ua
Особистий кабінет
Синдром токсичного шоку | Блог | Медіацентр | Пологовий будинок Лелека
ua
Синдром токсичного шоку | Блог | Медіацентр | Пологовий будинок Лелека

Синдром токсичного шоку

Синдром токсичного шоку | Блог | Медіацентр | Пологовий будинок Лелека

Що таке синдром токсичного шоку (СТШ)? Це рідкісний, але дуже небезпечний стан. СТШ не можна назвати захворюванням, це інтоксикація організму в результаті гострої бактеріальної інфекції. Інфекція викликається стафілококами і стрептококами. Ці бактерії можуть бути в незначній кількості присутніми в організмі, як правило в носоглотці, не впливаючи на життєдіяльність. Але коли з'являються фактори, що сприяють стрімкому розмноженню цих бактерій, їх число швидко зростає, а токсичні продукти життєдіяльності стають смертельно небезпечними. Приблизно в половині випадків СТШ розвивається у жінок в період менструації.

Ознаки синдрому токсичного шоку

Небезпека СТШ в тому, що його симптоми спочатку не відрізняються від гострої респіраторної вірусної інфекції. Нерідко його плутають з алергією та іншими захворюваннями, і чекають, що через якийсь час проблема зникне сама собою. Тому при перших підозрах потрібно перевірити, про яку інфекції йдеться. Перші ознаки СТШ такі:

  • висока температура, 39 градусів і вище;
  • запаморочення, слабкість;
  • нудота блювота;
  • маячня;
  • знижений тиск крові;
  • іноді – почервоніння горла.

При СТШ може спостерігатися шкірний висип, почервоніння, як при сонячному опіку, і потім лущення. Це ознака, що вказує на реальну причину проблеми. Однак лущення з'являється не відразу, і чекати його не варто: кожна година зволікання створює додаткові ризики для здоров'я. При активному розвитку СТШ дуже швидко вражаються печінка і нирки, залучаються інші життєво важливі системи. Тому потрібно якомога раніше перевірити, чи не є описані ознаки симптомом токсичного шоку.

Синдром токсичного шоку при місячних

За статистикою, з усіх постраждалих від СТШ більше половини становлять жінки, які під час місячних користувалися тампонами. Механізм розвитку симптому поки що достовірно не вивчений. Імовірно, він розвивається у жінок, в піхвах яких вже існували колонії небезпечних бактерій. Іноді буває, що бактерії вбираються в тампон разом з водою з басейну. Так чи інакше, потрапивши в живильне середовище – кров і слизові виділення, які вбирає тампон – бактерії швидко розмножуються. Токсини, які вони виробляють, потрапляють в кров через стінки піхви, іноді через мікроскопічні подряпини, залишені тампоном. Виникають описані вище симптоми.

Інші випадки синдрому токсичного шоку

У тих випадках, коли СТШ виникає не через тампон, його також викликають стафілококи і стрептококи які потрапили в організм. Інфекція потрапляє в тіло через відкриту рану. Це може бути невелика ранка на поверхні шкіри, але частіше зараження бактеріями відбувається після операції, при недостатньому або некваліфікованому догляді. Розмноження бактерій може відбуватися, наприклад, в окремих ділянках тканин при їх некрозі.

Лікування синдрому токсичного шоку

Якщо тампон міняти кожні кілька годин, СТШ не встигає розвинутися. Але якщо раптом з'явилися схожі на СТШ симптоми, тампон слід негайно видалити, і до уточнення діагнозу новий не використовувати. Краще скористатися прокладкою, яка вбирає виділення поза тілом.

Обов'язково треба замінювати тампон після відвідування басейну.

Якщо ознаки СТШ яскраво виражені і тривають кілька днів, після усунення тампона необхідно викликати швидку і госпіталізувати пацієнта. При підтвердженні діагнозу пацієнту буде назначений курс антибіотиків і інші підтримуючі заходи.

 
Автори

Микитенко Наталія Миколаївна

Лікар акушер-гінеколог вищої категорії
Досвід роботи - 16 років

Дата публікації: 23 січня 2020 року
Поділитися:

Записатися


Реєстрація успішна!


З вами зв’яжеться спеціаліст контакт-центру для узгодження дати та часу прийому.
Заявки опрацьовуються в робочий час з 10:00 до 20:00 з понеділка по неділю.


Дякуємо, що обираєте «Лелеку»!

Ми зв'яжемося з вами найближчим часом.

Наші новини

всі новини

Online-зустріч «Як підготуватися до...

Народження дитини одне з найголовніших рішень в житті майбутніх батьків, тому і підійти до нього необхідно зважено. Ви спитаєте, навіщо необхідна підготовка?...

Експертна колоноскопія - безкоштовно

З 13 по 31 травня 2024 року МЦ «Лелека» оголошує акцію: 30 процедур експертної колоноскопії для пацієнтів віком 45+  –   БЕЗ ОПЛАТИ....

Перевір родимки – збережи життя!

У травні весь світ відзначає Всесвітній день меланоми. МЦ "Лелека" приєднується до цієї важливої ініціативи та хоче нагадати всім про: необхідність захисту...

Якщо у вас залишилися питання, зв'яжіться з нами за телефоном:

Зворотній дзвінок

ПІБ
Телефон