ua
Особистий кабінет
Записатися
Профілактика гестаційного діабету | Блог | Медіацентр
ua
Профілактика гестаційного діабету | Блог | Медіацентр
Профілактика гестаційного діабету | Блог | Медіацентр
Запис на прийом
Заповніть форму і ми зв'яжемося з вами у найближчий час

Ми зв'яжемося з вами найближчим часом.

Профілактика гестаційного діабету

У всьому світі розповсюдженість цукрового діабету, зокрема діабету під час вагітності, стрімко зростає. На сьогодні, відмічається збільшення кількості недіагностованого цукрового діабету 2 типу у жінок репродуктивного віку.

Саме для скринінгу предіабету та діабету лікар призначить вам аналіз глюкози крові натщесерце, оральний глюкозо-толерантний тест з 75 г глюкози та рівень глікованого гемоглобіну (НвА1с).

Вагітність – це особливий період у житті жінки, функціонуванні органів ти систем, обміну речовин. В нормі у здорових вагітних жінок рівень глюкози натщесерце нижчий , ніж до вагітності, внаслідок інсулінонезалежної утилізації глюкози плодом та плацентою. В другому  та третьому триместрах вагітності відмічається фізіологічна резистентність до інсуліну, внаслідок діабетогенних плацентарних гормонів, розвивається постпрандіальна гіперглікемія та порушення толерантності до глюкози. Якщо функція підшлункової залози не порушена, проінсуліну виробляється достатня кількість, тоді рівень глюкози в крові підтримується в межах норми. Якщо інсуліну недостатньо для відповідної корекції, розвивається гестаційний цукровий діабет.

Гестаційний цукровий діабет – це підвищення рівня глюкози в крові під час вагітності, пов’язане з роботою гормонів плаценти, розвитком інсулінорезистентності та дефіцитом інсуліну.

У 75 % випадків за допомогою лікувальної дієтотерапії, фізичної активності та модифікації стилю життя можна досягнути контролю глікемії та уникнути інсулінотерапії. В основі дієтотерапії гестаційного цукрового діабету лежить режим харчування, що включає 3 основні прийоми їжі та 2-3 перекуси, з метою рівномірного вживання вуглеводів впродовж дня. Калорійність добового раціону – 30-35 ккал/кг ідеальної маси (2000 – 2400 ккал/добу), при ожирінні – 25 ккал/кг/добу, при дефіциті маси – 40 ккал/кг/добу. З них 40-50 % добового калоражу - вуглеводи, 20-30% - білки, 25-30% - жири. Виключаються прості вуглеводи, замінюємо їх на цільнозерновий хліб, крупи, коричневий та дикий рис, кіноа, батат, бобові (сочевиця, горох), фрукти, ягоди, овочі. Слідкуємо за розміром порцій. В раціоні мами під час вагітності мінімальна кількість вуглеводів складає 175 г на добу. Потрібно уникати великих перерв між прийомами їжі для профілактики гіпоглікемії, кетоацидозу. Вживати лише корисні жири (оливкова олія, авокадо, насіння, горіхи та інші). Основними харчовими джерелами білку під час вагітності є пісні курка, яловичина, свинина, риба, тофу, яйця, нежирний сир, горіхи, горох, сочевиця. Щодо ідей здорових перекусів, так це можуть бути:  яблуко+твердий сир, хумус+овочеві палички, йогурт+ягоди, цільнозерновий хліб+крем із кисломолочного сиру та зелень, горіхи, насіння.

План дієтотерапії складається лікарем-дієтологом разом із вагітною з розрахунком потреб макро- та мікронутрієнтів під час вагітності, враховуючи смакові переваги, переносимість продуктів, розпорядок дня.

   Фізична активність підвищує чутливість до інсуліну, покращує глікемічний контроль у жінок з гестаційним цукровим діабетом. Рекомендовані щоденні фізичні навантаження протягом 30 хвилин та більше, за умови відсутності протипоказань.

    Грудне вигодовування має позитивний метаболічний прогноз як для дитини, так і для мами.

    Жінки у яких був ГЦД схильні до розвитку діабету 2 типу, тому їм призначається пожиттєвий скринінг рівня глікемії кожні 1-3 роки. Щоб знизити ризик розвитку ЦД 2 типу потрібно досягти нормалізації  індексу маси тіла, залишатись фізично активними, зробити вибір здорової їжі звичкою, урізноманітнювати свій раціон.

Інформацію підготувала лікар-дієтолог пологового будинку "Лелека" Ситник Леся

 

Автори

Ситник Леся Петрівна

Лікар-дієтолог
Досвід роботи - 19 років

Дата публікації: 21 травня 2019 року
Поділитися:

Записатися


Реєстрація успішна!


З вами зв’яжеться спеціаліст контакт-центру для узгодження дати та часу прийому.
Заявки опрацьовуються в робочий час з 10:00 до 20:00 з понеділка по неділю.


Дякуємо, що обираєте «Лелеку»!

Ми зв'яжемося з вами найближчим часом.

Наші новини

всі новини

Соціальний проєкт «Під крилом Лелеки»

Повномасштабна зруйнувала життя всіх українців, а багатьох змусила покинути свої оселі. Хтось — виїхав за кордон. Комусь довелося починати нове життя в іншому...

Фіксація ціни на ведення пологів

З 1 липня 2024 року в МЦ "Лелека" відбудеться підвищення цін на медичні послуги з усіх напрямків. Щоб не хвилюватися про підвищення цін до самих пологів ...

Акція – експертна гастроскопія безкоштовно

Вас турбують скарги на ЖКТ? Вам призначили проведення ендоскопічного обстеження шлунку, стравоходу і ви обираєте, де пройти гастроскопію у Києві?   Лише в...

Якщо у вас залишилися питання, зв'яжіться з нами за телефоном:

Зворотній дзвінок

ПІБ
Телефон