Пологовий будинок «Лелека» чи не єдиний пологовий будинок, який надає медичну допомогу в галузі фетальної хірургії, особливо при таких важких патологіях, як синдром близнюкового перетікання.
Вже не в перше в пологовому будинку «Лелека» досвідчені акушери-гінекологи проводять надскладну внутрішньоутробну маніпуляцію – оперативну фетоскопію, так звану внутрішню ендоскопічну операцію, яка потрібна лише у випадках розвитку небезпечних ускладнень, коли порушується динамічна рівновага розподілу крові між близнюками у вагітної при синдромі міжблизнюкового перетікання.
Лікар акушер-гінеколог, лікар ультразвукової діагностики, кандидат медичних наук Олексій Соловйов поділився інформацією, щодо оперативної фетоскопії:
- Як відбувається процедура?
- Під чітким контролем УЗ-датчика та ендоскопа лікарі оглядають плод в цілях діагностики та лікування виявлених вад розвитку.
- На якому терміні можна діагностувати синдром міжблизнюкового перетікання?
- Іноді вже на 11-13 тижні лікар може побачити ультразвукові ознаки ускладнень одноторочкових (monochorionic) двієнь чи трієнь шляхом коротких ультразвукових оглядів щонайменше раз на 1,5 – 2 тижні, а починаючи з 15-16 тижнів і до 25-26 можливо здійснити оперативну фетоскопію. Це пов'язано з тим, що від 26 тижнів оперативна фетоскопія не здійснюється, хоча специфічні ускладнення таких двієнь можуть розвинутися й пізніше. 2-тижневі ультразвукові огляди пацієнток не припиняються й після 25-26 тижнів, а в разі досягнення критичних показників – пацієнтку необхідно розроджувати.
- Скільки є часу у пацієнтки на прийняття рішення?
- При синдромі міжблизнюкового перетікання дуже часто часу «на роздуми» просто немає, бо він може розвинутись настільки стрімко чи бути занадто пізно виявленим "на місцях", що оперувати слід "позавчора". Саме тому придбання поліса фінансового убезпечення є вкрай важливим для всіх вагітних з багатоплодовими вагітностями.
- Як потрібно надалі вести вагітність пацієнток після фетоскопії?
- Найважливішим є ощадливий режим, запобігання якихось додаткових хвороб чи ускладнень (анемії, підвищеного тиску, респіраторних захворювань тощо), подальшого збереження тактики двотижневих контрольних ультразвукових оглядів. Дуже важливим є завчасне знайомство з акушером-гінекологом та неонатологом, які пізніше розроджуватимуть пацієнтку – вони мають заздалегідь знати про таку пацієнтку й бути готовими до її прийому в будь-який час, оскільки в переважній більшості випадків після оперативних фетоскопій відбуваються передчасні пологи.
При появі якихось недобрих ознак (як, наприклад, підтікання вод, кров'янисті виділення, внутрішньоутробна загибель одного з близнюків) в жодному разі не слід панікувати! Бажано одразу звернутися якраз до тих лікарів, з якими завчасно ви познайомились, які знають про цю пацієнтку й чекають на її появу в будь-який час, і не соромитися звернутись до фахівців з медицини плода пологового будинку "Лелека" для узгодження можливих додаткових досліджень, стратегії й тактики ведення таких пацієнток.