризику.
Для діагностики використовують експрес-тести для виявлення вірусного антигену, зішкреби з горла і носа.
Якщо хворий не входить до групи ризику і його стан визначають як задовільний, призначають симптоматичне лікування, яке включає жарознижувальні препарати, протикашльові спреї та сиропи, краплі та засоби для промивання носа.
При ускладненнях, коли стан хворого визначають як важкий, призначається стаціонарне лікування.
Для попередження розвитку захворювання чи виникнення ускладнень дієвим профілактичним заходом є вакцинація. Особливо важлива вакцинація для осіб з групи ризику, щоб не наражати себе на життєвонебезпечні стани та перенести «сезон» грипу легко.
В МЦ «Лелека» проводиться вакцинація від вірусів грипу дорослим та дітям. Безпосередньо перед введенням вакцини, лікар огляне вас чи вашого малюка, оцінить чи безпечно проведення вакцинації на даний момент та порекомендує варіант препарату.