ua
Личный кабинет
Швидке відновлення після операції кесарів розтин | Медіацентр
ua
Швидке відновлення після операції кесарів розтин | Медіацентр

Швидке відновлення після операції кесарів розтин

Статтю підготували: медичний директор  ПБ "Лелека", д.мед.н  Д. Р. Шадлун, завідувач відділення гінекології та інтенсивної терапії Є. В. Гріжимальский, к.мед.н. лікар-анестезіолог А. Й. Гарга

Постійні пошуки ефективних методів відновлення після кесаревого розтину, прагнення знизити ризики післяопераційних ускладнень, скоротити терміни перебування у стаціонарі при¬вели нас до впровадження сучасної концепції швидкого відновлення пацієнток цієї категорії.

У пологовому будинку «Лелека» у щоденній практиці вже використовується програма швидкого відновлення після кесаревого розтину. Разом з тим, позитивні результати її впровадження в акушерській практиці зумовлюють необхідність модернізації традиційного підходу до організації передопераційної підготовки.

 Основні рекомендації до операції

Передопераційне голодування. Останній прийом твердої їжі здійснюється за 6 - 8 год до кесаревого розтину, прозорої рідини – за 2 год до операції.
Такий підхід знижує ризик аспірації, одночасно зменшуючи відчуття спраги та голоду. У рекомендаціях Американського товариства анестезіологів (American Society of Anesthesiologists) передбачено 6 8 год передопераційного голодування в залежності від типу вживаної їжі: легку їжу (наприклад тост і прозору рідину) або молоко можна споживати за 6 год до планових операцій, що вимагають загальної, регіонарної анестезії або седації. Більш тривале (≥ 8 год) голодування перед оперативним втручанням може знадобитися в разі прийому пацієнткою смаженої, жирної їжі або м’яса. При визначенні тривалості періоду голодування необхідно враховувати як кількість, так і тип споживаних продуктів. Питво з підвищеним вмістом вуглеводів без твердих компонентів знижує частоту гіпоглікемії і метаболічного стресу у породіллі.

Переваги комплексних вуглеводних напоїв при вживанні їх перед КР натепер не визначені, а вплив на плід невідомий. Логічно відмовитися від їх вживання, якщо породілля страждає на цукровий діабет. Востаннє напої, що містять вуглеводи, без твердих частинок вживають за 2 год до кесаревого розтину (при відсутності цукрового діабету). Рекомендується прийом 45 г вуглеводів.

Оптимізація рівня гемоглобіну. Усі вагітні повинні пройти лабораторне обстеження на наявність і причини анемії. Пацієнткам із залізодефіцитною анемією, крім пренатальних вітамінів, слід додатково призначати препарати заліза. 
Необхідна спільна робота акушерів та анестезіологів при огляді перед плановою операцією, щоб пояснити пацієнтці важливість оптимізації рівня гемоглобіну і необхідність корекції антенатальної анемії. Анемія у породіллі є важливим предиктором післяпологової анемії, що пов’язана з депресією, когнітивними порушеннями і втомою. Залізодефіцитна анемія під час вагітності асоційована з підвищеним ризиком низької маси тіла новонародженого, передчасних пологів і перинатальної смертності.

 Рекомендації під час операції

  • Оптимізація інфузійної терапії.

Об’єм інфузійної терапії становить < 3000 мл при рутинній операції КР.

  • Профілактика і лікування артеріальної гіпотонії при спінальній анестезії.

Метою є профілактика інтраопераційної нудоти та блювання (IONV) після спінальної анестезії, а також підтримка матково-плацентарної перфузії. Оптимальне лікування проводиться за допомогою профілактичної інфузії вазопресорів, наприклад фенілефрину (мезатон) або норадреналіну.
Артеріальна гіпотонія, що пов’язана зі спінальною анестезією, – це насамперед фізіологічний феномен, викликаний зниженням постнавантаження. Необхідно змінювати режим введення вазопресорів у породіль з прееклампсією, оскільки тяжкість артеріальної гіпотонії, викликаної спінальною анестезією, може бути меншою, ніж у породіль без прееклампсії.

  • Підтримка нормотермії.

Необхідно проводити активне зігрівання пацієнтки, що починається до операції та підтримувати оптимальну температуру повітря в операційній.

