Одним з основних страхів більшості жінок, що асоціюється з пологами – це біль. Більшість опитаних жінок описують свій біль під час пологів як «надмірний» та «нестерпний».
Болісні відчуття виникають внаслідок розкриття шийки матки, розтягування нижнього її сегменту, тиску плоду на тазове дно, розтягування шкіри промежини внаслідок проходження плоду.
Біль під час народження це – найсильніший біль яким може відчувати жінка під час фізіологічного процесу, котрим є пологи. Тому в усі часи люди шукали методи, які б допомогли зменшити больові відчуття жінки під час пологів.
Як уникнути болю під час пологів? Це питання, яке турбує людство вже дуже давно. В історії людства існує багато різних методів знеболення пологів: всі вони були проривом у своєму часі.
В стародавньому Єгипті «елітних» породіль обкурювали опіатами. В стародавньому Римі жінкам пропонували спиртові настоянки або макові відвари. Також під виглядом знеболення застосовувався гіпноз, медитація, заклинання, заговори та талісмани.
Всі ці методики малоефективні, а деякі з них шкідливі як для породіллі, так і для дитини.
Ідеальний метод знеболювання пологів має бути:
- безпечним для матері та для дитини;
- простим у використанні;
- мати відсутність впливу на процес пологів;
- бути ефективним для всіх пацієнток;
- доступним.
На жаль, поки що не існує нічого ідеального. Тому навіть зараз постійно проводяться дослідження, удосконалюються наявні та вивчаються нові методики знеболення пологів.
Як знеболюють під час пологів в Пологовому будинку «Лелека»?
В пологовому будинку «Лелека» представлені всі сучасні методи знеболення пологів, які визнані в усьому світі.
Сучасні методи знеболення, які використовуються в пологовому будинку «Лелека» можна поділити на:
1.Медикаментозні:
- використання опіоїдних анальгетиків;
- використання не опіоїдних анальгетиків;
- інгаляційні анестетики (закис азоту).
2. Не медикаментозні:
- масаж;
- психологічна допомога;
- VR-окуляри;
- гідротерапія;
- дихальні методики;
- музичний супровід.
3. Регіонарні методики:
- спінальна аналгезія;
- епідуральна аналгезія;
- спінально-епідуральна аналгезія;
- епідуральна аналгезія з проколом твердої мозкової оболонки.
Немедикаментозні методи є максимально безпечними й найбільш природними методами знеболення пологів, але їх ефективність, за даними різних досліджень, коливається в межах 3-5%.
Медикаментозні методики є достатньо ефективними, але при перевищенні дозування можуть впливати на плід.
Регіональні методики – мають високу ефективність, не впливають негативним чином на організм матері та дитини, є безпечними в руках професійного лікаря-анестезіолога.
Знеболення пацієнтів в пологовому будинку «Лелека» відбувається виключно за бажанням пацієнтки. На разі більше 90% пацієнток «Лелеки» обирають знеболення, і 93% з них – це епідуральна аналгезія, яка в усьому світі вважається «золотим стандартом» знеболення пологів. З кожним роком цей відсоток збільшується.
Що таке епідуральна аналгезія?
Епідуральна аналгезія досягається шляхом введення місцевих анестетиків в епідуральний простір, який знаходиться між жовтою зв’язкою та твердою мозковою оболонкою. Для цього лікар для початку проводить місцеве знеболення зони, де буде встановлено катетер та встановлює катетер, через який будуть вводитися препарати.
Механізм дії епідуральної аналгезії полягає у блокуванні проведення больового імпульсу по нервах у спинний мозок.
Наші пацієнти повністю контролюють рівень свого знеболення завдяки впровадженню надсучасної методики знеболення – пацієнт-контрольованої аналгезії (PCEA – patient controlled epidural analgesia).
Методика полягає в тому, що у пацієнтки є можливість самостійно додавати дозу знеболюючого препарату. Цей метод знеболення допомагає нашим пацієнтам контролювати свої больові відчуття і є більш ефективним ніж звичайна епідуральна аналгезія.
В розвинених країнах сучасний тренд в епідуральному знеболенні пологів –це мобільна епідуральна аналгезія, яка успішно застосовується і в нашому пологовому будинку «Лелека». Вона досягається шляхом введення сучасних знеболювальних препаратів, які впливають виключно на біль, при цьому не порушується рухова функція мʼязів та тонус матки.
Як наслідок пацієнтка має адекватне знеболення, при цьому вона ніяким чином не обмежена в рухах: може сидіти на фітболі, присідати, танцювати, приймати душ. А коли настає час потуг, проведення знеболення ніяким чином не заважає пологам, а тільки допомагає нашим пацієнтам отримати виключно позитивний досвід, без болю та стресу.
Чи небезпечна епідуральна анестезія в пологах?
Слід зазначити, що епідуральне знеболення пологів – це інвазивна маніпуляція, яка має свої ускладнення.
Найчастіші ускладнення епідурального знеболення:
- незначне зниження артеріального тиску – можливо у 10% пацієнток;
- незадовільне знеболення, що потребує перестановки епідурального катетера – 5%;
- помірний свербіж шкіри – 7%.
