ua
Особистий кабінет
Позаматкова вагітність: Причини, Симптоми, Діагностика, Лікування - блог пологового будинку Leleka | Блог | Медіацентр
ua
Позаматкова вагітність: Причини, Симптоми, Діагностика, Лікування - блог пологового будинку Leleka | Блог | Медіацентр

Позаматкова вагітність

Позаматкова вагітність: Причини, Симптоми, Діагностика, Лікування - блог пологового будинку Leleka | Блог | Медіацентр
Позаматкова вагітність - серйозна гінекологічна патологія з високою ймовірністю розвитку важких ускладнень, яка характеризується прикріпленням плодового яйця за межами порожнини матки. Зустрічається у жінок будь-якого репродуктивного віку.

Позаматкова вагітність - серйозна гінекологічна патологія з високою ймовірністю розвитку важких ускладнень, яка характеризується прикріпленням плодового яйця за межами порожнини матки. Зустрічається у жінок будь-якого репродуктивного віку.

Розрізняється позаматкова вагітність за місцем кріплення яйцеклітини.

Найчастіше у жінок спостерігається трубна вагітність —  98% випадків від усіх позаматкових вагітностей.

На другому місці яєчникова вагітність і абдомінальна (черевна вагітність), яким відводиться по 1%.


Небезпечна позаматкова вагітність розривом фаллопієвої труби і внутрішньочеревною кровотечею, тому цей стан вимагає невідкладної медичної допомоги.

Без своєчасного лікування позаматкова вагітність закінчується летальним випадком.

Що таке позаматкова вагітність

Ектопічна (позаматкова) вагітність —  патологічний процес, під час якого яйцеклітина вживлюється у тканини маткової труби. Рідше у черевну порожнину або яєчник.

Як відзначають фахівці приватного пологового будинку «Лелека», така патологія —  розповсюджене явище і відноситься до головних причин жіночої смертності у першому триместрі вагітності.


 

Спочатку позаматкова вагітність розвивається, як фізіологічний процес і «підступність» самостійно розпізнати важко.

У ампулярному відділі фаллопієвої труби відбувається злиття яйцеклітини зі сперматозоїдом. Після чого (в нормальному стані) запліднена яйцеклітина (зигота) просувається у порожнину матки за допомогою миготливого епітелію і м'язових скорочень самої труби. Цей шлях займає близько 1 тижня.

Після потрапляння ембріону до матки, відбувається його прикріплення до ендометрія, з подальшим розвитком протягом 9 місяців.

Під час трубної вагітності цей процес порушується; зигота застряє в матковій трубі і не потрапляє в порожнину матки.

Більш того, фаллопієва труба може «виштовхнути» яйцеклітину у зворотному напрямку (черевну порожнину або яєчник).


Де і відбувається патологічний розвиток вагітності.

Причини виникнення позаматкової вагітності

Основна етіологія позаматкової вагітності —  непрохідність фаллопієвих труб з причини:

  1. Аномальної будови маточних труб.
  2. Запальных процесів.
  3. Дизбалансу жіночих статевих гормонів.
  4. Оперативних втручань в анамнезі.
  5. Порушення іннервації тканин фаллопієвих труб (недолік нервових волокон негативно позначається на транспортній функції труби).

Причиною позаматкової вагітності також можуть бути хронічні запальні захворювання органів малогу тазу, матки або яєчників, включаючи:

  • тривале використання внутрішньоматкової спіралі;
  • наявність спайок, синехий;
  • часте спринцювання піхви;
  • проведення ЕКО;
  • наявність позаматкової вагітності в анамнезі.

Рідше виникають інші провокуючі фактори, як наприклад рак придатків, матки, полікістоз яєчників і т.д.

 

Думка експерта приватного пологового будинку «Лелека»:

«Усе в організмі взаємопов'язане, тому будь-яку патологію необхідно контролювати у лікаря і проводити своєчасне лікування.

Наприклад, гострий аднексит. Здається, це захворювання «стосується» тільки придатків, проте ця патологія починається з потрапляння інфекції саме в маткові труби. Тому, друга назва аднексита - сальпінгоофорит (запалення маткових труб і яєчників).

Якщо халатно поставитися до свого здоров'я і вчасно не вилікувати запалення, воно дуже швидко перейде в хронічну форму.