  • Оптимізація введення утеротоніків.

Рекомендоване застосування максимально низької ефективної дози утеротоніків, необхідної для досягнення адекватного тонусу матки та мінімізації побічних ефектів.

  • Антибіотикопрофілактика. Введення антибіотиків до розрізу шкіри.
    Лікування та профілактика інтраопераційної нудоти і блювання. Для зниження рівня артеріальної гіпотонії, що супроводжується IONV, застосовується профілактична інфузія вазопресорів. Обмежено виконується вилучення матки з малого таза і миття черевної порожнини розчинами. Призначаються щонайменше два профілактичні протиблювотні засоби з різними механізмами дії (наприклад он-дансетрон 4 мг, дексаметазон 4 мг, метоклопрамід 10 мг).

Слід уникати (обмежувати) вилучення матки з малого таза, яке пов’язане з IONV і відстроченим відновленням функції кишечника. Використання фізіологічного розчину для зро¬шення черевної порожнини може викликати як IONV, так і PONV. Дексаметазон є ефективним препаратом для профілактики PONV, але не IONV, через затримку початку дії. Метоклопрамід, навпаки, є ефективним у запобіганні IONV, але не PONV.
Мультимодальна аналгезія полягає у нейроаксі¬альному введенні анестетиків тривалої. Неопіоїдна аналгезія здійс¬нюється в операційній, якщо це не протипоказано, і в ідеалі повинна починатися до появи больового синдрому. Крім того, використовується місцева анестезія – безперервна інфільтрація рани або ре¬гіонарні блоки (наприклад TAP-або QL-блок). Знеболювання вважається адекватним, якщо біль у спокої не перевищує 2 балів, а при кашлі та русі – 4 балів.

Сприяння грудному вигодовуванню і зв’язку між ма¬тір’ю та новонародженим.

Контакт шкіра до шкіри по¬винен відбуватись якомога швидше в операційній, у залежності від стану матері чи новонародженого.
Відкладене перетискання пуповини. Американське товариство акушерів-гінекологів (American College of Obstetricians and Gynecologists) рекомендує від¬класти перетискання пуповини у доношених і не¬доношених дітей на 30 60 с після народження.

Рекомендації після операції

Ранній прийом їжі. Перехід на регулярний прийом їжі в ідеалі може бути протягом 4 год після КР (при відсутності нудоти і блювоти). Ранній прийом їжі сприяє прискореному відновленню функції ки¬шечника, скороченню тривалості перебування в лікарні.
Контроль рівня глюкози в крові. Вагітних із цу¬кровим діабетом варто ставити першими в опе¬раційному плані на день. Необхідно підтримувати нормоглікемію.
Рання активізація. Активізація повинна почи¬натися незабаром після відновлення рухової функції в нижніх кінцівках.
Раннє видалення уретрального катетера. Уретральний катетер необхідно вилучити через 6 12 год після пологів.
Ознайомитись детальніше з повною версією статті ви можете за посиланням.

Автори

Гарга Андрій Йосипович

Лікар-анестезіолог
Досвід роботи - 11 років

Гріжимальський Євген Вікторович

Завідувач відділення анестезіології та інтенсивної терапії. Лікар анестезіолог, к.м.н.
Досвід роботи - 20 років

Шадлун Дмитро Ростиславович

Медичний директор пологового будинку «Лелека»
Досвід роботи - 38 років

Дата публікації: 16 грудня 2019 року
Поділитися:

Наші новини

всі новини

Online-зустріч «Як підготуватися до...

Народження дитини одне з найголовніших рішень в житті майбутніх батьків, тому і підійти до нього необхідно зважено. Ви спитаєте, навіщо необхідна підготовка?...

Фіксуйте ціни

З 1 квітня 2024 року в МЦ "Лелека" відбудеться підвищення цін на всі послуги: пологи, ведення вагітності, педіатричні пакети, хірургічні операції, тощо....

Перший весняний бранч «Стрес та...

Запрошуємо вас на весняний бранч на тему «Стрес та переїдання: секрети здорового харчування від дієтолога та психолога». Кому буде цікавим захід?...

Зворотній дзвінок

ПІБ
Телефон