ua
Особистий кабінет
Сучасні підходи при знеболенні пологів | Блог | Медіацентр
ua
Сучасні підходи при знеболенні пологів | Блог | Медіацентр

Сучасні підходи при знеболенні пологів

 У житті сім'ї народження дитини є досить важливою подією. Мало що може порівнятись з першим криком немовляти і щастям жінки, що стала матір'ю. Однак під час родового процесу кожна жінка відчуває значний по інтенсивності біль. Біль під час пологів - суб'єктивне відчуття, обумовлене розтягуванням нижнього маткового сегменту, розкриттям шийки матки, тиском плоду на тазове дно і м'язи, розтягуванням вульварного кільця та ​​шкіри промежини.

Тема знеболювання пологів хвилювала людство з незапам'ятних часів.

Однак до сих пір існують полярні точки зору щодо цієї проблеми: з одного боку, прийнято вважати, що біль під час пологів є обов'язковим атрибутом, а, згідно з іншим, відсутність больових відчуттів - сучасний стандарт ведення пологів. У спільній заяві Американського товариства анестезіологів (ASA) і Американського товариства акушерів і гінекологів (ACOG) підкреслюється, що немає таких обставин, під час яких жінка повинна відчувати серйозний біль, коли вона знаходиться під наглядом лікаря. В першу чергу адекватне знеболювання пологів забезпечує психологічний комфорт і усуває стрес, викликаний болем.

Надмірний біль під час пологів стимулює викид адреналіну і норадреналіну, соматотропного гормону, антидіуретичного гормону, адренокортикотропного гормону, глюкагону, р-ендорфіну, що може призвести до гемодинамічних порушень, розвитку гіпервентиляції та гіпокапнії з дихальним алкалозом і компенсаторним метаболічним ацидозом (що призводить до порушення транспорту кисню), підвищення рівня вільних жирних кислот і лактату. Ці зміни можуть сприяти зниженню активності перейм, розвитку порушень кровообігу в фетоплацентарного комплексу, метаболічного ацидозу та гіпоксії у плода.

Знеболювання пологів засновано на застосуванні різних медикаментозних і немедикаментозних методик, які зменшують рівень психічної тривожності, знімають напругу та блокують проведення больового імпульсу. Для знеболення пологів можна використовувати весь спектр наявних у даний час лікарських препаратів і немедикаментозних методик, оскільки багато  з них одночасно з аналгезією (знеболенням) негативно впливають на плід і процес пологів.

Всі  в даний час методики знеболювання пологів не є ідеальними, оскільки кожен спосіб має плюси і мінуси, і тому в конкретному випадку спосіб блокування болю під час родового процесу необхідно підбирати індивідуально з урахуванням психологічного та фізичного стану жінки, а також акушерської ситуації (положення та ваги плода , ширини тазу, повторні або перші пологи і т.д.). Вибір оптимального для кожної конкретної жінки методу знеболення пологів здійснюється спільно з лікарем акушером-гінекологом і анестезіологом, так як ефективність різних методів знеболення пологів неоднакова.

Вся сукупність методів знеболення пологів поділяється на три великі групи:

1. Немедикаментозні методи;

2. Медикаментозні методи;

3. Регіонарна аналгезія (епідуральна анестезія).

Епідуральна аналгезія (ЕА) найчастіше використовується для полегшення і зняття болів у породіль. У недавньому огляді Кокранівської бази даних епідуральна аналгезія була визнана найбільш ефективним способом управління болем в порівнянні з інгаляційної анестезією, опіодними та неопіоідними анальгетичними засобами системної дії, немедикаментозними засобами.

Комбінація цих препаратів дозволяє знизити дозу місцевого анестетика. В результаті блокуються канали сприйняття болю, але чутливість рухових нервів зберігається. Цей метод, названий "ходячою або мобільною" епідуральною аналгезією (бо жінки можуть ходити), дозволяє породіллям відчувати позиви до потуг і зберегти здатність тужитися, не відчуваючи сильного болю. Ми досягаємо необхідного балансу між ступенем знеболювання і збереженням свободи рухів.

