ua
Особистий кабінет
Кесарів розтин при вростанні плаценти | Блог | Медіацентр
ua
Кесарів розтин при вростанні плаценти | Блог | Медіацентр

Кесарів розтин при вростанні плаценти

Кесарів розтин при вростанні плаценти | Блог | Медіацентр

Операція кесаревого розтину при вростанні плаценти є важливою темою для обговорення, оскільки цей стан може мати серйозні наслідки для здоров'я матері та дитини.

Вростання плаценти, відоме як placenta accreta, є патологією, при якій плацента аномально прикріплюється до м'язового шару матки, що може ускладнити її відділення після пологів.

У цій статті ми розглянемо ключові аспекти цього стану, включаючи діагностику, причини, лікування та сучасні методи надання медичної допомоги.


Що таке вростання плаценти?

Вростання плаценти є станом, при якому плацента щільно прикріплена до м'язового шару матки, іноді проникаючи через нього. Таке аномальне прикріплення може призвести до серйозних ускладнень під час та після пологів, оскільки відділення плаценти відбувається із значною втратою крові.

Placenta accreta spectrum (PAS) є загальним терміном, що описує різні ступені аномального прикріплення плаценти до матки, включаючи:

 • placenta accreta – щільне прикріплення плаценти,
 • placenta increta – проникнення в м'язи матки,
 • і placenta percreta – проростання через стінку матки.

Вростання плаценти в рубець на матці після попереднього кесаревого розтину, є однією з найбільш частих причин цього стану.


Чому виникає?

Основним фактором ризику аномальної інвазії плаценти (АІТ) є попередні кесареві розтини та низьке прикріплення плаценти або повне передлежання плаценти.


Низьке прикріплення плаценти та повне передлежання плаценти: що це таке?

Низьке прикріплення плаценти – це стан, при якому плацента розташована близько до внутрішнього вічка шийки матки, але не перекриває його повністю.

Центральне або повне передлежання плаценти – це стан, коли плацента повністю перекриває внутрішнє вічко шийки матки, розташовуючись своїм краєм по передній стінці, як раз в ділянці нижнього її сегменту, де зазвичай виконується розріз на матці при операції кесарів розтин.

Ризик аномальної інвазії плаценти (АІП) в рубець на матці збільшується по мірі зростання кількості попередніх операцій кесаревих розтинів.

Так, частота вростання плаценти в шов після кесарева розтину у пацієнток, що перенесли 1,2,3,4 та 5 операцій складає 3%, 11%, 40%, 61%, 67% відповідно. Частота передлежання плаценти збільшується з 10 на 1000 пологів після першого кесаревого розтину, до 28 на 1000 пологів після 3-х та більше кесаревих розтинів.

Для прикладу розповсюдженість вростання плаценти в Канаді складає 14,1 на 10000 пологів, в Великій Британії 1,7 на 10 000, в Гонконгу 4,8 на 10 000 пологів. В Багатопрофільному медичному центрі «Лелека» – 5 випадків на 10000 пологів.


Найбільш поширена причина вростання плаценти в рубець на матці – це наявність рубцевої тканини, що змінює нормальну структуру та функцію маткової стінки.

На сьогоднішній день вростання плаценти є ведучою причиною гістеректомій (видалення матки) і становить 38%.


Діагностика вростання плаценти в рубець на матці

Для діагностики використовують 2 основних методів – УЗД і МРТ. Вони дають можливість точно діагностувати істинне прирощення плаценти і глибину інвазії плацентарної тканини, мають високу чутливість і специфічність.

Ультразвукове дослідження є методом вибору для діагностики PAS. У ІІ триместрі у пацієнток з передлежанням плаценти в 90% випадків можна встановити АІП (рівень доказовості А).

МРТ є більш точним методом діагностики для оцінки глибини та топографії інвазії, а також у випадках інвазії плаценти в задню стінку матки. У зв'язку з більшою діагностичною значимістю, рекомендовано проводити магнітно-резонансне дослідження у терміні 24-32 тижні вагітності.

Правильна діагностика цього стану є вкрай важливою, для того щоб розробити оптимальний план лікування та розродження.


