Цитомегаловірус – це ДНК-вірус, що відноситься до сімейства Герпесвірусу (вірус герпесу 5 типу) та спричинює цитомегаловірусну хворобу у людей. Назва цього вірусу походить з грецької і перекладається як «велика клітина», так як інфікована вірусом клітина значно збільшується у розмірах.
Основні особливості, яка відрізняють цитомегаловірусу хворобу з-поміж інших – це різноманітність клінічних форм в яких вона може перебігати, та її поширеність.
Для початку, у мене для Вас є дві новини:
- Почнемо ми з поганої: з великою вірогідністю Ви вже інфіковані цитомегаловірусною (ЦМВ) інфекцією. За статистикою до 80% дорослого населення є носіями цього вірусу.
- А тепер перейдемо до гарної новини – для здорових людей ця інфекція не є небезпечною. Більшість людей стикаються з цим вірусом ще в дитинстві, коли і відбувається первинне зараження.
Симптоми цитомегаловірусу
Симптоми цитомегаловірусу схожі з симптомами багатьох вірусних захворювань. Це може бути:
- підвищена температура тіла,
- слабкість,
- біль у горлі,
- збільшення лімфовузлів,
- нежить,
- головний біль.
Загалом, перебіг нічим не відрізняється від грипу та банальної ОРВІ, а іноді, при первинному захворюванні, людина взагалі може не відчувати ніяких симптомів.
Після первинного контакту вірусу з організмом людини, захворювання переходить в хронічну стадію. Тобто, вірус продовжує існувати в клітинах організму, але будь-які прояви цього здорова людина не відчуває. ЦМВ може циклічно проходити періоди, коли він знаходиться в стані спокою, а потім знову активується. Якщо ви здорові, ЦМВ в основному залишається сплячим.
Як передається цитомегаловірус?
Джерелом цієї інфекції є хвора людина або носій вірусу.
Інфікування відбувається через контакт з біологічними рідинами організму, включаючи: кров, сечу, грудне молоко, слину, сперму та вагінальні рідини під час поцілунку, статевого акту або побутовим шляхом, а також під час вагітності через плаценту.
Після первинного контакту з вірусом організм починає формувати імунну відповідь. Зазвичай для цього необхідно 10-14 днів. Результатом цієї імунної відповіді є поява відповідних антитіл до цитомегаловірусу. Першими з’являються IgM, проте вони швидко зникають, і вже приблизно через місяць на зміну їм приходять IgG, що будуть циркулювати у організмі людини протягом усього її життя. Саме IgG є маркером того, що людина має імунітет проти цитомегаловірусу та є його носієм.
Хочу повторити, що більшість людей мають ці антитіла, а тому, якщо ви побачили в результатах своїх аналізів IgG – це не повинно Вас лякати!
Взагалі, наявність позитивних IgG до усіх захворювань з групи TORCH-інфекцій значить для вагітної лише одне – у неї вже сформований імунітет до цих захворювань, а отже ризик захворіти на них під час вагітності вкрай низький.
Чим небезпечний цитомегаловірус у вагітної жінки?
Якщо ви вагітні або ваша імунна система ослаблена, ЦМВ є приводом для занепокоєння.
Жінки, у яких під час вагітності розвивається активна інфекція ЦМВ, можуть передати вірус своїм дітям, що в свою чергу може стати причиною вродженої цитомегаловірусної хвороби у новонародженого. Для людей з ослабленою імунною системою ЦМВ може бути фатальним. А як нам відомо, у новонароджених малюків імунітет ще дуже слабкий.
Цитомегаловірус відноситься до групи TORCH-інфекцій, тобто до захворювань, що загрожують нормальному перебігу вагітності та можуть спричинити вроджені захворювання у дитини. Дослідження на наявність TORCH-інфекції є обов’язковим для кожної вагітної! Ми рекомендуємо проходити це обстеження ще на етапі планування вагітності.
Можливі ускладнення від цитомегаловірусу у вагітної жінки
Ускладнення ЦМВ – інфекції у людей зі зниженим імунітетом можуть включати:
- пневмонію;
- ретиніт – запалення сітківки ока, що може призвести до погіршення чи втрати зору;
- проблеми з нервовою системою, включаючи запалення мозку (енцефаліт);
- запалення ШКТ (езофагіт, гастрит, коліт), тощо.
Особливо небезпечним є первинне інфікування з гострим перебігом під час вагітності, адже ЦМВ здатний проникати через плаценту та потрапляти до організму дитини. У випадку первинного інфікування герпесом під час вагітності, з гострим його перебігом, антитіла не встигають виробитися, а кількість вірусу в крові (так зване вірусне навантаження) є найбільшим. Вірогідність зараження плода, в цьому випадку, становить приблизно 40-50%.
Також під час вагітності може відбуватися тимчасове зниження імунітету жінки, що в свою чергу може бути причиною реактивації «сплячого вірусу».
Інфікування плоду ЦМВ, особливо у першому триместрі вагітності, може спричинити його внутрішньоутробну загибель або аномалії розвитку.
При інфікуванні вагітної на пізніх термінах вагітності такі важкі ускладнення, як порушення розвитку дитини, зустрічаються вкрай рідко. Та в цьому випадку є ризик виникнення передчасних пологів, а також народження дитини з «вродженою цитомегалією».
Можливі ускладнення від цитомегаловірусу у плода
З вродженою ЦМВ інфекцією народжується приблизно 1 зі 100 немовлят і це, дійсно є проблемою. На сьогоднішній день цитомегаловірусна інфекція посідає перше місце серед вроджених інфекційних хвороб.
Частина новонароджених можуть взагалі не мати ніяких клінічних проявів захворювання. Проте багато немовлят, особливо недоношених, мають важкі симптоми цієї інфекції. Такі діти можуть хворіти на пневмонію, анемію, мати печінкову недостатність, важкі неврологічні ураження, порушення зі сторони зору та слуху.
Серед таких дітей, на жаль, високий відсоток смертності.
Тому, дуже важливою є вчасна діагностика та лікування ЦМВ у вагітної жінки та новонародженої дитини!
Як лікувати цитомегаловірус?
При неускладнених формах цитомегаловірусна хвороба не потребує спеціального лікування. Застосовується лише симптоматична терапія, як, наприклад, застосування протизапальних та жарознижуючих препаратів.
При важких, ускладнених формах цього захворювання ні в якому разі не треба займатися самолікуванням!
Медикаментозна терапія призначається лікарем-інфекціоністом, враховуючи індивідуальні особливості пацієнта, і спрямована на ослаблення вірусу. Лікування зазвичай тривале, включає в себе застосування противірусних препаратів і потребує госпіталізації до стаціонару, а іноді до відділення інтенсивної терапії.
Наші спеціалісти завжди стоять на сторожі здоров’я вагітної та майбутньої дитини, а тому майбутнім мамам я рекомендую вчасно виконувати всі рекомендації та обстеження наших лікарів.
Бережіть себе, дотримуйтесь усіх правил профілактики інфекційних захворювань, а у випадку виникнення симптомів, що Вас турбують, повідомляйте про це свого лікаря!
Бажаю, щоб Ваша вагітність була джерелом тільки позитивних емоцій!