Що таке пуповинна кров і навіщо її зберігати | Статті інформаційні | Медіацентр | «Лелека» - №1 пологовий будинок в Києві

ua
Личный кабинет

Що таке пуповинна кров і навіщо її зберігати

Що таке пуповинна кров і навіщо її зберігати | Статті інформаційні | Медіацентр | «Лелека» - №1 пологовий будинок в Києві

Що таке пуповинна кров

Поява дитини на світ відбувається в кілька етапів. Спочатку народжується сам малюк, а кілька хвилин по тому за допомогою акушерів з матки витягується дитяче місце, плацента. Плацента з'єднана з тілом дитини пуповиною – щільним шнуром зі сполучної тканини, через який відбувається постачання дитини кров'ю. Ще кілька хвилин після пологів пуповина перекачує кров з плаценти в організм дитини. Саме ця кров і називається плацентарною.

Після того, як дитина почала дихати, лікарі затискають пуповину і перерізають її. Нервових закінчень в пуповині немає, так що болі малюк не відчуває. Ранку обробляють: потім на цьому місці буде пупок. А тим часом з плаценти через вену пуповини може натекти до 80 грам крові. Якщо немовля народжується недоношеним, передчасне перетискання пуповини не рекомендоване: кожен грам материнської крові критично важливий. А ось для здорової дитини ці грами несуттєві. Так що пуповинну кров можна зібрати і зберігати. Раніше ця кров утилізувалася разом з плацентою, але тепер вчені знайшли спосіб використовувати її для лікування небезпечних захворювань.

Для чого збирають пуповинну кров

У пуповинній крові містяться стовбурові клітини. Їх використовують для лікування понад 70 різних захворювань, в основному лейкемій і інших захворюваннях крові. Одне з частих застосувань пуповинної крові – для новонароджених, яким проводять операцію на серці в перші години життя.

Прямі свідчення для використання пуповинної крові:

  • Лейкози, лімфобластні і нелімфоблатние, в гострій стадії;
  • Ремісії після лейкозів;
  • Резистентні форми лімфом;
  • Нейробластоми і інші пухлини головного мозку;
  • Деякі види сарком;
  • Інші злоякісні захворювання кровотворної системи.

Потенціал стовбурових клітин ще не повністю розкритий, тривають досліди із застосування стовбурових клітин для лікування захворювань серця, печінки, м'язової дистрофії, хвороби Паркінсона, і так далі. Тому все більше розвиваються приватні і державні сховища пуповинної крові, біобанк – як правило, в тих же закладах, де зберігається кістковий мозок, яйцеклітини та інший біоматеріал.

Яка роль батьків у зборі пуповинної крові

Батьки дитини можуть зібрати і заморозити пуповинну кров в спеціальному банку крові – на випадок, якщо з малюком трапиться біда. У розвинених країнах існують державні біобанки, і кожну породіллю інформують про те, що пуповинну кров можна зберегти. Зберігання в державних біобанк безкоштовне. Кров можна використовуватися для лікування інших пацієнтів, а не тільки донора.

В Україні державного банку крові немає, але є приватні. Зберігання крові в приватних банках платне, але матеріал буде використаний лише для сім'ї донора, або по їх розпорядженню. На щастя, ймовірність того, що самому малюкові знадобиться його кров, не перевищує 1 \ 1400 випадків. Приблизно у чверті випадків ця кров підійде для лікування братів і сестер. В окремих випадках вони використовуються навіть для лікування батьків, хоча експерименти по застосуванню матеріалу з сумісністю поки що тривають.

За і проти використання пуповинної крові

Технологія підсаджування власних стовбурових клітин досить нова. Ще немає усталених протоколів використання цього матеріалу. Це означає, що кожна операція зі стовбуровими клітинами – в якійсь мірі експеримент. В Україні подібні операції регламентуються відповідними наказами МОЗ, але це не знімає загальних проблем.

Крім того, пуповинна кров і що містяться в ній стовбурові клітини не є панацеєю. Так, використання стовбурових клітин підвищує прогноз виживання хворих із захворюваннями кровотворних органів до 63%. Але, на жаль, стовідсоткового лікування не гарантує.

З іншого боку, використання пуповинної крові вже врятувало життя кільком сотням дітей тільки в Україні. Крім того, кров в біобанках зберігається роками, а технології не стоять на місці. У міру досліджень виявляються нові можливості використання стовбурових клітин в лікуванні різних захворювань. Тому в збереженні пуповинної крові є свій сенс.

17 жовтня 2019 року
Поділитися:

Наші новини

всі новини

П'ятий місяць вагітності

П'ятий місяць вагітності – своєрідний «меридіан», середина терміну виношування немовляти. Саме в цей період починається новий етап змін, дуже...

Ендометріоз: що треба знати про це...

 Ендометріоз – важке захворювання жіночої репродуктивної системи, одна з поширених причин безпліддя і хронічних болів в тазовій області. Причина...

Біль в животі під час вагітності

Біль в животі у вагітної жінки може відчуватися з різних причин. У деяких випадках це природна реакція організму на зміни, що відбуваються в організмі. У...