Також існують ускладнення, відсоток яких не великий і залежить здебільшого від кваліфікації лікарів та умов в яких виконують знеболення:
- після пункційний головний біль (1 : 100);
- тимчасові неврологічні порушення (1: 24 000);
- епідуральна гематома (0-0.6 : 100 000);
- епідуральний абсцес (0-1.3 : 100 000).
Пологовий будинок «Лелека» приділяє максимум зусиль, щоб мінімізувати будь-які ускладнення. Як результат – в нашій клініці рівень ускладнень один з найнижчих в Європі. Це все завдяки високому рівню професіоналізму та постійному вдосконаленню навиків наших лікарів-анестезіологів.
Знеболювання пологів методом епідуральної аналгезії за і проти
Існує декілька міфів про епідуральну аналгезію пологів:
- шкідливо для дитини;
- після епідуральної аналгезії буде боліти спина;
- підвищується вірогідність проведення операції кесарського розтину;
- починати можна лише при відкритті шийки матки в пологах в понад 5 см;
- треба завершувати аналгезію після повного відкриття шийки матки, щоб жінка могла тужитись;
- впливає на тонус матки та перейми.
Епідуральне знеболення пологів застосовується в більшості розвинутих країн з початку 20 століття. За цей час накопичена велика кількість даних, зокрема асоціаціями ASA (Американська спілка анестезіологів) та ACOG (Американська спілка акушерів та гінекологів), які стверджують наступне:
- Препарати при введені в епідуральний простір всмоктуються в кров в мінімальній кількості, не проходять через плацентарний бар’єр і не впливають на дитину.
- Біль в спині у породіль виникає незалежно від того отримували вони епідуральне знеболення пологів, чи ні. Його виникнення пов’язують з фізіологічними змінами під час вагітності та процесом пологів.
- Епідуральна аналгезія не призводить до збільшення частоти операцій кесарського розтину.
- Нема потреби затримувати знеболення, його можна починати після першого прохання пацієнтки.
- Епідуральна аналгезія не впливає на здатність породіллі до потуг. Тому немає жодної необхідності припиняти знеболення у другому періоді пологів.
- При використанні низько дозованої епідуральної аналгезії – відсутній вплив на тонус та скорочення матки. Однак усунення болю, а разом із ним гемодинамічних порушень, гіпервентиляції, гіпокапнії з компенсаторним метаболічним ацидозом, веде до нормалізації перейм та метаболізму матері й плоду.
Також наявність епідурального катетера під час пологів має ряд переваг:
I. Можливість додаткового знеболення в третьому періоді пологів, під час огляду пологових шляхів, що не є цілком безболісною процедурою.
II. Можливість швидкого переведення знеболення пологів в анестезію для операції кесарського розтину при потребі. Це забезпечує зменшення ризиків для матері, пов’язаних із екстреною анестезією.
III. Можливість безпечного й ефективного знеболення пацієнтів після пологів або після операції.
Наскільки болісним є проведення епідурального знеболення?
Процес постановки епідурального катетера виконується під місцевою анестезією. Для цього використовують розчин лідокаїну 1-2%, який вводять тоненькою голкою. Саме це є найнеприємнішим процесом, який відчуває пацієнтка. Біль під час ін’єкції наші пацієнти порівнюють з внутрішньом’язовим уколом або з проведенням процедури щеплення.
Подальші дії анестезіолога є безболісними, їх можна порівняти з лікуванням зубів у стоматолога під час анестезії, коли пацієнт відчуває, що лікар проводить якісь маніпуляції, але це для нього безболісно.
Як швидко і як довго діє епідуральна аналгезія?
В залежності від клінічної ситуації, анамнезу пацієнтки та її побажань, лікар анестезіолог обирає один із видів епідуральної аналгезії, кожен із яких має свої недоліки та переваги.
В залежності від вибору, жінка може відчути аналгетичний ефект від 1 до 15 хвилин після введення дози препарату. Як правило, максимальний ефект наступає від 5 до 30 хвилин.
Одна доза знеболюючого препарату під час пологів діє протягом 40-120 хвилин.
Час дії залежить від:
- фізіологічних особливостей кожної пацієнтки індивідуально,
- вираженості болю,
- періоду пологів,
- та вибраного препарату.
За допомогою встановленого катетера ми можемо додавати знеболюючі препарати протягом всього періоду пологів.
В переважній більшості пологів ми застосовуємо метод пацієнт-контрольованої аналгезії. Рішення про введення наступної дози препарату жінка приймає самостійно, просто натискаючи на кнопку спеціального апарату. При цьому, апарат запрограмований таким чином, що унеможливлює передозування. Цей метод введення знеболюючого препарату є безпечним та максимально персоналізованим для кожної нашої пацієнтки.
Чому в «Лелеці» приділяється так багато уваги до знеболення пологів?
Кожні пологи – це диво. Саме тому пологовий будинок «Лелека» завжди у тренді знеболення пологів.
Ми освоюємо нові техніки та впроваджуємо світові практики. У нас представлена найбільша кількість видів знеболення пологів, щоб кожна жінка могла обрати для себе найбільш відповідний до її побажань.
Наші лікарі мають великий досвід у знеболенні пологів, та постійно розвиваються – це забезпечує беззаперечну ефективність та максимально можливу безпечність всіх видів знеболення.
Наша мета – щоб кожна жінка отримала тільки позитивні емоції від своїх пологів, а всі Лелечата народжувались здоровими.