Ділимося з вами порадами лікаря-дієтолога пологового будинку Лелека" Ситник Лесі.
Якісний сон, фізична активність та збалансоване харчування залежать від нашого вибору та є питаннями пріоритету для зміцнення здоров’я та гарного функціонування імунної системи.
Вагітність та лактація – це стани, які супроводжуються підвищеними фізіологічними потребами. Виключення із раціону певних груп продуктів харчування, пропускання прийомів їжі (особливо сніданків) та хронічні захворювання, які можуть погіршувати засвоєння їжі є факторами ризику дефіциту калорій та нутрієнтів, зокрема вітаміну А, цинку, вітамінів групи В (В1, В6, В12), вітаміну Е, аскорбінової кислоти, заліза, есенціальних жирних кислот та інше.
Для збереження здоров’я мами та забезпечення всім необхідним для росту і розвитку дитини слід приділяти увагу формуванню нових типів та звичок харчування, добору відповідних продуктів харчування.
Потреби в нутрієнтах залежать від індивідуальних особливостей, зокрема віку, зросту, ваги, терміну вагітності, стилю життя, рівня фізичної активності.
Проте основні принципи здорового харчування для зміцнення здоров’я є загальними.
Щоденний раціон під час вагітності включає: фрукти, овочі, бобові (сочевиця, квасоля, нут), горіхи, цільні злаки (гречка, овес, пшениця, пшоно, овес, кіноа, коричневий або нешліфований рис), а також пісне м’ясо, птицю, рибу, яйця, молочні продукти.
Здоровий раціон харчування на дві третини складається з рослинної їжі.
Одна порція овочів та фруктів це приблизно 80 г. На добу рекомендовано вживати мінімум 5 порцій, в середньому не менше 400 г (крім крохмалистих овочів таких як картопля, батат).
Рекомендовано вживати одну порцію (100 г) ягід щодня – лохина, смородина, ожина
Рекомендовано замінити висококалорійні продукти, такі як жирні та солодкі оброблені продукти (торти, випічка, печиво), а також страви з очищеної білої муки (хліб, макарони, піца, білий рис) на низькокалорійні та з високою поживною цінністю. Добре поєднувати різноманітні, різнокольорові овочі (моркву, кабачки, гарбуз, солодкий перець, спаржу, буряк, білокачанну, кольорову, брюсельську капусту, броколі, топінамбур, селера), а також фрукти, ягоди (свіжі, заморожені та сушені).
Потрібно пам’ятати, що половина чашки сухофруктів еквівалентна чашці свіжих фруктів, і при вживанні в великій кількості є джерелом надмірної калорійності раціону та фруктози.
Надавати перевагу ненасиченим жирам (містяться в рибі, авокадо, горіхах, насінні, оливковій олії) замість насичених жирів (містяться в жирному м’ясі, вершковому маслі, кокосовій, пальмовій олії, вершках, сирі, салі). Промислові гідрогенізовані жири (трансжири), які містяться в їжі швидкого приготування, замороженій піці, перероблених харчових продуктах, печиві, бутербродних сумішах, повинні бути максимально обмежені або виключені з раціону.
Горіхи, насіння є джерелами клітковини, незамінних жирних кислот, а також вітамінів та мінералів. Потрібно пам’ятати, що вони калорійні, тому вживати потрібно в помірних кількостях. Одна порція горіхів це 30 г (приблизно ¼ склянки).
Щодня рекомендовано вживати 1-2 столові ложки рослинної олії. Найкраще – це оливкова олія першого холодного віджиму. Корисні також кунжутна, лляна та інші нерафіновані олії в помірній кількості.
Для правильного функціонування імунної системи необхідний здоровий мікробіом. В шлунково-кишковому тракті знаходиться найбільша кількість імунокомпетентних клітин, яка відповідає за резистентність організму.
Оптимізувати свій мікробіом можна і за допомогою харчування. Рекомендовано включити в раціон ферментовані продукти (квашені овочі, йогурт), а також достатню кількість клітковини (овочі, фрукти, ягоди, цільнозернові, насіння, горіхи).
Також рекомендовано:
• Обмежити вживання червоного м’яса та виключити ковбаси, сосиски, їжу з додаванням консервантів, ароматизаторів, надмірної кількості солі та підсилювачів смаку;
• Уникати запліснявілих злаків (круп) та запліснявілих бобових;
• Уникати надмірного вживання цукру - менше 10% (5%) сумарної енергії за рахунок вільного цукру, це приблизно 50 (25) г;
• Обмежити прийом рафінованої їжі, надавати перевагу простим, природнім, поживним та смачним стравам.
Дотримання правил безпеки приготування їжі та харчової гігієни є ефективним методом запобігання захворюванням
- Виключити продукти високого ризику, які можуть бути потенційним джерелом патогенних мікроорганізмів (сирі або недоварені яйця, домашні або не консервовані паштети, сирі або недоварені м’ясо, птиця, риба);
- Ретельно мити свіжі овочі, фрукти, зелень;
- Зберігати продукти при відповідній температурі, ретельно розігрівати раніше приготовлену їжу, дотримуватися правил особистої гігієни, перевіряти термін придатності продуктів на упаковці.
Їжею та життям потрібно насолоджуватися!