Залізодефіцитна анемія (ЗДА) — патологічний стан, який характеризується порушенням синтезу гемоглобіну та еритропоезу внаслідок дефіциту в організмі заліза.
У Каролінському інституті (Karolinska Institutet) проведено дослідження, в якому взяли участь більше ніж 3000 жінок і понад півмільйона дітей, які народились у Швеції в 1997–2010 рр.
При дослідженні виявлено, що у дітей, які народились у жінок з діагностованою анемією до 31-го тижня вагітності, був підвищеним ризик розвитку синдрому дефіциту уваги і гіперактивності (СДУГ), аутизму (Ам) та значно підвищений ризик розумової відсталості (РВ) порівняно з дітьми, які народились у здорових жінок.
Тому проведення раннього скринінгу вагітних для виявлення анемії, дефіциту заліза та обов’язкове консультування вагітних з питань раціонального харчування є важливим. Дорослим жінкам зазвичай потрібно 15 мг заліза на добу, хоча у період вагітності ця потреба може зростати.
Під час вагітності в організмі жінки збільшується кількість рідини, а значить, і об'єм циркулюючої крові. За рахунок цього кров «розріджується» і частка гемоглобіну в її загальному обсязі падає. Це вважається нормальним явищем, в зв'язку з чим нижня межа кількості гемоглобіну при вагітності встановлена на рівні 110 г / л (при нормі для невагітної жінки в 120-140 г / л). Але подальше падіння рівня гемоглобіну є небезпечним для здоров'я і навіть життя майбутньої матері.
Переважна більшість випадків анемії у вагітних – це залізодефіцитна анемія (90%), половина з них має поєднаний залізо- і фолієводефіцитний генез.
За ступенем тяжкості* (ВООЗ, 1991)
Анемія може бути легкого ступеню (концентрація гемоглобіну 90-109), середнього ступеню (концентрація гемоглобіну 89-70), тяжкого ступеню (концентрація гемоглобіну 69-40).
Але, для виявлення латентного дефіциту заліза необхідне додаткове обстеження на ферритин.
При зниженні гемоглобіну у вагітної нижче 70 г/л необхідно необхідно проконсультуватись з гематологом для виключення інших форм анемії.
Що приводить до анемії?
1. Недостатнє або неповноцінне харчування
2. Рясні місячні
3. Інтервал після попередніх пологів менше 2 років
4. Багатоплідна вагітність
5. Четверо чи більше пологів у минулому
6. Кровотечі під час вагітності (маткова, носові, з травного тракту, гематурія тощо), геморагічні діатези.
Причини розвитку анемії у вагітних
Під час вагітності залізо витрачається не тільки на кровотворення матері, але і на потреби плода. Особливо активно ця витрата зростає на 16-20-й тижнях, коли запускається процес кровотворення у плода. До кінця вагітності запаси заліза виснажуються у будь-якої жінки і для їх повного відновлення необхідно 2-3 роки.
Іншими причинами анемії при вагітності є:
- дефіцит заліза в їж, головним чином, через недостатню кількість м'яса в раціоні;
- дефіцит вітамінів групи B і C, необхідних для нормального засвоєння заліза;
- хвороби, при яких виникає нестача білків, що беруть участь в обміні заліза, включаючи важкий гестоз;
- ранній гестоз (токсикоз), який заважає повноцінно харчуватися;
- часті пологи з невеликим інтервалом.
Що турбує вагітну (які прояви анемії?):
- блідість шкіри та слизових оболонок
- підвищене сердцебиття
- скарги на загальну слабкість, запаморочення, болі у ділянці серця
- задишка при фізичних навантаженнях.
Ознаки дефіциту заліза (сидеропенічний синдром):
- втомлюваність;
- погіршення пам’яті;
- спотворення смаку;
- випадіння, ламкість волосся;
- ламкість нігтів;
- “заїди”;
- блакитні склери (зрідка, за тяжкої анемії);
- сухість шкіри;
-серцебиття;
-головокружіння, шум в вухах;
-обмороки.
Рекомендації щодо харчування.
1. Основним джерелом заліза для вагітної жінки є м’ясо.
2. З метою поліпшення всмоктування заліза до раціону харчування корисно включати фрукти, ягоди, зелені овочі, соки та морси, мед (темні сорти).
Вживання достатньої кількості фруктів та овочів, багатих на фолієву кислоту (шпинат, спаржа, салат, брокколі, капуста, картопля, помаранчі, диня тощо) у сирому вигляді (оскільки під час термічної обробки більша частина фолатів втрачається).