Лікування та сучасні методи надання комплексної медичної допомоги при вростанні плаценти в Медичному центрі «Лелека»

На даний момент існує три операційні тактики при вростанні плаценти. Це:

 • органозберігаюча операція зі збереженням матки;
 • гістеректомія або видалення матки;
 • залишення плаценти in situ (в матці) з подальшою відстроченою гістеректомією за потреби.
В медичному центрі «Лелека» у випадках важкого вростання плаценти, зокрема коли воно супроводжується вростанням в рубець після кесаревого розтину, віддається перевага органозберігаючим операціям зі збереженням матки. І на сьогоднішній день у всіх таких випадках лікарями виконано кесарів розтин із метропластикою.

Органозберігаюча операція пов’язана зі зниженням обсягу крововтрати, материнської захворюваності і смертності порівняно з гістеректомією.

Кесарів розтин з метропластикою – це один із сучасних методів надання комплексної медичної допомоги при вростанні плаценти. Цей метод передбачає видалення плаценти з наступною реконструкцією стінки матки, що дозволяє зменшити ризик кровотечі та інших ускладнень.

Операція кесаревого розтину при вростанні плаценти представляє собою складний хірургічний процес, який вимагає високої кваліфікації та уважності від медичного персоналу.

Метропластика включає хірургічні маніпуляції, спрямовані на виправлення дефектів матки, що можуть включати видалення аномальних тканин та відновлення нормальної анатомії органу. При цьому в плануванні та виконанні таких операцій обов’язково приймають участь лікарі різних спеціальностей. Це – лікарі акушери-гінекологи, анестезіологи, хірурги, судинні хірурги, урологи та, за потреби, лікарі інших спеціальностей.

Уролог, при необхідності, перед операцією виконує катетеризацію сечоводів.

Судинний хірург:

 • до початку операції виконує катетеризацію правої стегнової артерії,
 • встановлення катетеру для балонної оклюзії аорти під час операції, або в деяких випадках накладає спеціальний затискач на аорту.

Всі ці маніпуляції виконуються для зменшення крововтрати.

Анестезіологи під час операції використовують апарат Cell Saver для збору крові, що втрачає пацієнтка, і потім цю зібрану кров переливають пацієнтці. Це зменшує ризик гемотрансфузії крові донора.

 


Висновок

 • Операція кесаревого розтину при врощенні плаценти представляє собою складний виклик для медичних працівників, який вимагає глибоких знань, сучасного досвіду та уваги до деталей.
 • Успішне ведення вагітності та пологів у таких випадках залежить від ранньої діагностики, правильного планування операції та наявності досвідченої мультидисциплінарної команди медичних спеціалістів.
 • Важливим є також індивідуальний підхід до кожної пацієнтки, з урахуванням її особливостей та побажань.

 

Професійна команда Багатопрофільного медичного центру «Лелека» завжди готова надати якісну медичну допомогу при найскладніших викликах.

 

Автори

Шемякіна Наталія Миколаївна

Медичний директор МЦ «Лелека», акушер-гінеколог вищої категорії, к. мед. наук
Досвід роботи - 32 роки

Дата публікації: 20 березня 2024 року
Поділитися:

Записатися


Реєстрація успішна!


З вами зв’яжеться спеціаліст контакт-центру для узгодження дати та часу прийому.
Заявки опрацьовуються в робочий час з 10:00 до 20:00 з понеділка по неділю.


Дякуємо, що обираєте «Лелеку»!

Ми зв'яжемося з вами найближчим часом.

Наші новини

всі новини

Online-зустріч «Як підготуватися до...

Народження дитини одне з найголовніших рішень в житті майбутніх батьків, тому і підійти до нього необхідно зважено. Ви спитаєте, навіщо необхідна підготовка?...

Експертна колоноскопія - безкоштовно

З 13 по 31 травня 2024 року МЦ «Лелека» оголошує акцію: 30 процедур експертної колоноскопії для пацієнтів віком 45+  –   БЕЗ ОПЛАТИ....

Перевір родимки – збережи життя!

У травні весь світ відзначає Всесвітній день меланоми. МЦ "Лелека" приєднується до цієї важливої ініціативи та хоче нагадати всім про: необхідність захисту...

Якщо у вас залишилися питання, зв'яжіться з нами за телефоном:

Зворотній дзвінок

ПІБ
Телефон