ua
Особистий кабінет
Яких лікарів необхідно відвідати малюку до року? | Блог | Медіацентр
ua
Яких лікарів необхідно відвідати малюку до року? | Блог | Медіацентр

Яких лікарів необхідно відвідати малюку до року?

Ні для кого не секрет, що в перший рік життя відбувається формування організму та здоров’я малюка. Якщо на даному етапі з’являються якісь порушення в розвитку органів чи в цілому організму, в такому віці їх легше скорегувати без шкоди для здоров’я дитини. До того ж, вроджені вади розвитку чи вроджені захворювання можуть проявитися не з першого дня життя, а перебігати безсимптомно. Тому важливо періодично проходити профілактичні огляди спеціалістів для того, щоб переконатися що розвиток дитини відповідає нормам.


Хто проводить медичні огляди дітей до року?

В перший рік життя дитини в МЦ «Лелека» профілактичні огляди проводить лікар-педіатр.

Під час цих оглядів оцінюються умови життя малюка, надається допомога матері з технікою прикладання дитини до грудей, оцінюється вигодовування (чи достатньо молока матері, чи потрібно додатково ввести суміші), надаються рекомендації щодо догляду за шкірою дитини.

Під час оглядів вимірюють температуру тіла, оцінюють стан пупкової ранки, щоб виключити наявність інфекції.

Проводять оцінку розвитку центральної нервової системи шляхом перевірки м’язового тонусу, рефлексів, реакції на світло чи звук.

Огляд кульшових суглобів дозволяє виявити вроджений вивих чи дисплазію кульшового суглоба.

Відвідувати педіатра для планового профілактичного огляду необхідно:

 • на 14 день життя немовляти;
 • у 1-й місяць життя дитини;
 • далі до одного року дитини: 1 раз на місяць.


Яких лікарів необхідно відвідати до 3 місяців?

В перші 3 місяці огляд проводиться лікарем-педіатром. На першому огляді педіатра дитину зважують, вимірюють зріст, об’єми голови та грудної клітки. Виміряні значення порівнюють з нормативними та оцінюють чи відповідає фізичний розвиток віку. В подальшому, ці дії повторюватимуть щомісяця до досягнення дитиною року. Під час огляду лікар складе індивідуальний графік вакцинації малюка та за потреби, призначить профілактику рахіту.


Які особливості медичного огляду в 3, 6 та 9 місяців?

В 3, 6 та 9 місяців на малюка чекає розширений медичний огляд.

Окрім педіатра дитину оглянуть невролог, ортопед, офтальмолог, отоларинголог та хірург.

Огляд дитини неврологом

Дитячий невролог виміряє обвід голови, перевірить стан тім’ячок, рефлекси та м’язовий тонус. За потреби, може призначити нейросонографію або інші додаткові обстеження з подальшим лікуванням. Якщо під час огляду невролога виявиться, що в малюка є якісь мінімальні відхилення, лікар може рекомендувати дитині пройти курс спеціальних масажів чи лікувальної гімнастики.

Огляд дитини ортопедом-травматологом

На огляді ортопеда перевіряють симетричність складок на сідничках, рухи ніжок та ручок, їх симетричність. Також лікар оцінить хребет дитини, як формується постава, чи є ризик виникнення плоскостопості. До того ж лікар-ортопед перевірить наявність ознак рахіту, призначить вітамін Д, або скорегує його дозу відповідно потреб маленького організму. Після огляду лікар надасть рекомендації щодо гімнастики та лікувальних масажів, за необхідності.

Огляд дитини дитячим офтальмологом

Офтальмолог огляне очне дно малюка, слізні канали та перевірить очні рефлекси, зокрема – реакцію зіниць на світло. Інколи, в маленьких діток не відкриваються слізні канали, що може спровокувати сухість очей, подразнення кон’юнктиви та її запалення. В зв’язку з цим лікар може призначити спеціальні масажі або прокол слізних каналів.

Огляд дитини отоларингологом

Отоларинголог перевіряє стан органів нюху, слуху та горло. В основному під час огляду звертають увагу на розвиток слуху в дитини. Якщо лікар сумнівається в його гостроті, дитині призначають аудіологічний тест, що дозволяє на ранніх етапах виявити приглухуватість та скерувати малюка в сурдологічний центр, де проводиться лікування і реабілітація.

