Профілактика аномальних маткових кровотеч | Статті інформаційні | Медіацентр | «Лелека» - пологовий будинок в Києві
ua
Личный кабинет
Профілактика аномальних маткових кровотеч | Статті інформаційні | Медіацентр | «Лелека» - пологовий будинок в Києві
ua
Профілактика аномальних маткових кровотеч | Статті інформаційні | Медіацентр | «Лелека» - пологовий будинок в Києві

Профілактика аномальних маткових кровотеч

Аномальні маткові кровотечі (АМК) є одним з основних клінічних симптомів захворювань жіночих внутрішніх статевих органів. Частота АМК збільшується з віком: у 15-19 років вона становить 8%, у віці 40-49 років - 50%. За даними літератури, АМК зустрічаються у 20% жінок дітородного віку і складають близько 2/3 причин всіх гістеректомій.

Причини виникнення

Причини АМК різноманітні. Найбільша різноманітність порушень, що призводять до АМК, спостерігається в перименопаузальному періоді та особливо в дітородному віці. Це ускладнює їх єдину класифікацію і  тактику ведення. У 2010 р. Міжнародною федерацією гінекологів та акушерів (FIGO) запропоновано прийняти в якості формальної угоди наступну номенклатуру причин АМК: поліп, аденоміоз, лейоміома, малігнізація, гіперплазія-коагулопатія, порушення овуляції, порушення в структурі ендометрію, ятрогенні причини, а також не класифікуються причини в тому випадку, якщо конкретний діагноз не встановлений після стандартного дослідження.

Причини АМК різноманітні. Порушення, що призводять до АМК, спостерігаються в перименопаузальному періоді та особливо в дітородному віці. Це ускладнює їх єдину класифікацію і тактику ведення лікування. У 2010 р. Міжнародною федерацією гінекологів та акушерів (FIGO) запропоновано прийняти в якості формальної угоди наступну номенклатуру причин АМК: поліп, аденоміоз, лейоміома, малігнізація, гіперплазія-коагулопатія, порушення овуляції, порушення в структурі ендометрію, ятрогенні причини, а також не класифікуються причини в тому випадку, якщо конкретний діагноз не встановлений після стандартного дослідження.

У репродуктивному віці серед причин АМК можна виділити органічні порушення ендо та міометрія (субмукозна міома матки, аденоміоз, поліпи, гіперплазія і рак ендометрію), а також неорганічна патологія (порушення згортання крові,  хронічний ендометрит, овуляторная дисфункція, прийом лікарських засобів - деякі антибіотики, антидепресанти, тамоксифен, кортикостероїди).

У багатьох випадках причиною є ендокринопатія та нервово-психічне напруження (наприклад, синдром полікістозних яєчників, гіпотиреоз, гіперпролактинемія, ожиріння, анорексія, різка втрата ваги або екстремальні спортивні тренування). Кровотечі "прориву" на тлі прийому гормональних препаратів частіше спостерігаються у жінок, що палять, та пов'язують зі зниженням рівнів стероїдів у кровотоці через посилення їх метаболізму в печінці.

Клінічні прояви

Залежно від характеру порушень виділяють різні симптоми АМК:
- нерегулярні, тривалі маткові кровотечі;
- надмірні (більше 80 мл) або тривалі менструації (більше 8 днів) з регулярним інтервалом в 24-38 днів ;
- нерегулярні, міжменструальні кров'янисті виділення з матки, як правило (частіше неінтенсивного характеру);
- часті менструації з інтервалом менше 24 днів. 

Діагностика аномальної маткової кровотечі

Необхідний огляд гінеколога-ендокринолога, оцінка скарг хворого. Багато жінок неправильно інтерпретують величину крововтрати під час менструації. Так, наприклад, 50% жінок з нормальною менструальної крововтратою звертаються зі скаргами на посилені кровотечі. З метою уточнення наявності АМК необхідним є лабораторне обстеження на наявність анемії, патології гемостазу. Трансвагінальне УЗД органів малого тазу розглядається, як діагностична процедура 1-ї лінії для оцінки стану ендометрію. Високу діагностичну значимість має соногістерографія, проводиться при недостатній інформативності трансвагінального УЗД для уточнення внутрішньоматкової патології.

Гістероскопія і біопсія ендометрію продовжує розглядатися як «золотий» стандарт діагностики внутрішньоматкової патології, в першу чергу для виключення передракових уражень і раку ендометрію. Рекомендується при підозрі на патологію ендометрію, наявності факторів ризику раку тіла матки (ожирінні, СПКЯ, цукровому діабеті, обтяженому сімейному анамнезі), у пацієнток з АМК після 40 років.

МРТ рекомендується проводити при наявності множинної міоми матки для уточнення топографії вузлів перед плановою міомектомією, емболізацією маткових артерій, абляцією, а також при підозрі на аденоміоз або у випадках поганої візуалізації порожнини матки для оцінки стану ендометрію.

Методи лікування аномального маткової кровотечі

Принципи терапії АМК переслідують 2 основні цілі: зупинку кровотечі та профілактику рецидивів. У кожному конкретному випадку при призначенні медикаментозної терапії враховуються не тільки ефективність препаратів, але і можливі побічні дії, вік жінки, зацікавленість в вагітності або контрацепції. При АМК, не пов'язаних з органічною патологією, використовуються хірургічні методи лікування.

 Інформацію підготували лікарі пологового будинку "Лелека": лікар-акушер-гінеколог Нелін Олексій Сергійович та лікар-акушер-гінеколог Заболотін Андрій Валерійович 

26 квітня 2019 року
Поділитися:

Наші новини

всі новини

SARS-Cov-2 та вагітність

Статтю підготувала лікар-терапевт пологового будинку "Лелека"   Пилипенко Анастасія Володимирівна.  SARS-Cov-2 – РНК вірус роду...

Скільки води потрібно пити вагітній мамі

Ділимося з вами порадами лікаря-дієтолога пологового будинку "Лелека" Лесі Ситник стосовно споживання води під час вагітності. Достатньо – це скільки?...

П'ятий місяць вагітності

П'ятий місяць вагітності – своєрідний «меридіан», середина терміну виношування немовляти. Саме в цей період починається новий етап змін, дуже...

  • Профілактика аномальних маткових кровотеч | Статті інформаційні | Медіацентр | «Лелека» - пологовий будинок в Києві
  • Профілактика аномальних маткових кровотеч | Статті інформаційні | Медіацентр | «Лелека» - пологовий будинок в Києві

Зворотній дзвінок

ПІБ
Телефон
Пологовий будинок. Жіноча консультація, Оболонський р-н
м. Київ Оболонський р-н,
вул. Квітки Цісик, 56
Жіноча консультація, Печерський р-н
м. Київ, бульвар Лесі Українки, 23-Б
(2-й поверх)
Жіноча консультація, клініки-партнера "Надія"
м. Київ Солом'янський р-н,
вул. Максима Кривоноса, 19А