- Варикоз у вагітних: фактори, які можуть спричини розвиток захворювання.
- Симптоми варикозу, при яких потрібно звернутися до лікаря за допомогою.
- Профілактика варикозу під час вагітності.
Варикоз у вагітних: фактори, які можуть спричини розвиток захворювання.
Вагітність – це чудовий природний стан і природа подбала щоб вона протікала якомога краще, проте гормональна перебудова в організмі жінки впливає не лише позитивно, на жаль. У 50-55 % жінок впродовж вагітності з’являються або розширені капіляри шкіри, або варикозні вени. При повторних вагітностях цей відсоток збільшується, а також різко зростає ризик тромботичних ускладнень.
Найпоширеніші форми варикозної хвороби у вагітних:
- варикозна хвороба нижніх кінцівок;
- варикозне розширення вен малого таза;
- варикоз зовнішніх статевих органів.
Які причини чому у вагітних може розвиватися варикозна хвороба?
Варикозна хвороба у вагітних може розвиватися через наступні зміни в організмі вагітної:
- значне сповільнення кровотоку в глибоких венах ніг за рахунок підвищення відтоку крові від плацентарного відділу матки з перевантаженням здухвинних вен;
- зниження тонусу стінок вен і їхнє фізіологічне розширення, що призводить до природньої клапанної недостатності і зворотного току крові;
- підвищення тиску у венах нижніх кінцівок в 2-3 рази;
- підвищене вироблення статевих гормонів – прогестерону та релаксину, які безпосередньо впливають на еластичні волокна і знижують тонус гладкої мускулатури судин;
- значне підвищення концентрації факторів зсідання крові;
- зниження фібринолітичної (розчинення згустків чи тромбів) здатності крові наприкінці вагітності і в першому періоді пологів;
- надходження в кров активних речовин після відділення плаценти.
Окрім фізіологічних змін в організмі під час вагітності також існують певні чинники ризику виникнення варикозу:
- вік > 35 років;
- кесарів розтин;
- вага понад 80 кг;
- індивідуальна та сімейна історія тромбозів;
- повторні пологи;
- гіперстимуляція яєчників;
- тривала іммобілізація;
- варикозна хвороба в анамнезі;
- тромбофілія.
Симптоми варикозу, при яких потрібно звернутися до лікаря за допомогою.
Варикозна хвороба – це не просто естетичний недолік у вигляді випираючих вен чи судинних зірочок на ногах, а й ризик розвитку ускладнень, в тому числі й під час пологів і потребує кваліфікованого контролю лікаря.
Тому, якщо у вас з’явилися наступні скарги:
- тяжкість в м’язах;
- почуття втоми при ходьбі;
- біль в ногах;
- судоми нижніх кінцівок;
- почуття розпирання, біль або спека в литках;
- поява видимих вен, які ви раніше не бачили
ми рекомендуємо вам звернутися до лікаря за консультацією.
Негайно звернутися до лікаря за допомогою потрібно, якщо:
- ви відчули свербіж у ділянці розширених вен,
- з’явилось відчуття важкості та розпираючого болю у промежині, малому тазу,
- набряк зовнішніх статевих органів, нижніх кінцівок,
- біль по ходу вен,
- біль та ломота в ногах.
Щоб вагітність пройшла якомога легше, в жіночих консультаціях «Лелека» про здоров’я вагітної турбується ціла команда кваліфікованих лікарів: гінекологи, терапевти, флебологи, дієтологи, проктологи, урологи, гастроентерологи, реабілітологи, масажисти, спеціалісти з ЛФК для вагітних, психологи. |
Профілактика варикозної хвороби під час вагітності
Важливо відмітити, якщо вам вже встановили діагноз варикозної хвороби вен, вам необхідно носити компресійний трикотаж впродовж вагітності і під час пологів, та робити вправи з лікувальної фізкультури.
Клас компресії трикотажу та вправи з лікувальної фізкультури, які необхідні саме вам, визначає лікар-флеболог після консультації та огляду. Флеболог також визначає подальшу тактику профілактики та лікування.
Варикоз під час вагітності можна профілактувати. Ось кілька ефективних рекомендацій, які допоможуть вам у профілактиці розвитку варикозу на ногах, а також закрепів і геморою:
- Носіть зручну нижню білизну та одяг.
Під час вагітності не можна носити одяг, що щільно прилягає до тіла, особливо гольфи, шкарпетки, адже вони можуть порушити циркуляцію крові в нижніх кінцівках.
Оптимальним вибором на час вагітності буде лікувальний компресійний трикотаж. Його необхідно носити протягом усієї вагітності та протягом місяця після пологів. - Обмежте фізичні навантаження. При цьому рекомендується виконувати нескладні вправи для підтримування форми, наприклад, за допомогою плавання, гімнастики для вагітних, йоги для вагітних.
- Приймайте щоденний висхідний контрастний душ.
- Слідкуйте за харчуванням.
Ваш раціон повинен бути багатим на продукти з високим вмістом клітковини, оскільки обов’язковою умовою ефективної профілактики варикозу гемороїдальних вен є контроль за характером та періодичністю випорожнень. Закрепи можуть викликати геморой, тому їх варто уникати.
До продуктів, багатих на клітковину, відносяться: висівки, капуста та зелені листкові овочі, ягоди і фрукти, бобові, гриби, мигдальні горіхи, інжир, тощо.
Підібрати правильний раціон під час вагітності та скласти збалансовану програму харчування вагітним жінкам в Медичному центрі «Лелека» допомагають сертифіковані лікарі-дієтологи. - Пийте достатню кількість рідини. Достатня кількість рідини також профілактує розвиток варикозної хвороби, утворення тромбів, закрепів та геморою.
- Ходіть у зручному взутті.
На ваші ноги під час вагітності збільшується навантаження через те, що маса тіла збільшується – і це нормально. А от високі підбори та балетки доведеться відкласти та віддати перевагу спеціальному ортопедичному взуттю на середньому підборі. - Слідкуйте за вагою.
Не варто лякатись варикозу, оскільки на вибір тактики пологів він майже не впливає. Лише при вираженому варикозі зовнішніх статевих органів на особистій консультації після огляду лікар може скласти план пологів в бік кесаревого розтину.
Легкої вам вагітності, а ми радо допоможемо вам у цьому!