В результаті порушиться секреторна діяльність фаллопієвих труб, утворяться спайки, непрохідність маткових труб, і, як наслідок загального патологічного процесу, може розвинутися позаматкова вагітність».

Симптоми й ознаки. Як визначити

Позаматкова вагітність має «яскраву клінічну картину» для лікаря, але не для пацієнтки.

Жінка може запідозрити щось тільки в критичній ситуації (сильний біль, кровотеча і т.д.), а перші симптоми, як показує практика провідних гінекологів пологового центру «Лелека», зазвичай до уваги не беруться. Тому що трубна вагітність на ранньому етапі зачаття, має ідентичні симптоми нормальної, фізіологічної вагітності.

Серед яких:

  1. Ниючий біль унизу живота.
  2. Затримка місячних.
  3. Збільшення молочних залоз.
  4. Нудота, блювота.
  5. Наявність металевого присмаку.
  6. Нестабільний емоційний стан.

Що не дозволяє самостійно відрізнити позаматкову вагітність від звичайної.

Перші ознаки позаматкової вагітності, на які слід звернути увагу:

1. Виражений больовий синдром.

Різної інтенсивності і характеру: болі внизу живота, переймоподібні, ріжучі або ниючі. У критичному випадку біль іррадіює в епігастральну область, в пряму кишку і навіть плече. Також, можуть бути болючими сечовипускання і акт дефекації.

2. Кровотеча.

При позаматковій вагітності може нагадувати місячні, проте виділення будуть мізерними і тривалими, зрідка рясними.

Позитивний / негативний симптом подразнення очеревини (Щоткіна-Блюмберга) при трубній вагітності може визначити тільки фахівець.


Дані симптоми позаматкової вагітності —  сигнал для звернення за невідкладною медичною допомогою.

В результаті бачимо, що трубна вагітність має не настільки «яскраву» симптоматику, а навіть навпаки. Бо перший час патологія ідеально «маскується» під фізіологічну вагітність.

Тому якщо ви спостерігаєте у себе хоча б незначне порушення самопочуття, ранкову нудоту, часте запаморочення або незрозумілі болі внизу живота, потрібно відразу звернутися до гінеколога.

Розрив маткової труби —  найнебезпечніший стан, який відбувається на 3-6 тижні позаматкової вагітності, призводить до внутрішньої кровотечі і вимагає негайного хірургічного втручання.

Пологовий будинок «Лелека» на високому професійному рівні надає термінову госпіталізацію жінки з подальшим комплексним обстеженням і необхідним лікуванням.


Типи

Залежно від локалізації кріплення зиготи (заплідненої яйцеклітини), виділяють наступні типи позаматкової вагітності:

Ампулярну

Найпоширеніший вид позаматкової вагітності (виникає у 80% випадків від усіх інших патологічних вагітностей).

Істмічну

Істмічна вагітність становить близько 12% випадків усіх позаматкових вагітностей. Зазвичай закінчується розривом труби у перші тижні після зачаття, бо істмічний сегмент - найвужча частина фаллопієвих труб.

Фімбріальну

Фімбріальна позаматкова вагітність —   близько 5% випадків патологічної вагітності, що закінчується абортом.

Інтерстиційну

Інтерстиційна вагітність —   2% випадків. Завдяки великій розтяжності міометрія, інтерстиційна позаматкова вагітність може розвиватися аж до 4 місяців. Однак її переривання супроводжується рясною кровотечею, яке без своєчасної допомоги, призводить до загибелі жінки.

Оваріальну

Яєчникова вагітність визначається після імплантації в порожнину фолікула, вже заплідненої яйцеклітини. Лікування полягає у видаленні плодового яйця або клиноподібної резекції яєчника. Повне видалення придатка звичайно не потрібно.

Шийкову

Шийкова позаматкова вагітність розвивається в 0,1% випадків, безпосередньо у цервікальному каналі матки. Основний симптом - кровотеча, форма матки у вигляді пісочного годинника (на УЗД). 

Черевну

Черевна вагітність становить 0,003% від усіх випадків позаматкової вагітності. Розділяється на первинну і вторинну. Перший варіант—  це імплантація зиготи в черевній порожнині. Вторинна черевна вагітність формується, коли зигота виявляється в черевній порожнині після трубного аборту.