Огляд дитини дитячим хірургом

Хірургічний огляд дитини в 3 місяці полягає в перевірці пупкового кільця, опущення яєчок в калитку у хлопчиків, деформацій в ділянці грудей та живота. Також хірург перевіряє наявність гриж в ділянці паху чи пупка, щоб вчасно їх вилікувати та попередити защемлення.

Окрім огляду, в 9 місяців згідно з протоколом лікар-педіатр зобов’язаний призначити дитині аналіз крові для визначення рівня гемоглобіну з метою раннього виявлення анемії.

Детальніше про аналізи, які необхідно здати малюку до року Ви дізнаєтесь із статті «Здоров’я малюка: які аналізи необхідно здати дитині до року?»


Яких лікарів необхідно пройти в 12 місяців?

Коли дитині виповниться рік, окрім спеціалістів, яких відвідують в 3 місяці, потрібно пройти медичний огляд в кардіолога, гінеколога, психіатра та стоматолога.

На прийомі кардіолога малюку виконують ЕКГ та ЕхоКГ, що з максимальною точністю дозволяє оцінити стан серцево-судинної системи та виключити наявність вроджених чи набутих вад серця.

Гінеколог здійснює огляд зовнішніх статевих органів, оцінює їх розвиток та у разі виявлення візуальних відхилень призначає додаткові методи обстеження, зокрема лабораторні аналізи.

Психіатр оцінює психічний розвиток дитини – як грається, що вміє робити чи відрізняє знайомих людей серед інших, чи починає розмовляти, запитає про сон малюка та деталізує спадкові схильності (чи немає психічних захворювань в батьків чи інших родичів)

На огляді в стоматолога лікар оцінює розвиток ротової порожнини в цілому – прикус, наявність карієсу, стан щелеп та вуздечок. Інколи вуздечка язика коротка, що обмежує рухливість язика та заважає дитині нормально говорити. В таких випадках проводять підрізання вуздечки.


Поради щодо підготовки до медичного огляду дитини

 • Одягніть малюка в комфортні вільні речі, які легко знімати та одягати.
 • Візьміть улюблену іграшку дитини з собою, щоб дитині не було нудно.
 • Захопіть в сумку воду, підгузок, їжу та пелюшку.
 • Не намагайтесь пройти всіх лікарів за один день – це важко для дитини.
 • Якщо малюк ходить, візьміть з собою зручне змінне взуття.

 

В дитячому відділенні медичного центру «Лелека» про здоров’я маленьких пацієнтів турбуються найкращі дитячі лікарі міста Києва.

Ми потурбувалися і створили комплексні програми спостереження за дітьми до 1 року, в які входять:

 • необхідні обстеження (Ехо серця, УЗД різних органів та систем, нейросонографія) та лабораторні аналізи;
 • огляди у лікаря педіатра та дитячих лікарів різних спеціальностей;
 • вакцинація дітей.

Педіатрія в Медичному центрі «Лелека» – це турбота про дитяче здоров’я від самого народження малюка.

Автори

Андреєва Яна Іванівна

Лікар-педіатр, лікар з ультразвукової діагностики
Досвід роботи - 10 років

Дата публікації: 21 серпня 2023 року
Поділитися:

Записатися


Реєстрація успішна!


З вами зв’яжеться спеціаліст контакт-центру для узгодження дати та часу прийому.
Заявки опрацьовуються в робочий час з 10:00 до 20:00 з понеділка по неділю.


Дякуємо, що обираєте «Лелеку»!

Ми зв'яжемося з вами найближчим часом.

Наші новини

всі новини

Online-зустріч «Як підготуватися до...

Народження дитини одне з найголовніших рішень в житті майбутніх батьків, тому і підійти до нього необхідно зважено. Ви спитаєте, навіщо необхідна підготовка?...

Експертна колоноскопія - безкоштовно

З 13 по 31 травня 2024 року МЦ «Лелека» оголошує акцію: 30 процедур експертної колоноскопії для пацієнтів віком 45+  –   БЕЗ ОПЛАТИ....

Перевір родимки – збережи життя!

У травні весь світ відзначає Всесвітній день меланоми. МЦ "Лелека" приєднується до цієї важливої ініціативи та хоче нагадати всім про: необхідність захисту...

Якщо у вас залишилися питання, зв'яжіться з нами за телефоном:

Зворотній дзвінок

ПІБ
Телефон