ua
Особистий кабінет
Записатися
Післяпологовий період – до чого готуватися жінці? | Блог | Медіацентр
ua
Післяпологовий період – до чого готуватися жінці? | Блог | Медіацентр
Післяпологовий період – до чого готуватися жінці? | Блог | Медіацентр
Запис на прийом
Заповніть форму і ми зв'яжемося з вами у найближчий час

Ми зв'яжемося з вами найближчим часом.

Післяпологовий період – до чого готуватися жінці?

Післяпологовий період – до чого готуватися жінці? | Блог | Медіацентр

Ось і відбулись довгоочікувані пологи, завершилась вагітність і народився малюк!

Попереду нове життя: з новими емоціями, відчуттями, новими питаннями та, в першу чергу, з новим сприйняттям самої себе. Але як насолоджуватися цим Щастям, як відчути його в повній мірі, якщо тіло болить, неприємно рухатися, іноді боляче сидіти, то жарко, то навпаки холодно, і чомусь з настроєм не все так гладко і радісно, як цього хотілося б?

Постійно здається, що нічого не вийде, і що все роблю невірно… і тривога за цей маленький, солодкий подарунок… що тільки но був під серцем, а зараз сопе поруч і ти не можеш повірити, що це все насправді відбувається з тобою…

Це все нормально!

Починається новий етап – настає дуже відповідальний, а часто і складний у зв'язку з особливостями функціонування органів і систем породіллі, післяпологовий період.

Вкрай важливо зрозуміти, що саме у цей період відбувається формування так званого материнського інстинкту та зміни поведінкових реакцій жінки. Саме в цей період партнер, сім’я, друзі, ЯК НІКОЛИ, повинні підтримати, допомогти, а інколи пробачити свою кохану, рідну…найкращу!

Жінка повинна залишатися не тільки мамою, але і дружиною, подругою, і мати час для себе.

 

Як проходить післяпологовий період, які зміни відбуваються в організмі жінки і що потрібно знати про цей період, та на що звернути увагу – про це ми сьогодні і поговоримо.


Які процеси проходять в організмі жінки в післяпологовий період?

Післяпологовий період триває протягом 6-8 тижнів після народження посліду.

У цей період відбуваються зворотні зміни (інволюція) в органах, тканинах і системах організму жінки, які змінювалися впродовж вагітності та під час пологів. Виняток становлять грудні залози, які набувають найбільшого функціонального розвитку вже після пологів у лактаційний період. Інкреторна функція залоз і подразнення сосків при смоктанні їх новонародженим сприяють фізіологічній інволюції̈ матки, а екскреторна забезпечує виділення молока для дитини.

Розглянемо детально основні зміни в організмі жінки.


Матка

Відразу після народження дитини відбувається значне скорочення матки і після 6-го тижня матка стає таких розмірів, як перед вагітністю. В цей період:

  • відновлюється ендометрій, на повне відновлення якого потрібно 6-8 тижнів після пологів;
  • зв'язковий апарат матки відновлюється до кінця 3 тижня;
  • обмін речовин у перші тижні післяпологового періоду підвищується, надалі – нормалізується;
  • піхва, тазове дно: відновлюється тонус, зменшується набряк, загоються мікротріщини, чи розриви, якщо такі виникли під час пологів.

Через скорочення матки жінка може відчувати переймоподібний біль, іноді інтенсивний – під час годування груддю. Буває, що породіллі оцінюють цей біль як нестерпний. Терпіти сильний біль не варто – повідомте про це вашого лікаря. В арсеналі лікаря є засоби, які допоможуть насолоджуватись материнством, а не терпіти складнощі.


Лохії

Післяпологові виділення з матки або лохії є абсолютно нормальним процесом.

В перші години після пологів вони кров'янисті, потім стають червонувато-коричневими і можуть тривати до 3-4 днів. З 5 по 22-ий день після пологів спостерігаються серозно-слизові (світло-рожеві) виділення, які можуть інколи тривати до 6 тижнів після пологів і довше, після цього змінюються на жовтувато-білі.


Яєчники

У яєчниках у післяпологовому періоді відбувається регрес жовтого тіла і починається дозрівання фолікулів.

У жінок, котрі годують дитину грудьми, протягом кількох місяців, або навіть всього періоду годування відсутня менструація: це відбувається через виділення великої кількості пролактину під час годування груддю.

У не годуючих жінок менструація відновлюється через 6-8 тижнів після пологів.

Перша менструація після пологів, зазвичай відбувається на тлі ановуляторного циклу, коли фолікул росте, зріє, але овуляція не відбувається, і не утворюється жовте тіло.

Відновлюються овуляторні цикли. У деяких жінок овуляція і настання вагітності можливі протягом перших місяців після пологів, навіть на тлі годування груддю.


Молочні залози

Функція молочних залоз після пологів досягає найвищого розвитку.

Під час вагітності під дією естрогенів формуються молочні протоки а під впливом прогестерону відбувається збільшення молочної залози в об’ємі. На 3-5 добу після пологів найбільш виражене нагрубання грудей – це пояснюється посиленим припливом крові до грудей, та секреції молока під впливом пролактину.

Секреція молока відбувається в результаті складних рефлекторних і гормональних впливів і регулюється нервовою системою і лактогенним гормоном аденогіпофіза. Стимулюючий вплив на утворення молока чинять гормони щитоподібної залози та надниркових залоз, а також рефлекторний вплив під час смоктання дитиною.


Молозиво

У першу добу післяпологового періоду молочні залози секретують молозиво.

Молозиво – густа жовтувата рідина з лужною реакцією. Вона містить молозивні тільця, лейкоцити, молочні кульки, епітеліальні клітини з залозистих бульбашок і молочних проток.