З 2019 року у пологовому будинку "Лелека" пологи стали ще більш комфортними завдяки впровадженню в щоденну практику пацієнт-контрольованою епідуральної аналгезії. До однієї з модифікацій епідуральної анестезії при пологах відноситься епідуральна аналгезія контрольована пацієнтом (PCEA - patient controlled epidural analgesia). В даному випадку епідуральний катетер з 'єднується зі спеціальним пристроєм, який при натисканні кнопки вводить породіллі заздалегідь запрограмовану дозу препарату. У більшості випадків - це 8-10 мл 0,1% розчину ропівакаїн або 0,1% розчину бупивакаїну з фентанілом в дозі 2 мкг / мл. PCEA дозволяє пацієнтці максимально скоротити час очікування анестезії. Тільки-но жінка відчуває біль, вона натискає на кнопку. Сигнал надходить в спеціальний прилад, після чого доза анестетики автоматично вводиться в епідуральний простір. Такий вид знеболювання дозволяє породіллі контролювати свої больові відчуття та в деяких ситуаціях може бути ефективнішим, ніж проста епідуральна аналгезія. Маючи порівняно невеликий власний досвід використання PCE лікарі- анестезіологи відзначили високу задоволеність породіль при використанні даної методики.

Проаналізувавши нашу роботу за 2018 рік, а це 1910 пологів з них 1170 епідуральних аналгезій- (73,2%), ми прийшли до висновків:

1. Знеболювання пологів - це дуже важливий аспект організації допомоги при пологах. Ефективне знеболення із застосуванням нейроаксиальної аналгезії розчинами місцевих анестетиків у низькій концентрації - це безпечний метод знеболювання пологів.

2. Нема потреби затримуватися з початком епідуральної аналгезії при пологах, її можна починати після першого прохання жінки про знеболювання.

3. ЕА не призводить до збільшення ймовірності кесаревого розтину.

4. ЕА може призводити до незначного збільшення інструментального розродження через природні родові шляхи.

5. Застосування епідуральної аналгезії не чинить вплив на неонатальні ризики.

6. Немає сенсу зупиняти ЕА у другому періоді пологів.

7. Для епідурального знеболювання потрібно використовувати низьку концентрацію місцевих анестетиків в поєднанні з наркотичними анальгетиками.

8. PCE підвищує задоволеність породіль під час знеболювання та робить процес знеболювання індивідуальним в кожній конкретній ситуації.

 
Автори

Гріжимальський Євген Вікторович

Завідувач відділення анестезіології та інтенсивної терапії. Лікар анестезіолог, к.м.н.
Досвід роботи - 20 років

Дата публікації: 11 липня 2019 року
Поділитися:

Записатися


Реєстрація успішна!


З вами зв’яжеться спеціаліст контакт-центру для узгодження дати та часу прийому.
Заявки опрацьовуються в робочий час з 10:00 до 20:00 з понеділка по неділю.


Дякуємо, що обираєте «Лелеку»!

Ми зв'яжемося з вами найближчим часом.

Наші новини

всі новини

Фіксація ціни на ведення пологів

Укладайте договір на пологи в "Лелеці"   – зафіксуйте ціну зараз і не хвилюйтесь про її підвищення до самих пологів. Укладаючи договір на пологи...

Online-зустріч «Як підготуватися до...

Народження дитини одне з найголовніших рішень в житті майбутніх батьків, тому і підійти до нього необхідно зважено. Ви спитаєте, навіщо необхідна підготовка?...

Фіксуйте ціни

Укладайте договір на пакети з ведення вагітності та пологів у «Лелеці» до 31 травня 2024 року  – зафіксуйте ціну і не турбуйтеся про її...

Якщо у вас залишилися питання, зв'яжіться з нами за телефоном:

Зворотній дзвінок

ПІБ
Телефон