Ми хочемо поділитися з Вами одним цікавим випадком з нашої практики у "Лелеці" – розповідає завідувач відділення анестезіології та інтенсивної терапії Гріжимальський Евген Вікторович.
“В пологовий будинок «Лелека» надійшла пацієнтка М., 27 років, для укладання договору на пологи, термін вагітності 38 тижнів. В процесі обстеження лікарі "Лелеки" виявили гестаційну тромбоцитопенію. Кількість тромбоцитів в загальному аналізі крові було таким, при якому неможливо провести знеболювання пологів методом епідуральної аналгезії.
Нас, як анестезіологів, зацікавила дана пацієнтка, ми прийняли рішення її додатково обстежити й розробити план дій для знеболення пологів. Адже, даних для загального аналізу крові та коагулограми мало для прийняття правильного рішення в цій ситуації. У даному випадку прийняти правильне рішення нам допомогла тромбоеластографія. Тромбоеластографія відрізняється від стандартних тестів гемостазу тим, що одночасно оцінює 4 основні компоненти системи гемостазу: коагуляційний каскад, тромбоцити, протизсідальні механізми й систему фібринолізу. Тромбоеластографія дозволяє оцінити стан гемостазу в цілому, наявність і ступінь компенсації розладів в цій системі, загальну динаміку при критичних станах і відповідь на лікувальні заходи. Дана методика допомогла нам обрати правильний вибір знеболення пологів у жінок з низьким рівнем тромбоцитів. Пологи пройшли безболісно та безпечно.
Пацієнтка виписана з дитиною на 3 добу додому.” Важливо, що до моменту пологів система гемостазу вагітних зазнає значних змін як фізіологічного (підвищення активності факторів згортання, зниженням активності фізіологічних антикоагулянтів, зниженням активності системи фібринолізу), так і патологічного характеру (наприклад, гестаційна тромбоцитопенія, коагулопатія, пов'язана з прееклампсією та ін.).
Пологи та ранній післяпологовий період характеризуються високим ризиком кровотеч або тромбозів з розвитком вторинних порушень в системі гемостазу. Зміни гемостазу в період пологів і ранньому післяпологовому періоді характеризуються різноманіттям, динамічністю проявів і часто асоційовані з розвитком критичних станів.
Використання засобів корекції системи гемостазу, як гемостатичної, так і антитромботичної спрямованості при цьому вимагає чіткого лабораторного моніторингу. Оптимальним методом контролю стану системи гемостазу в цих умовах є тромбоеластографія. Тоді терміном «гемостаз» позначаються біологічні та біохімічні процеси, які, з одного боку, беруть участь в підтримці цілісності стінок кровоносних судин і рідкого стану крові, а з іншого забезпечують попередження кровотеч. В процесі гемостазу беруть участь плазмові фактори, тромбоцити, судинна стінка, еритроцити та лейкоцити, ендоваскулярні чинники. Для дослідження системи гемостазу використовуються 2 типи тестів - локальні та інтегральні.
Для інтегральної оцінки гемостазу застосовується метод тромбоеластографії (ТЕГ) з використанням приладу під назвою тромбоеластографія. Головною особливістю ТЕГ є можливість обліку вкладу як плазмових, так і клітинних (тромбоцитів, еритроцитів, лейкоцитів) учасників гемостатичних реакцій і їх безпосередньої концентрації.
Тромбоеластографія (ТЕГ) - це функціональна методика оцінки гемостазу шляхом дослідження в'язкоеластичних властивостей тромбу.