Молозиво багатше за зріле грудне молоко на білки, жири, мінеральні речовини. Білки молозива за амінокислотним складом займають проміжне місце між білковими фракціями грудного молока та сироватки крові, що, очевидно, полегшує адаптацію організму новонародженого в період переходу від плацентарного живлення до харчування грудним молоком.

У молозиві більше, ніж у зрілому грудному молоці, білка, який зв'язує залізо (лактоферину), і який необхідний для становлення кровотворення новонародженого.

У ньому високий вміст імуноглобулінів, гормонів (особливо кортикостероїдів), ферментів. Це дуже важливо, тому що в перші дні життя новонародженого функції ряду органів і систем ще незрілі і імунітет знаходиться в стадії становлення. Перехідне молоко, що утворюється на 3-4 добу, на 2-3 тижні набуває постійного складу і називається зрілим молоком.


Інші зміни

Серце повертає собі звичайне положення завдяки опущенню діафрагми. Об’єм циркулюючої крові зменшується, виключається плацентарне кровопостачання. Тенденція до гіпотонії зникає.

Відновлюється ємність легень завдяки опущенню діафрагми – жінці стає легше дихати.

Іноді породілля не відчуває позивів до сечовипускання, що може бути зумовлене атонією сечового міхура. На це також варто звернути увагу, не соромитись і повідомити про це лікарю, щоб вчасно скорегувати таку особливість.

Можлива болісність при сечовипусканні, що пов’язане з потраплянням сечі на травмовані під час пологів ділянки промежини і зовнішні статеві органи.

Після пологів перистальтика кишок знижена внаслідок парасимпатикотонії, що призводить до затримки випорожнення (закрепів). Про це теж не варто мовчати на прийомі у лікаря, для вчасного вирішення.

Змінюється навантаження на хребет та м’язи спини, відбувається перебудова кістково-м’язового апарату, що може супроводжуватись певними дискомфортними відчуттями в спині.


І головне:

Ура я можу спати на животі! – Тільки ніхто не попередив, що тепер спати хочеться ЗАВЖДИ і в будь-якому місці…Жартую).

Тепер я нарешті бачу свої ноги!

Мммм які у мене апетитні груди! – Зазвичай ними хваляться коли вже навчилися правильно прикладати і процес грудного вигодовування почав приносити задоволення. Бо до цього моменту на груди навіть дивитися боляче…і взагалі незрозуміло що це відбувається!).

А чому мій живіт не такий плаский, як був до вагітності? – Тут очікування геть не такі як реальність). Та для всього потрібен час!


Особливості організації післяпологового періоду у МЦ «Лелека»

В МЦ «Лелека» прийнято активне ведення післяпологового періоду, що полягає у ранній (через 2-4 години) активізації (вставанні), яка сприяє:

  • поліпшенню кровообігу,
  • прискоренню процесів інволюції у статевій системі,
  • нормалізації функції сечового міхура і кишечника,
  • а також профілактиці тромбоемболічних ускладнень.

 

Крім того, ми радимо молодим батькам (і це стосується не лише мами, а й її партнера чи близької людини) максимально з користю використати час перебування в клініці, і навчитися та опанувати тонкощі і навики догляду і за Мамою, і за Малюком. В «Лелеці» всім тонкощам навчають сертифіковані спеціалісти та досвідчені лікарі:

  • неонатологи;
  • консультанти з грудного вигодовування;
  • акушери-гінекологи;
  • психологи;
  • фізичні реабілітологи та інші.

 

Терміни перебування в стаціонарі, за умов відсутності показів для продовження перебування чи лікування – 2 доби.

Перед випискою із стаціонару породіллю обов’язково інструктують про:

  • правила домашнього режиму,
  • режиму фізичної активності і відпочинку,
  • терміни відновлення статевого життя,
  • правила особистої гігієни на цей період і в подальшому,
  • режим харчування (і це не обов’язково гидотні бульйони і галетне печиво…і ще величезна купа «несмачних порад», які придумали ті хто не люблять чи не вміють смачненько поїсти).

Окремі рекомендації будуть індивідуальні, і стосуватимуться прийому тих чи інших лікарських засобів з врахуванням наявних особливостей організму жінки.


Бажаємо вам легких пологів, а ми в цьому вам допоможемо.

Автори

Суліменко Ольга Миколаївна

Лікар акушер-гінеколог, кандидат мед. наук
Досвід роботи - 12 років

Дата публікації: 08 травня 2023 року
Поділитися:

Записатися


Реєстрація успішна!


З вами зв’яжеться спеціаліст контакт-центру для узгодження дати та часу прийому.
Заявки опрацьовуються в робочий час з 10:00 до 20:00 з понеділка по неділю.


Дякуємо, що обираєте «Лелеку»!

Ми зв'яжемося з вами найближчим часом.

Наші новини

всі новини

Акція – експертна гастроскопія безкоштовно

Вас турбують скарги на ЖКТ? Вам призначили проведення ендоскопічного обстеження шлунку, стравоходу і ви обираєте, де пройти гастроскопію у Києві? Лише у грудні...

Check-up «Перевір родимки» зі знижкою

У листопаді акційний check-up «Перевір родимки» лише за 2250 грн 1575 грн. (консультація лікаря + дерматоскопія). В Check-Up «Перевір...

Акція «Попередь рак грудей»

Ми хочемо нагадати жінкам про важливість регулярного обстеження молочних залоз з метою контролю їх стану, та у випадку будь-яких змін, раннього їх виявлення та...

Якщо у вас залишилися питання, зв'яжіться з нами за телефоном:

Зворотній дзвінок

ПІБ
Телефон