Діафрагма – це м’язово-сухожилкова перегородка, що відмежовує грудну порожнину від черевної. В нормі в цій перегородці є отвори крізь які проходять судини, нерви та стравохід. Місце переходу стравоходу з грудної порожнини в черевну оточене зліва та справа пучками м’язових волокон – ніжками діафрагми. Цю ділянку називають стравохідним отвором діафрагми.
Кожна двадцята людина в світі страждає на грижу стравохідного отвору діафрагми. Що ж це таке, як діагностувати та лікувати цю патологію?
Що таке діафрагмальна грижа?
В побуті це захворювання називають грижею шлунка чи грижею стравоходу, однак правильна назва – грижа стравохідного отвору діафрагми (СОД).
Грижі СОД бувають вродженими чи набутими:
- Вроджені грижі виникають у немовлят внаслідок недостатньо розвинених волокон м’язів діафрагми.
- Набута діафрагмальна грижа виникає у дорослих у разі стоншення м’язових волокон та розтягнення ніжок діафрагми. Це призводить до розширення стравохідного отвору діафрагми. Крізь розширення в діафрагмі в грудну клітку можуть виходити органи черевної порожнини – шлунок, петлі кишок чи пасма чепця.
Переміщення органів з черевної порожнини в грудну клітку називають грижею стравохідного отвору діафрагми.
Діафрагмальна грижа, симптоми
В нормі між стравоходом та шлунком є гострий кут за рахунок якого вміст шлунка не повертається в стравохід. У разі виникнення діафрагмальної грижі цей кут розгладжується. В поєднанні з порушенням роботи кардіального сфінктера (знаходиться у місці впадіння стравоходу у шлунок) вміст шлунка закидається в стравохід і подразнює його стінки.
Це може призвести до таких симптомів діафрагмальної грижі:
- печія;
- нудота та блювота;
- аритмія, порушення роботи серця;
- біль за грудиною, що посилюється при фізичних навантаженнях та переїданнях;
- відчуття важкості за грудиною;
- дисфагія – утруднене ковтання;
- відчуття переповнення шлунка;
- поява задишки;
- осиплість голосу.
Коли варто звернутись до лікаря?
Якщо Ви помітили у себе вищевказані симптоми варто одразу звернутись до лікаря. Лікарі медичного центру «Лелека» складуть програму обстежень та підберуть метод лікування, що покращить якість життя. Зволікання може призвести до прогресування захворювання, погіршення загального самопочуття та виникнення ускладнень.
Діафрагмальна грижа, лікування
Методи лікування діафрагмальної грижі поділяються на консервативні та хірургічні.
Консервативне лікування включає в себе:
- модифікацію способу життя, а саме корекцію режиму харчування та раціону;
- та симптоматичне медикаментозне лікування – сприяє зниженню кислотності шлунка та попереджує подразнення стравоходу, зменшує больові відчуття.
Сучасне хірургічне лікування грижі включає в себе зшивання ніжок діафрагми з метою звуження стравохідного отвору діафрагми та фундоплікацію – утворення манжети навколо шлунка.
Існує багато модифікацій оперативних втручань з метою видалення діафрагмальної грижі. В МЦ «Лелека» успішно використовується лапароскопічна крурорафія та фундоплікація за Ніссеном, яка дає стійкий лікувальний ефект з мінімальним терміном відновлення після операції та чудовим косметичним результатом.
Якщо вас турбують симптоми діафрагмальної грижі, або ви в пошуку клініки для проведення оперативного лікування діафрагмальної грижі – запрошуємо вас на консультацію до лікарів МЦ «Лелека».
Діагностику та лікування всіх типів грижі живота, в тому числі діафрагмальної грижі, в МЦ «Лелека» проводять лікарі з багаторічним практичним досвідом, які вже повернули здоров’я тисячам вдячних пацієнтів та з радістю допоможуть і вам.
Прийом лікарів проходить за адресами:
- вулиця Квітки Цісик, 56, місто Київ – МЦ «Лелека» в Оболонському районі;
- бульвар Лесі Українки, 23-Б, місто Київ – МЦ «Лелека» на Печерську.
Для запису на прийом звертайтеся за ☎️ +38 044-390-34-44.