П'ятий місяць вагітності – своєрідний «меридіан», середина терміну виношування немовляти. Саме в цей період починається новий етап змін, дуже непростий для матері. Дуже добре, якщо молода жінка знає, які зміни не неї чекають, щоб не нервувати зайвий раз і не піддавати себе і плід стресу.
Зміни в організмі
Змінюється склад крові, стає більше плазми. Через це число еритроцитів в полі при аналізі менше, можливі симптоми анемії вагітних.
Під дією гормонів і ваги зростаючого живота згинається хребет, можуть початися болі в попереку.
Живіт на п'ятому місяці вагітності
Саме в цей період матка починає стрімко зростати. Плід вже важить 300-00 грам і більше, і жінка починає відчувати його рухи. За п'ятий місяць жінка набирає 2-4 кілограми. В цей час фахівець жіночої консультації може порекомендувати носити бандаж. Якщо живіт залишається невеликим, не росте, дитина не ворушиться, саме час провести огляд – тим більше що саме зараз рекомендується чергове УЗД.
Виділення з грудей
Організм жінки готується до появи малюка, і молочні залози починають працювати. Поки що в них немає молока, але можуть з'являтися прозорі виділення. Це природний процес. Щоб на одязі не залишалося мокрих плям, рекомендуємо використовувати прокладки для грудей. Важлива також гігієна молочних залоз: груди треба обмивати прохолодною водою, щоб в залишках виділень не розмножувались хвороботворні бактерії.
Печія і інші симптоми
Зростаючий живіт починає здавлювати інші внутрішні органи. Першою страждає травна система. Частенько з шлунку в стравохід потрапляють харчові маси і шлунковий сік. Це викликає печію. Якщо таке відбувається регулярно, постарайтеся їсти частіше, але зменшити розмір порцій. Також зростаючий живіт може провокувати запори, за рахунок гіршого кровопостачання кишечника. Тут знову-таки допоможе дробове харчування в поєднанні з м'яким проносним.
Що можна і що не можна на п'ятому місяці вагітності
Майбутній мамі в цей період ще доступно багато радощів, але від деяких звичок вже доведеться відмовлятися.
Можна: |
Не рекомендується: |
Насолоджуватися різноманітною смачною їжею. |
Об'їдатися, налягати на солодке, соління. |
Гуляти і подорожувати, приймати сонячні і повітряні ванни. |
Годинами смажитися під сонцем або в солярії. |
Випити сто грам легкого вина. |
Зловживати алкоголем. |
Займатися фітнесом, танцями. |
Вимотувати себе в спортзалі або всю ніч танцювати в клубі. |
Наводити порядок в домі, підтримувати чистоту. |
Влаштовувати генеральне прибирання, рухати меблі. |
Працювати на улюбленій роботі. |
Перевантажуватися, піддавати себе стресу. |
Основний принцип п'ятого місяця – все поки можна, але в міру. Цей принцип можна розширити на інші улюблені заняття майбутньої матері. Головне – уберегти себе і майбутню дитину від стресу, викликаного зловживаннями.
П'ятий місяць вагітності і вітаміни
Синтетичні полівітаміни не є панацеєю від усіх хвороб. Але в середині вагітності зростаючий плід особливо активно засвоює поживні речовини з організму матері. Саме в цей період жінки скаржаться на погіршення вигляду волосся і нігтів, часто – на проблеми з зубами. Для того, щоб цього уникнути, потрібна або ідеально збалансована дієта, або вітаміни і мінерали в таблетках. Але не починайте приймати таблетки без рекомендації лікаря: вітаміни можуть викликати алергію.
Курси для майбутніх мам
На п'ятому місяці пора вибрати курси для майбутньої мами. Вони стануть в нагоді і жінкам що вже народжували і тим, які чекають первістка. На курсах нагадають про протікання пологів, про правильну поведінку жінки під час пологів, допомогу батька або іншого партнера, і так далі.
Записатися на прийом до гінеколога
Ознайомитися з цінами та послугами