3. Вживання м’яса та продуктів, які сприяють найповнішому всмоктуванню заліза з нього, слід розділити за часом з чаєм, кавою, консервованими продуктами, зерновими, молоком та молочними продуктами, які містять сполуки, що пригнічують абсорбцію заліза.
4. У разі наявності анемії рекомендовані відвари або настої плодів шипшини, бузини, чорної смородини, листя суниці, череди, кропиви.
Прогулянки на свіжому повітрі є важливими!
Лікування
Легка анемія при вагітності на ранніх стадіях може і не показувати характерних симптомів, так як організм спочатку може компенсувати недолік кисню. Досить рано стають помітні зміни структури нігтів і волосся, сухість шкіри, але зазвичай жінки не звертають уваги на ці ознаки, вважаючи, що причина їх - сама вагітність.
Переносимість симптомів анемії індивідуальна: хтось непритомніє при відносно високих значеннях гемоглобіну, хтось відмовляється від госпіталізації з гемоглобіном на рівні близько 70 г / л, щиро не розуміючи всієї тяжкості анемії і її небезпеки при вагітності.
Саме тому клінічний аналіз крові під час вагітності проводиться обов'язково і кілька разів. Має значення і падіння значень заліза в сироватці крові (менше 12 мкмоль / л), і сироваткового феритину. Зниження кількості останнього до 12 мкг / л говорить про дефіцит заліза, навіть якщо гемоглобін ще в нормі.
1. Основою лікування ЗДА є призначення препаратів заліза.
2. Призначення фолієвої кислоти 1-5 мг/добу /потреба у фолієвій кислоті від самого початку вагітності зростає у 2,5-3 рази і сягає 0,6-0,8 мг/доб
Залізо, що надійшло з їжею, людський організм здатний засвоїти не більше 50%. При цьому з овочів і фруктів воно всмоктується набагато гірше, ніж з продуктів тваринного походження.
У рослинах залізо знаходиться в тривалентній формі - Fe3 +. Але всмоктуватися в кишечнику воно може тільки в двувалентній формі - Fe2 +. Для трансформації однієї форми в іншу потрібен активатор - аскорбінова кислота. Тобто залізо в продуктах рослинного походження біологічно доступно тільки в разі, якщо в тому ж продукті міститься вітамін С. Аскорбінова кислота руйнується при термічній обробці, а значить, овочі і фрукти в дієті при анемії під час вагітності повинні бути свіжими.
Це цікаво:
Важливо знати! Залізо, що міститься в м'ясі, засвоюється на 40-50%, тоді як з рослинних продуктів - тільки на 3-5%.
У м'ясі та рибі залізо спочатку двувалентне, тому легко всмоктується. У зв'язку з цим: не менше 75% заліза, що надходить в організм, повинно бути тваринного походження. Але однієї дієти може бути недостатньо навіть для профілактики: адже добова потреба в залізі вагітної жінки - 38 мг
Це цікаво:
Для порівняння: поза вагітності потреба жінки в залозі - 18 мг, а потреба в залізі чоловіка - 10 мг, так що, всупереч поширеним уявленням, м'ясо буде їсти в першу чергу жінка
Експерти ВООЗ вважають, що починаючи з другого триместру будь-яка вагітна повинна отримувати в добу не менше 60 мг заліза, а при перших же ознаках анемії його споживання має збільшитися ще вдвічі. Отримати таку кількість заліза тільки з їжею досить проблематично. І тим більше неможливо обмежитися тільки дієтою, якщо анемія вже проявила себе.
Для лікування анемії призначаються препарати заліза. Зазвичай обмежуються засобами для перорального прийому (тобто всередину) - препарати заліза в ін'єкціях рекомендують тільки у важких випадках і тільки в умовах стаціонару.
Інформацію підготував лікар акушер-гінеколог пологового будинку "Лелека" Ященко Людмила Борисівна.
Інформація була підготовлена на основі цих та інших матеріалів:
1. Савченко Т.М., Агаєва М.І., Дергачова І.А. Залізодефіцитна анемія як фактор ризику загрози переривання вагітності // РМЗ. 2014.
2. Протопопова Т.А. Залізодефіцитна анемія і вагітність // РМЗ. 2012.
3. Дворецький Л.І. Клінічні рекомендації з лікування хворих на залізодефіцитну анемію // РМЗ. 2004.
4. Бабанов С.А., Агаркова І.А. Клінічна фармакологія сучасних препаратів заліза і їх місце в терапії залізодефіцитних анемій // РМЗ. 2012.
5. Iron Deficiency Anaemia, Assessment, Prevention, and Control. A guide for programme managers. WORLD HEALTH ORGANIZATION, 2001.
6.J. Harper. Iron Deficiency Anemia Treatment & Management. Medscape 2016.