Кожен тип патологічної вагітності вимагає комплексного обстеження і оперативного лікування.

Тільки рання і компетентна діагностика позаматкової вагітності (до розриву маткової труби) дозволяє зберегти і життя пацієнтки, і її фертильність.

Що особливо важливо в молодому репродуктивному віці.


Діагностика позаматкової вагітності

Самостійно діагностувати позаматкову вагітність неможливо. Тому при перших підозрілих симптомах потрібно звернутися до гінеколога, щоб виключити позаматкову вагітність.

Своєчасна діагностика у пологовому будинку «Лелека» допоможе запобігти ускладненням патологічної вагітності і зберегти репродуктивне здоров'я.


При підозрі на позаматкову вагітність призначається:

  1. УЗД органів малого тазу, черевної порожнини (трансвагінальне УЗД на 25% інформативніше за абдомінальне).
  2. Лабораторна діагностика на ХГЛ і склад прогестерону.

При нормальній фізіологічній вагітності бета-субодиниці ХГЛ подвоюються кожні 1,5 доби, а ближче до 6-го тижня —  кожну другу добу. Під час позаматкової вагітності рівень ХГЛ росте з меншою швидкістю, це і свідчить про патологію.

Що стосується прогестерону, ситуація аналогічна, на ранніх термінах звичайної вагітності рівень прогестерону у крові становить понад 25 нг/мл, а при позаматковій  — менше 5 нг/мл.

Дані дослідження інформативні тільки в комплексі,  лише за аналізом крові не можна відрізнити позаматкову вагітність від загибелі плоду, бо в обох випадках рівень ХГЛ і прогестерону буде практично однаковим.


Критерії, на підставі яких гінеколог повинен запідозрити позаматкову вагітність:

  • Рівень ХГЛ в крові від 1000 до 2000 МО/л;
  • Виражений абдомінальний синдром (болі внизу живота, ригідність м'язів);
  • На УЗД зигота в порожнині матки не візуалізується.

При поєднанні з позитивним результатом тесту на вагітність.

Лікування позаматкової вагітності

Лікування позаматкової вагітності тільки хірургічне. До нього вдаються, як при неускладненій позаматкової вагітності без кровотечі (в разі своєчасної діагностики), так і при наявності кровотечі.

Якщо операція проведена до розвитку геморагічного шоку, летальний результат малоймовірний. При пізньому хірургічному втручанні летальність становить 16-30%.


До оперативних методів лікування позаматкової вагітності відносяться: 

1. Лапароскопія.

Це «золотий стандарт» сучасної гінекології, відрізняється мінімальною травматичністю та відсутністю больових відчуттів і коротким реабілітаційним періодом. Операція проходить швидко в умовах денного стаціонару.

2. сальпінготомія.

Застосовується тільки на ранніх етапах розвитку позаматкової вагітності. Являє собою сегментарно видалення фаллопиевой труби разом з зиготи (заплідненої яйцеклітиною), з подальшим відновленням її прохідності.

3. Сальпінгоектомія.

Сальпінгектомія виконують при великому ушкодженні маткової труби.

4. Лапаротомія.

Це класичне хірургічне втручання, яке застосовується в разі знаходження зиготи в додатковому розі матки, при наявності вираженого передаються статевим шляхом і при надмірному внутрішньому кровотечі.

Вибір хірургічного методу лікування позаматкової вагітності залежить від ступеня внутрішньої кровотечі, терміну вагітності та місця локалізації ембріона.

Екстирпацію матки проводять тільки в разі кровотечі при локалізації плідного яйця в рудиментарному розі матки.


У приватному пологовому центрі «Лелека» лікування позаматкової вагітності у 99% випадків виконується за допомогою лапароскопії.

Для надання екстреної невідкладної допомоги у нас є все необхідне:

  • Власна лабораторія;
  • Надточна інноваційна діагностика;
  • Лапароскопічне обладнання;
  • Операційні;
  • Реанімаційне відділення;
  • Комфортний стаціонар;
  • Одномісні палати і палати класу «люкс».

До ваших послуг завжди провідні гінекологи і хірурги пологового центру «Лелека», які готові прийти на допомогу у будь-який час доби.

