ua
Особистий кабінет
Записатися
Міцний імунітет | Блог | Медіацентр
ua
Міцний імунітет | Блог | Медіацентр
Міцний імунітет | Блог | Медіацентр
Запис на прийом
Заповніть форму і ми зв'яжемося з вами у найближчий час

Ми зв'яжемося з вами найближчим часом.

Міцний імунітет

Якісний сон, фізична активність та збалансоване харчування залежать від нашого вибору та є питаннями пріоритету для зміцнення здоров’я та гарного функціонування імунної системи.

Ділимося з вами порадами лікаря-дієтолога пологового будинку Лелека"Ситник Лесі.

Якісний сон, фізична активність та збалансоване харчування залежать від нашого вибору та є питаннями  пріоритету для зміцнення здоров’я та гарного функціонування імунної системи.

Вагітність та лактація – це стани, які супроводжуються підвищеними фізіологічними потребами. Виключення із раціону певних груп продуктів харчування, пропускання прийомів їжі (особливо сніданків) та хронічні захворювання, які можуть погіршувати засвоєння їжі є факторами ризику дефіциту калорій та нутрієнтів, зокрема вітаміну А, цинку, вітамінів групи В (В1, В6, В12), вітаміну Е, аскорбінової кислоти, заліза, есенціальних жирних кислот та інше.

Для збереження здоров’я мами та забезпечення всім необхідним для росту і розвитку дитини слід приділяти увагу формуванню нових типів та звичок харчування, добору відповідних продуктів харчування.
Потреби в нутрієнтах залежать від індивідуальних особливостей, зокрема віку, зросту, ваги, терміну вагітності, стилю життя, рівня фізичної активності.
Проте основні принципи здорового харчування для зміцнення здоров’я є загальними.
Щоденний раціон під час вагітності включає: фрукти, овочі, бобові (сочевиця, квасоля, нут), горіхи, цільні злаки (гречка, овес, пшениця, пшоно, овес, кіноа, коричневий або нешліфований рис), а також пісне м’ясо, птицю, рибу, яйця, молочні продукти.

Здоровий раціон харчування на дві третини  складається з рослинної їжі.
Одна порція овочів та фруктів це приблизно 80 г. На добу рекомендовано вживати мінімум 5 порцій, в середньому не менше 400 г (крім крохмалистих овочів таких як картопля, батат).
Рекомендовано вживати одну порцію (100 г) ягід щодня – лохина, смородина, ожина
Рекомендовано замінити висококалорійні продукти, такі як жирні та солодкі оброблені продукти (торти, випічка, печиво), а також страви з очищеної білої муки (хліб, макарони, піца, білий рис) на низькокалорійні та з високою поживною цінністю. Добре поєднувати різноманітні, різнокольорові овочі (моркву, кабачки, гарбуз, солодкий перець, спаржу, буряк, білокачанну, кольорову, брюсельську капусту, броколі, топінамбур, селера), а також фрукти, ягоди (свіжі, заморожені та сушені).

Потрібно пам’ятати, що половина чашки сухофруктів еквівалентна чашці свіжих фруктів, і при вживанні в великій кількості є джерелом надмірної калорійності раціону та фруктози.
Надавати перевагу ненасиченим жирам (містяться в рибі, авокадо, горіхах,  насінні, оливковій олії) замість насичених жирів (містяться в жирному м’ясі, вершковому маслі, кокосовій, пальмовій олії, вершках, сирі, салі). Промислові гідрогенізовані жири (трансжири), які містяться в їжі швидкого приготування, замороженій піці, перероблених харчових продуктах, печиві, бутербродних сумішах, повинні бути максимально обмежені або виключені з раціону. 
Горіхи, насіння є джерелами клітковини, незамінних жирних кислот, а також вітамінів та мінералів. Потрібно пам’ятати, що вони калорійні, тому вживати потрібно в помірних кількостях. Одна порція горіхів це 30 г (приблизно ¼ склянки).
Щодня рекомендовано вживати 1-2 столові ложки рослинної олії. Найкраще – це оливкова олія першого холодного віджиму. Корисні також кунжутна, лляна та інші нерафіновані олії в помірній кількості.
Для правильного функціонування імунної системи необхідний здоровий мікробіом. В шлунково-кишковому тракті знаходиться найбільша кількість імунокомпетентних клітин, яка відповідає за резистентність організму. 
Оптимізувати свій мікробіом можна і за допомогою харчування. Рекомендовано включити в раціон ферментовані продукти (квашені овочі, йогурт), а також достатню кількість клітковини (овочі, фрукти, ягоди, цільнозернові, насіння, горіхи).

