Як відрізнити родові перейми від тренувальних, допоможе розібратися Шемякіна Наталія Миколаївна, завідуюча акушерським відділенням пологового будинку «Лелека».
Тренувальні перейми
Тренувальні перейми, або як їх ще називають, несправжні, або перейми Брекстона-Хікса – це нерегулярні перейми, які не мають наростаючої інтенсивності. Матка може приходити в тонус, але, в нормі, він повинен швидко минати. Наприклад, тонус виник один раз за півгодини і матка досить швидко розслабилася. Потім тонус знову з’явився тільки через дві години і знову минув. Це – тренувальні перейми, у них немає наростання по інтенсивності та вони не стають частішими.
Тренувальні перейми фізіологічно передбачені нашим організмом. Так матка готується виконати важку роботу в процесі пологів. У нормі, тренувальні перейми з’являються в термінах вагітності, близьких до пологів – з 37 тижня вагітності.
Поява тренувальних переймів на ранніх термінах вагітності – це не норма.
Матка може приходити в тонус при активному способі життя, фізичних навантаженнях, при зміні положення тіла, але цей тонус повинен швидко проходити. У нормі, матка не повинна часто приходити в тонус. І тим більше, переймів, як таких, до 37 тижня вагітності не повинно бути.
Перейми Брекстона-Хікса на ранніх термінах – це загроза передчасних пологів. Якщо у жінки протягом дня періодично повторюються перейми: через годину, через 2, потім знову через годину, (навіть, якщо вони не регулярні), на термінах до 37 тижня – такий тонус повинен насторожити майбутню маму. Бо це не норма, а загроза передчасних пологів. Це привід звернутися до фахівця та змінити свій ритм життя, вдягнути бандаж. Причини виникнення передчасних пологів – найчастіше, внутрішні, викликані гормональними порушеннями та порушенням фізичного здоров'я жінки. Але значні фізичні навантаження та стреси також можуть стати причиною передчасних пологів.
Родові перейми
На відміну від тренувальних, родові перейми є регулярними. Матка приходить в тонус спочатку один раз на 15 хвилин, і через деякий час – один раз на 7-10 хвилин. Перейми поступово стають частішими, довшими та сильнішими. І вже виникають кожні 5 хвилин, потім 3 і, нарешті, кожні 2 хвилини.
Справжні родові перейми – це перейми кожні 2 хвилини, тривалістю 40 секунд. Якщо протягом години-двох перейми посилюються – болі, які починаються внизу живота або в попереку і поширюються на живіт, – скоріше за все, це справжні родові перейми.
Тренувальні перейми не стільки болючі, скільки незвичайні для жінки. Коли майбутня мама бачить, як живіт приходить в тонус – його форма змінюється і він стає щільним, як надутий м'ячик. Це може її трохи лякати. Але жінка повинна розуміти, що у справжніх, родових переймів, повинна бути чітка періодичність, посилення та почастішання за певний проміжок часу. Справжні перейми ніколи не припиняються, а тренувальні – так. Матка то приходить в тонус, то розслаблюється.
Часто жінки плутають перейми з тонусом, який викликаний іншими фізіологічними процесами в організмі. Наприклад, посиленою перистальтикою кишківника, кишковими інфекціями, коліками і ін.
Що ще повинно насторожити жінку?! Якщо протягом години-двох матка періодично приходить в тонус і з'явилися слизові, кров'янисті (з прожилками крові або коричневі) виділення, то скоріше за все, йдуть структурні зміни шийки матки – вона розкривається. Також важливим знаком, що час звернутися за допомогою, є відходження слизової пробки задовго до пологів. Відходження її в термінах пологів, за тиждень-два до пологів – це нормально.
Відстежуємо родові перейми
Існує кілька методів визначення типів переймів. Жінка це може зробити сама, записуючи періодичність і тривалість переймів на папері або відслідковувати їх за допомогою спеціальних програм для комп'ютера та телефону. А може звернутися до лікаря в жіночу консультацію або в пологовий будинок, де фахівець проведе фетальне моніторування (КТГ плода). За допомогою 2 датчиків відслідковується серцебиття плода, скорочення матки та визначається, тренувальні це перейми чи родові.
Коли їхати в пологовий будинок
Якщо протягом години-двох відбувається наростання та посилення болю, інтенсивність його збільшується, періодичність переймів чітка і простежується регулярність, – можна їхати в пологовий будинок. Жінка може помилитися, але краще приїхати та точно переконатися, родові це перейми чи тренувальні.
Якщо відходять навколоплідні води, то можна також потихеньку збиратися та їхати в пологовий будинок. Так як, в нормі, після цього повинна початися родова діяльність.
Головне, жінка не повинна панікувати. Латентна фаза пологів може тривати 8-10 годин до моменту повного розкриття шийки. Родова діяльність не протікає за 30 секунд. У процесі родової діяльності шийка матки у жінок, які народжують вперше, відкривається за годину десь на 1 см. Їй потрібно розкритися на 10 см, тобто у жінки до моменту народження дитини є близько 10 годин.
Легкої вам вагітності та пологів!