Ускаднення

Розвиток ускладнень –  це наслідок не своєчасної медичної допомоги.

До ускладнень позаматкової вагітності відносяться:

  • Сильна кровотеча (при пізньому зверненні за допомогою часто закінчується геморагічним шоком, аж до летального кінця);
  • Розрив фаллопиевой труби (провокує синдром «гострого живота» і вимагає екстреного хірургічного втручання);
  • Видалення маткової труби (може призвести до безпліддя);
  • Видалення матки (при великому патологічному процесі, закінчується 100%-ю безплідністю);
  • Повторна позаматкова вагітність (виникає в 20% випадків).

Ось чому так важливо вчасно звертатися до гінеколога. Тільки своєчасна діагностика і правильне лікування допоможуть уникнути різного роду ускладнень і зберегти репродуктивні органи, що особливо важливо для жінок, які планують вагітніти.

Пологовий будинок «Лелека» — це сучасний лікувальний заклад, який надає спеціалізовану висококваліфіковану акушерсько-гінекологічну та неонатологічну медичну допомогу на рівні світових стандартів.


До того ж, пологовий будинок "Лелека" — єдиний медичний заклад в Україні, що має Золоту медаль якості від акредитаційної комісії Joint Commision International.

Вагітність після операції

Якщо позаматкова вагітність була діагностована на ранньому етапі, застосувано малоінвазивний метод лікування, то шанси зачати і виносити здорову дитину досить високі, незважаючи на ймовірність її повторного розвитку.

Якщо жінка планує вагітність з наявністю позаматкової вагітності в анамнезі - обов'язково потрібно проконсультуватися з гінекологом і пройти комплексну діагностику, щоб уникнути несприятливих наслідків.


Профілактика захворювання

Профілактика позаматкової вагітності повинна включати:

  • Своєчасне лікування запальних, інфекційних патологій сечостатевої системи;
  • Планові огляди у гінеколога;
  • Застосування гормональних препаратів і засобів контрацепції строго під контролем лікаря.

До профілактики повторної позаматкової вагітності можна надати загальні рекомендації, включаючи планування наступної вагітності не раніше, ніж через 1 рік після лікування.

Провідні фахівці приватного пологового центру «Лелека» рекомендують уважно ставитися до свого здоров'я, не нехтувати плановими оглядами у гінеколога і при найменших підозрах - невідкладно звертатися за медичною допомогою.


Позаматкова вагітність — серйозна патологія, яка досить часто протікає з ускладненнями, і все тому, що жінки не звертають належної уваги на своє самопочуття.

Рання діагностика позаматкової вагітності — єдина можливість зберегти репродуктивні органи і в майбутньому (при бажанні) народити здорову дитину.

Крім цього, регулярні планові огляди у гінеколога дозволяють вчасно визначати різного роду запальні, інфекційні процеси і розвиток інших серйозних патологій. 

Автори

Литвиненко Сергій Олексійович

Лікар акушер-гінеколог вищої категорії
Досвід роботи - 30 років

Дата публікації: 27 квітня 2021 року
Поділитися:

Записатися


Реєстрація успішна!


З вами зв’яжеться спеціаліст контакт-центру для узгодження дати та часу прийому.
Заявки опрацьовуються в робочий час з 10:00 до 20:00 з понеділка по неділю.


Дякуємо, що обираєте «Лелеку»!

Ми зв'яжемося з вами найближчим часом.

Наші новини

всі новини

Готові Великодні кошики від ресторану...

Зовсім скоро Великдень і ресторан «Лелека» підготував до вашого святкового столу Великодні кошики власного виробництва. Придбати набір свіжих страв,...

Мега знижки від «Лелеки»❤️

Протягом місяця Медичний центр «Лелека» дарує багато знижок на різні медичні послуги, а саме: ✅ ВАГІТНІСТЬ ( будь-який пакет з ведення вагітності у...

Декларація з сімейним лікарем в «Лелеці»

Запрошуємо вас заключити декларацію з сімейним лікарем у медичному центрі «Лелека» в Пущі-Водиці. Прийом за деклараціями проводить сімейний лікар...

Якщо у вас залишилися питання, зв'яжіться з нами за телефоном:

Зворотній дзвінок

ПІБ
Телефон