ua
Личный кабинет
Профілактика гестаційного діабету | Блог | Медіацентр | Лелека
ua
Профілактика гестаційного діабету | Блог | Медіацентр | Лелека

Профілактика гестаційного діабету

У всьому світі розповсюдженість цукрового діабету, зокрема діабету під час вагітності, стрімко зростає. На сьогодні, відмічається збільшення кількості недіагностованого цукрового діабету 2 типу у жінок репродуктивного віку.

Саме для скринінгу предіабету та діабету лікар призначить вам аналіз глюкози крові натщесерце, оральний глюкозо-толерантний тест з 75 г глюкози та рівень глікованого гемоглобіну (НвА1с).

Вагітність – це особливий період у житті жінки, функціонуванні органів ти систем, обміну речовин. В нормі у здорових вагітних жінок рівень глюкози натщесерце нижчий , ніж до вагітності, внаслідок інсулінонезалежної утилізації глюкози плодом та плацентою. В другому  та третьому триместрах вагітності відмічається фізіологічна резистентність до інсуліну, внаслідок діабетогенних плацентарних гормонів, розвивається постпрандіальна гіперглікемія та порушення толерантності до глюкози. Якщо функція підшлункової залози не порушена, проінсуліну виробляється достатня кількість, тоді рівень глюкози в крові підтримується в межах норми. Якщо інсуліну недостатньо для відповідної корекції, розвивається гестаційний цукровий діабет.

Гестаційний цукровий діабет – це підвищення рівня глюкози в крові під час вагітності, пов’язане з роботою гормонів плаценти, розвитком інсулінорезистентності та дефіцитом інсуліну.

У 75 % випадків за допомогою лікувальної дієтотерапії, фізичної активності та модифікації стилю життя можна досягнути контролю глікемії та уникнути інсулінотерапії. В основі дієтотерапії гестаційного цукрового діабету лежить режим харчування, що включає 3 основні прийоми їжі та 2-3 перекуси, з метою рівномірного вживання вуглеводів впродовж дня. Калорійність добового раціону – 30-35 ккал/кг ідеальної маси (2000 – 2400 ккал/добу), при ожирінні – 25 ккал/кг/добу, при дефіциті маси – 40 ккал/кг/добу. З них 40-50 % добового калоражу - вуглеводи, 20-30% - білки, 25-30% - жири. Виключаються прості вуглеводи, замінюємо їх на цільнозерновий хліб, крупи, коричневий та дикий рис, кіноа, батат, бобові (сочевиця, горох), фрукти, ягоди, овочі. Слідкуємо за розміром порцій. В раціоні мами під час вагітності мінімальна кількість вуглеводів складає 175 г на добу. Потрібно уникати великих перерв між прийомами їжі для профілактики гіпоглікемії, кетоацидозу. Вживати лише корисні жири (оливкова олія, авокадо, насіння, горіхи та інші). Основними харчовими джерелами білку під час вагітності є пісні курка, яловичина, свинина, риба, тофу, яйця, нежирний сир, горіхи, горох, сочевиця. Щодо ідей здорових перекусів, так це можуть бути:  яблуко+твердий сир, хумус+овочеві палички, йогурт+ягоди, цільнозерновий хліб+крем із кисломолочного сиру та зелень, горіхи, насіння.

План дієтотерапії складається лікарем-дієтологом разом із вагітною з розрахунком потреб макро- та мікронутрієнтів під час вагітності, враховуючи смакові переваги, переносимість продуктів, розпорядок дня.

   Фізична активність підвищує чутливість до інсуліну, покращує глікемічний контроль у жінок з гестаційним цукровим діабетом. Рекомендовані щоденні фізичні навантаження протягом 30 хвилин та більше, за умови відсутності протипоказань.

    Грудне вигодовування має позитивний метаболічний прогноз як для дитини, так і для мами.

    Жінки у яких був ГЦД схильні до розвитку діабету 2 типу, тому їм призначається пожиттєвий скринінг рівня глікемії кожні 1-3 роки. Щоб знизити ризик розвитку ЦД 2 типу потрібно досягти нормалізації  індексу маси тіла, залишатись фізично активними, зробити вибір здорової їжі звичкою, урізноманітнювати свій раціон.

Інформацію підготувала лікар-дієтолог пологового будинку "Лелека" Ситник Леся

 

Авторы

Ситник Леся Петрівна

Лікар-дієтолог
Досвід роботи - 16 років

Дата публікації: 21 травня 2019 року
Дата оновлення: 22 квітня 2021 року
Поділитися:
День відкритих дверей
Оберіть, що вас цікавить
На онлайн-зустрічах ми даруємо знижки до 10% на пакети з ведення пологів! знижки
Вернуться к регистрации
Профілактика гестаційного діабету | Блог | Медіацентр | Лелека
Благодарим вас за регистрацию на “День открытых дверей”.
Ожидайте ссылку за час до начала мероприятия на Ваш электронный адрес.
на главную

Наші новини

всі новини

Як правильно розрахувати термін вагітності

Що робити, якщо тест на вагітність став "смугастим"? В першу чергу, необхідно йти на прийом до лікаря, щоб фахівець підтвердив наявність гестаційного стану. Адже...

Кава під час вагітності – чи можна?

Для жінки ранок без чашечки кави просто не настає. Для когось це гіркуватий еспресо, хтось любить фраппе, капучіно, латте і т. д., варіантів дуже багато. Кава...

Коли потрібно робити тест на вагітність

Вагітність у житті кожної жінки – це значна та, часто, несподівана подія. Але навіть, якщо вагітність настала у вигляді "сюрпризу", обов 'язково...

  • Профілактика гестаційного діабету | Блог | Медіацентр | Лелека
  • Профілактика гестаційного діабету | Блог | Медіацентр | Лелека

Зворотній дзвінок

ПІБ
Телефон