Ендометрит – це гінекологічне захворювання, що доволі часто зустрічається у медичній практиці. Щоб зрозуміти його суть, для початку розберемося в будові такого важливого органу жіночої статевої системи як матка.
Отже, матка – це м’язевий орган, анатомічна будова якого поділяється на три шари:
- внутрішній – ендометрій,
- середній – міометрій,
- та зовнішній – серозний.
У медичній термінології, все що закінчується на «ит», означає запальний процес. А отже, ендометрит матки – це запалення слизової оболонки, що вистилає матку зсередини.
Основне завдання ендометрію – це прийняття плідного яйця після запліднення і забезпечення його подальшого розвитку. Саме тому його патологія може стати причиною безпліддя у жінок. Сам ендометрій складається з двох шарів – базального (постійного) та функціонального, що оновлюється під впливом статевих гормонів. З початком кожного менструального циклу, він поступово наростає, готуючись до можливого запліднення, в протилежному випадку – він повністю відшаровується з настанням менструації.
Що може бути причиною ендометриту?
Запалення ендометрію виникає внаслідок потрапляння інфекції у порожнину матки. Це може бути як інфекції, що передаються статевим шляхом при незахищеному статевому акті, так і умовно-патогенна мікрофлора, що при відсутності провокуючих факторів не викликає захворювань.
Збудником ендометриту може стати:
- неспецифічна мікрофлора (стафілококи, стрептококи, кишкова паличка та ін.);
- специфічна мікрофлора (гонокок, хламідії, мікоплазма, туберкульоз);
- віруси;
- грибкова інфекція;
- найпростіші (токсоплазма) та паразити.
В нормальному стані, порожнина матки надійно захищена від проникнення інфекційних агентів. Суттєво знижують захисні механізми організму та обтяжують перебіг захворювання порушення в імунній та ендокринній системі жінки, прийом імуносупресивних препаратів
Ось найчастіші фактори, що можуть призвести до ендометриту:
- хірургічні маніпуляції у порожнині матки – гістероскопія, вишкрібання порожнини матки;
- недотримання правил особистої гігієни;
- акушерський ендометрит, що виникає після пологів, абортів або в результаті залишку частини плаценти чи плідного яйця в порожнині матки;
- наявність внутрішньоматкової спіралі;
- патології сечостатевої системи;
- запальні захворювання та оперативні втручання на органах малого тазу.
- Біль внизу живота, а також біль, що виникає під час сексу, гінекологічного огляду.
- Підвищення температури тіла та загальні симптоми інтоксикації (слабкість, нудота, головний біль).
- Кров’янисті виділення зі статевих шляхів, які з’являються після статевого акту, гінекологічного огляду, міжменструальні кровотечі.
- Різноманітні порушення менструального циклу – аменорея (відсутність менструацій протягом декількох циклів), зміни тривалості менструального циклу, надмірно рясні менструальні виділення.
- Гнійні виділення зі статевих шляхів.
- Біль чи дискомфорт під час сечовипускання.
Симптоми ендометриту
Розрізняють дві форми ендометриту – гостру та хронічну.
Гостра форма має виражені симптоми, часто супроводжується лихоманкою, загальним погіршенням самопочуття, великою кількістю гнійних виділень. Окремою формою цього захворювання є післяпологовий ендометрит. При гострій формі, зміни виникають у функціональному шарі ендометрію, рідше вражають базальний шар.
Наслідком недолікованого гострого ендометриту є розвиток хронічного. Ця форма може тривати багато років і при цьому мати стерті симптоми, а іноді взагалі протікати безсимптомно. При цьому для хронічного ендометриту характерно залучення у запальний процес саме базального шару, що викликає зміни у його структурі і може негативно впливати на репродуктивну функцію. Основна частина (80-90%) хронічних ендометритів діагностується саме у жінок репродуктивного віку.
Як діагностувати ендометрит матки?
Діагностика цього захворювання потребує комплексного обстеження, адже може мати аналогічні симптоми з іншими хворобами. Наприклад, ендометріоз також доволі розповсюджене гінекологічне захворювання, яке часом проявляється схожою клінічною картиною. Остаточно встановити діагноз тільки на основі скарг пацієнтки гінекологічного огляду та УЗД неможливо.
Необхідне гістологічне дослідження ендометрію за допомогою гістероскопії (візуального дослідження порожнини матки) та біопсії (безболісного взяття маленького шматочки ендометрію для дослідження). Для виявлення збудника інфекції також проводиться бакпосів з порожнини матки.
Як лікувати ендометрит?
Наріжний камінь в лікуванні ендометриту – це антибіотики. Зазвичай починають із застосування антибіотиків широкого спектру, а при необхідності коригують антибіотик відповідно до чутливості збудника інфекції. Курс антибактеріальної терапії може бути досить тривалим. Важливо дотримуватися схеми лікування, яку призначив Ваш гінеколог. Також додатково може призначатися протизапальна терапія та симптоматичне лікування.
Важкі форми гострого ендометриту потребують госпіталізації пацієнтки до стаціонару.
Ускладнення ендометриту
При відсутності лікування, запальний процес з ендометрію може поширитися на інші органи малого тазу і викликати запалення яєчників, маткових труб, лімфатичних вузлів тощо.
Найбільш тяжкі та небезпечні інфекційні ускладненнями гострого ендометриту – це виникнення перитоніту та сепсису.
Хронічний ендометрит часто є причиною безпліддя, невиношування вагітності та невдалих спроб екстракорпорального запліднення.
Хочу наголосити, що у 90% випадків правильне та своєчасне лікування ендометриту дозволяє відновити репродуктивні функції жінки.
Трохи про профілактику
Я рекомендую усім жінкам не забувати планово відвідувати гінеколога для профілактичних оглядів, дотримуватися правил особистої гігієни та уникати незахищених статевих контактів у тих випадках, коли Ви не можете бути впевнені у своєму партнері.
Якщо ж Вас почали турбувати будь-які з перелічених симптомів – звертайтеся до лікаря вчасно!
Особливо уважними до свого самопочуття треба бути жінкам, які нещодавно народили чи перенесли хірургічні втручання на органах малого тазу, адже вони є групою підвищеного ризику. А отже навіть незначна лихоманка, погіршення самопочуття, поява болю внизу живота – привід терміново повідомити про ці симптоми свого лікаря.
Пам’ятайте, що чим раніше діагностовано ендометрит і розпочато лікування, тим менший ризик виникнення ускладнень. Бажаю Вам найціннішого – здоров’я!