Що таке аутоімунний тиреоїдит?
Аутоімунний тиреоїдит або тиреоїдит Хашимото – це хронічне захворювання щитоподібної залози аутоімунного ґенезу, яке супроводжується пошкодженням фолікулів та значним порушенням її функції. Аутоімунна природа захворювання означає те, що відбувся якийсь збій в імунній системі організму внаслідок чого утворились антитіла, які «атакують» тканини свого ж організму, пошкоджуючи їх.
Тиреоїдит Хашимото частіше діагностується в жінок. Поширеність цього захворювання в Україні становить від 3% до 11% населення.
Аутоімунний тиреоїдит: симптоми
Дуже часто на початку патологічного процесу захворювання перебігає безсимптомно, тривалий час пацієнта нічого не турбує. В окремих випадках тиреоїдит Хашимото може маніфестувати з ознак гіпертиреозу, що пов’язано з надмірним вивільненням гормонів із зруйнованих клітин. В подальшому розвивається гіпотиреоз.
В залежності від стадії процесу виділяють симптоми гіпертиреозу та гіпотиреозу
Гіпертиреоз проявляється такими симптомами:
- дратівливість, плаксивість;
- безсоння;
- різка втрата ваги;
- тахікардія, підвищення тиску;
- діарея;
- підвищена пітливість;
- порушення менструального циклу у жінок;
- відчуття жару;
- ламкість волосся та нігтів;
- відчуття стискання в ділянці шиї.
На стадії гіпотиреозу виникають наступні прояви:
- набряки;
- закрепи;
- сухість шкіри;
- підвищення маси тіла;
- погіршення апетиту;
- зниження пам’яті;
- порушення сну;
- невралгії;
- мерзлякуватість;
- стомлюваність;
- різкі зміни настрою;
- брадикардія.
Діагностика аутоімунного тиреоїдиту в МЦ «Лелека»
Першим кроком в діагностиці аутоімунного тиреоїдиту є огляд ендокринолога. Під час прийому лікар оглядає, пальпує щитоподібну залозу, встановлює чи є зміни в структурі залози, її збільшення. Лікарі-ендокринологи МЦ «Лелека» мають великий досвід в діагностиці захворювань щитоподібної залози та запевняють, що огляд проходить цілком безболісно.
Наступним кроком є лабораторні та інструментальні дослідження, які призначає лікар:
- УЗД щитоподібної залози – дозволить оцінити розміри залози, її структуру, наявність чи відсутність вузлів, запального процесу
- Визначення рівня тиреоїдних гормонів – виконується для оцінки функціональної здатності залози
- Визначення аутоантитіл до тиреоглобуліну та тиреопероксидази
- Тонкоголкова аспіраційна пункційна біопсія щитовидної залози (ТАПБ)
Лікування тиреоїдиту Хашимото в МЦ «Лелека»
В основному лікування тиреоїдиту Хашимото медикаментозне і полягає в корекції рівня гормонів в крові та зменшення активності запального процесу.
При гіпертиреозі призначають ліки, що спрямовані на збалансування роботи серцево-судинної системи, яка однією з перших страждає при даному захворюванні. На цій стадії майже не призначають препарати, які уповільнюють вивільнення гормонів щитоподібної залози, так як це може спровокувати швидкий перехід в гіпотиреоз.
Коли розвивається стадія гіпотиреозу лікар призначає гормональні препарати, які замінюють природні гормони щитоподібної залози.
Важливим є попередження виникнення ГРВІ в пацієнтів з аутоімунним тиреоїдитом. Це обумовлено тим, що ГРВІ можуть спровокувати підгострий тиреоїдит. Це призведе до загострення аутоімунного тиреоїдиту або підвищиться активність запалення, що негативно вплине на стан пацієнта. Тому всім пацієнтам з тиреоїдитом Хашимото рекомендовано вчасно робити щеплення від грипу та інших ГРВІ.