Також рекомендовано:

• Обмежити вживання червоного м’яса та виключити ковбаси, сосиски, їжу з додаванням консервантів, ароматизаторів, надмірної кількості солі та підсилювачів смаку;
• Уникати запліснявілих злаків (круп) та запліснявілих бобових;
• Уникати надмірного вживання цукру - менше 10% (5%) сумарної енергії за рахунок вільного цукру, це приблизно 50 (25) г;
• Обмежити прийом рафінованої їжі, надавати перевагу простим, природнім, поживним та смачним стравам.

Дотримання правил безпеки приготування їжі та харчової гігієни є ефективним методом запобігання захворюванням

  • Виключити продукти високого ризику, які можуть бути потенційним джерелом патогенних мікроорганізмів (сирі або недоварені яйця, домашні або не консервовані паштети, сирі або недоварені м’ясо, птиця, риба);
  • Ретельно мити свіжі овочі, фрукти, зелень;
  • Зберігати продукти при відповідній температурі,  ретельно розігрівати раніше приготовлену їжу, дотримуватися правил особистої гігієни, перевіряти термін придатності продуктів на упаковці.

Їжею та життям потрібно насолоджуватися!

Стаття підготовлена за допомогою цього та інших джерел:

1) http://hnpu.edu.ua/sites/default/files/files/Kaf_zdor_ta_korr_os/Zagalna_teorija_zdorovia_i_zdorviazberegennja.pdf

2) Childs CE, Calder PC, Miles EA. Diet and Immune Function. Nutrients. 2019 Aug 16;11(8)

3) Li XV, Leonardi I, Iliev ID. Gut mycobiota in immunity and inflammatory disease. Immunity. 2019 Jun 18;50(6):1365-79

4) Molendijk I, van der Marel S, Maljaars PW. Towards a Food Pharmacy: Immunologic Modulation through Diet. Nutrients. 2019 Jun;11(6):1239

5) Preprints (www.preprints.org) March 2020 Potential Inhibitor of COVID-19 Main Protease (Mpro) from Several Medicinal Plant Compounds by Molecular Docking Study // Siti Khaerunnisa et al

Автори

Ситник Леся Петрівна

Лікар-дієтолог
Досвід роботи - 19 років

Дата публікації: 02 лютого 2021 року
Поділитися:

Записатися


Реєстрація успішна!


З вами зв’яжеться спеціаліст контакт-центру для узгодження дати та часу прийому.
Заявки опрацьовуються в робочий час з 10:00 до 20:00 з понеділка по неділю.


Дякуємо, що обираєте «Лелеку»!

Ми зв'яжемося з вами найближчим часом.

Наші новини

всі новини

Акція – експертна гастроскопія зі знижкою 50%

Вас турбують скарги на ЖКТ? Вам призначили проведення ендоскопічного обстеження шлунку, стравоходу і ви обираєте, де пройти гастроскопію у Києві? Лише в...

Check-up «Перевір родимки» зі знижкою

У листопаді акційний check-up «Перевір родимки» лише за 2250 грн 1575 грн. (консультація лікаря + дерматоскопія). В Check-Up «Перевір...

Акція «Попередь рак грудей»

Ми хочемо нагадати жінкам про важливість регулярного обстеження молочних залоз з метою контролю їх стану, та у випадку будь-яких змін, раннього їх виявлення та...

Якщо у вас залишилися питання, зв'яжіться з нами за телефоном:

Зворотній дзвінок

ПІБ
Телефон