ua
Личный кабинет
Профілактика гестаційного діабету | Блог | Медіацентр | Лелека
ua
Профілактика гестаційного діабету | Блог | Медіацентр | Лелека

Профілактика гестаційного діабету

У всьому світі розповсюдженість цукрового діабету, зокрема діабету під час вагітності, стрімко зростає. На сьогодні, відмічається збільшення кількості недіагностованого цукрового діабету 2 типу у жінок репродуктивного віку.

Саме для скринінгу предіабету та діабету лікар призначить вам аналіз глюкози крові натщесерце, оральний глюкозо-толерантний тест з 75 г глюкози та рівень глікованого гемоглобіну (НвА1с).

Вагітність – це особливий період у житті жінки, функціонуванні органів ти систем, обміну речовин. В нормі у здорових вагітних жінок рівень глюкози натщесерце нижчий , ніж до вагітності, внаслідок інсулінонезалежної утилізації глюкози плодом та плацентою. В другому  та третьому триместрах вагітності відмічається фізіологічна резистентність до інсуліну, внаслідок діабетогенних плацентарних гормонів, розвивається постпрандіальна гіперглікемія та порушення толерантності до глюкози. Якщо функція підшлункової залози не порушена, проінсуліну виробляється достатня кількість, тоді рівень глюкози в крові підтримується в межах норми. Якщо інсуліну недостатньо для відповідної корекції, розвивається гестаційний цукровий діабет.

Гестаційний цукровий діабет – це підвищення рівня глюкози в крові під час вагітності, пов’язане з роботою гормонів плаценти, розвитком інсулінорезистентності та дефіцитом інсуліну.

У 75 % випадків за допомогою лікувальної дієтотерапії, фізичної активності та модифікації стилю життя можна досягнути контролю глікемії та уникнути інсулінотерапії. В основі дієтотерапії гестаційного цукрового діабету лежить режим харчування, що включає 3 основні прийоми їжі та 2-3 перекуси, з метою рівномірного вживання вуглеводів впродовж дня. Калорійність добового раціону – 30-35 ккал/кг ідеальної маси (2000 – 2400 ккал/добу), при ожирінні – 25 ккал/кг/добу, при дефіциті маси – 40 ккал/кг/добу. З них 40-50 % добового калоражу - вуглеводи, 20-30% - білки, 25-30% - жири. Виключаються прості вуглеводи, замінюємо їх на цільнозерновий хліб, крупи, коричневий та дикий рис, кіноа, батат, бобові (сочевиця, горох), фрукти, ягоди, овочі. Слідкуємо за розміром порцій. В раціоні мами під час вагітності мінімальна кількість вуглеводів складає 175 г на добу. Потрібно уникати великих перерв між прийомами їжі для профілактики гіпоглікемії, кетоацидозу. Вживати лише корисні жири (оливкова олія, авокадо, насіння, горіхи та інші). Основними харчовими джерелами білку під час вагітності є пісні курка, яловичина, свинина, риба, тофу, яйця, нежирний сир, горіхи, горох, сочевиця. Щодо ідей здорових перекусів, так це можуть бути:  яблуко+твердий сир, хумус+овочеві палички, йогурт+ягоди, цільнозерновий хліб+крем із кисломолочного сиру та зелень, горіхи, насіння.

План дієтотерапії складається лікарем-дієтологом разом із вагітною з розрахунком потреб макро- та мікронутрієнтів під час вагітності, враховуючи смакові переваги, переносимість продуктів, розпорядок дня.

   Фізична активність підвищує чутливість до інсуліну, покращує глікемічний контроль у жінок з гестаційним цукровим діабетом. Рекомендовані щоденні фізичні навантаження протягом 30 хвилин та більше, за умови відсутності протипоказань.

    Грудне вигодовування має позитивний метаболічний прогноз як для дитини, так і для мами.

    Жінки у яких був ГЦД схильні до розвитку діабету 2 типу, тому їм призначається пожиттєвий скринінг рівня глікемії кожні 1-3 роки. Щоб знизити ризик розвитку ЦД 2 типу потрібно досягти нормалізації  індексу маси тіла, залишатись фізично активними, зробити вибір здорової їжі звичкою, урізноманітнювати свій раціон.

Інформацію підготувала лікар-дієтолог пологового будинку "Лелека" Ситник Леся

 

Авторы

Ситник Леся Петрівна

Лікар-дієтолог
Досвід роботи - 17 років

Дата публікації: 21 травня 2019 року
Дата оновлення: 22 квітня 2021 року
Поділитися:
День відкритих дверей
Оберіть, що вас цікавить
На Днях відкритих дверей даруємо всім знижки
Вернуться к регистрации
Профілактика гестаційного діабету | Блог | Медіацентр | Лелека
Дякуємо Вам за реєстрацію!
Очікуйте посилання на ОНЛАЙН-захід за 1 годину до старту.
Гостям в ОФЛАЙН-форматі за день до заходу зателефонує координатор, для уточнення деталей.
Дякуємо, що обираєте «Лелеку»!

Наші новини

всі новини

Цитомегаловірус: чим підступний та чи...

Цитомегаловірус – це ДНК-вірус, що відноситься до сімейства Герпесвірусу (вірус герпесу 5 типу) та спричинює цитомегаловірусну хворобу у людей. Назва цього...

Сальпінгіт у жінок: симптоми, діагностика...

Що таке сальпінгіт? Сальпінгіт – це захворювання, що супроводжується запаленням маткових, або фаллопієвих, труб та виникає через бактеріальну інфекцію....

Передчасне відшарування плаценти: що...

Для початку давайте поговоримо про те, що ж таке плацента? Плацента – це ембріональний орган, що сполучає організм матері та дитини. Її унікальність в тому,...

  • Профілактика гестаційного діабету | Блог | Медіацентр | Лелека
  • Профілактика гестаційного діабету | Блог | Медіацентр | Лелека

Зворотній дзвінок

ПІБ
Телефон