ua
Личный кабинет
Профілактика дефіциту вітаміну D під час вагітності | Блог | Медіацентр | Лелека
ua
Профілактика дефіциту вітаміну D під час вагітності | Блог | Медіацентр | Лелека

Профілактика дефіциту вітаміну D під час вагітності

Профілактика дефіциту вітаміну D під час вагітності | Блог | Медіацентр | Лелека

В останні роки темі профілактики дефіциту вітаміну Д присвячено багато досліджень, публікацій та дискусій.

Вітамін Д – це група біологічно активних речовин з гормоноподібною дією. Існують різновиди вітаміну Д (Д1-Д6), які були виявлені в продуктах рослинного та тваринного походження. Проте, коли говорять про вітамін Д, мають на увазі ергокальциферол (вітамін Д2) та холекальциферол (вітамін Д3).

Основним природнім джерелом вітаміну Д для дітей та дорослих є його утворення у шкірі під дією сонячного світла (ультрафіолетового випромінювання спектру В). Одна мінімальна еритемна доза 1 МЕД в купальному костюмі (легке почервоніння шкіри через 24 години після дії сонячного світла) еквівалентна вживанню 20 000 МО вітаміну Д. У Центральній Європі період сприятливий для синтезу вітаміну Д із кінця квітня до початку вересня. Інсоляція 18% площі тіла (передпліччя та частково ноги) без застосування сонцезахисного крему протягом приблизно 15 хвилин на день в період з 10-ї до 15-ї години, цілком ймовірно, буде достатньою для світлошкірих жителів Центральної Європи.

Синтез вітаміну Д в шкірі залежить і від таких факторів,  як пігментація шкіри та вік. Сонцезахисний крем з SPF 30 знижує синтез вітаміну Д в шкірі  на 90-95%. Також потрібно пам’ятати, що надмірне перебування на сонці є потенційним чинником ризику розвитку раку шкіри. В меншій мірі людина отримує вітамін Д3 і вітамін Д2 з раціону харчування (печінка риби, жирна риба, жовток яйця) і в більш значних кількостях зі збагачених харчових продуктів (молочні продукти, каші, апельсиновий сік) та добавок.

Вітамін Д необхідний для здоров’я кісток. Тривалий дефіцит вітаміну Д приводить до порушення обміну кальцію, фосфору, підвищення рівня паратиреоїдного гормону (ПТГ) в крові, мобілізаціЇ кальцію із скелету та втрати фосфору нирками. В результаті знижується мінеральна щільність кісток, можуть з’являтися болі в кістках та м’язах, м’язева слабкість.

    Вагітні жінки у яких ІМТ до вагітності був  більше 30 кг/м2, мають більший ризик розвитку дефіциту вітаміну Д в порівнянні з вагітними з нормальною масою тіла, за рахунок зниження біодоступності вітаміну Д. Також важлива своєчасна діагностика і лікування дефіциту вітаміну Д серед вагітних жінок з цукровим діабетом, ревматизмом, артеріальною гіпертензією, захворюваннями шлунково-кишкового тракту, печінки, нирок, клінічними ознаками гіпокальціємії та порушень мінералізації кісткової тканини.

     Оцінка статусу вітаміну Д проводиться шляхом визначення рівня 25-гідроксихолекальциферолу 25(ОН)Д в сироватці крові. Оптимальний адекватний рівень 25(ОН)Д - більше 30 нг/мл (75 нмоль/л). 1,25-дигідроксихолекальциферол 1,25 (ОН)2Д - ще один метаболіт вітаміну Д в сироватці крові, який не відображає запаси вітаміну Д в організмі, і часто може бути нормальним та навіть підвищеним у осіб з дефіцитом вітаміну Д, внаслідок вторинного гіперпаратиреозу. Визначення рівня 1,25(ОН)2Д рекомендовано при деяких набутих або спадкових порушеннях метаболізму вітаміну Д та фосфатів.

      Внутрішньоутробно плід повністю залежить від мами по надхоженню всіх нутрієнтів. Вітамін Д попадає через плаценту в кровообіг плоду. У третьому триместрі вагітності починається кальцифікація скелету, потреби в кальцію в раціоні мами зростають. Збільшується вироблення 1,25 (ОН)2Д нирками та плацентою, підвищується всмоктування кальцію в кишечнику.

     Антенатальну профілактику рахіту та гіпокальціємії новонароджених та лікувальну терапію вітаміном Д з подальшим   моніторингом  статусу може призначати лише лікар. Вагітним та годуючим жінкам для підтримки рівня в крові 25(ОН)Д вище 30 нг/мл може бути призначений вітамін Д у дозі 1500-2000 (4000) МО на добу.

     Застосування надвисоких доз вітаміну Д протягом тривалого часу може привести до низки небажаних ефектів, зокрема  гіперкальціємії та гіперкальціурії.

     На даний час достовірні дані для прямої оцінки користі та шкоди від використання добавок вітаміну Д під час вагітності з профілактичною метою для покращення показників здоров’я матері та дитини обмежені.

Інформацію підготувала Леся Ситник - лікар-дієтолог пологового будинку "Лелека"

Авторы

Ситник Леся Петрівна

Лікар-дієтолог
Досвід роботи - 17 років

Дата публікації: 11 червня 2019 року
Поділитися:
День відкритих дверей
Оберіть, що вас цікавить
Будемо раді знайомству 💚
Вернуться к регистрации
Профілактика дефіциту вітаміну D під час вагітності | Блог | Медіацентр | Лелека
Дякуємо Вам за реєстрацію!
Очікуйте посилання на ОНЛАЙН-захід на e-mail та в смс за 1 годину до старту.
Гостям в ОФЛАЙН-форматі за день до заходу зателефонує координатор, для уточнення деталей.
Дякуємо, що обираєте «Лелеку»!

Наші новини

всі новини

Медичний центр для жінок та дітей...

У Львові почав свою роботу Медичний центр для жінок та дітей «Лелека-UP» який об’єднав у собі жіночу консультацію та дитячу поліклініку....

Ведення пологів відновлено

Шановні пацієнти! Працює тимчасове пологове відділення на базі державного пологового будинку №5 у Києві за адресою проспект Валерія Лобановського, 2, у...

Жіноча консультація «Лелека» на Печерську...

Шановні пацієнти, раді повідомити, що 28 березня відновила роботу Жіноча консультація «Лелека» на Печерську.   Попри всі перешкоди на нашому...

  • Профілактика дефіциту вітаміну D під час вагітності | Блог | Медіацентр | Лелека
  • Профілактика дефіциту вітаміну D під час вагітності | Блог | Медіацентр | Лелека

Зворотній дзвінок

ПІБ
Телефон