Як правильно підготуватися до пологів та подбати про своє жіноче здоров'я після народження дитини, розповідає Шемякіна Наталія Миколаївна, завідуюча акушерським відділенням пологового будинку «Лелека».
Планування вагітності
Питання турботи про своє здоров'я повинно встати перед жінкою ще задовго до моменту планування вагітності. Постійно підтримувати хорошу форму: і фізичну, і емоційну – це значний внесок у своє майбутнє здоров'я та здоров'я малюка. Але це не тільки завдання жінки. Пара разом повинна усвідомлено підійти до рішення завести дитину: пройти ряд обстежень, відвідати профільних фахівців, забезпечити собі психологічну підготовку, завдяки спеціальним курсам та літературі.
Здоров'я молодої мами після пологів
Відвідуючи під час вагітності «Школу відповідального батьківства» при жіночих консультаціях та приватні курси для вагітних, майбутні мами та тата зможуть знайти відповіді на хвилюючі питання по підготовці до пологів, по догляду за дитиною, турботі про себе та багато іншого. На цих заняттях висвітлюються основні моменти та даються важливі знання щодо вагітності, пологів та післяпологового періоду.
Майбутні батьки повинні розуміти, що маленька людина, яка незабаром з'явиться на світ – це і велика радість, і велика відповідальність. Тому до її появи потрібно готуватися заздалегідь.
У пологовому будинку
І от ви народили. Не хвилюйтеся. На багато запитань, які виникнуть після пологів (як мамі подбати про своє здоров'я після пологів, як годувати дитину, як доглядати за дитиною), повинні дати відповіді фахівці в пологовому будинку: акушерка, акушер-гінеколог, неонатолог та перинатальна медсестра. А спільне перебування матері і дитини в одній палаті дозволить жінці на практиці застосовувати отримані знання.
На що потрібно звернути увагу одразу після пологів
Що стосується здоров’я, то, перебуваючи у пологовому будинку, у жінки не повинна сильно підвищуватися температура, не має бути хворобливих ущільнень у грудях та тріщин сосків, проблем зі швами. Скорочення матки після пологів може бути болючим – і це є нормою. З кожною наступною вагітністю матка в післяпологовому періоді скорочується сильніше та інтенсивніше, але постійного виснажливого болю не повинно бути.
При виписці з пологового будинку жінка здає аналізи та їй проводиться УЗД матки. Ці обстеження перед випискою підтверджують, що жінка здорова і у неї немає гнійно-запальних процесів або ускладнень.
Також при виписці з пологового будинку жінці повинні дати пам'ятку, коли і в яких випадках їй потрібно звертатися за медичною допомогою і на що варто звертати увагу. Протягом 42 днів після пологів можуть виникати різні ускладнення, так як жінка в цей період дуже слабка: мастити, післяпологова кровотеча, гнійно-запальні захворювання і т.д. Також важливо стежити і за станом інших органів.
Вдома
Коли жінку виписують з пологового будинку, то в перший місяць районна поліклініка повинна забезпечити їй патронаж вдома. Також в цей період жінка завжди може звернутися за допомогою до пологового будинку. Якщо буде встановлено, що патологія не пов'язана з післяпологовими ускладненнями, то жінку з пологового будинку направлять до суміжних фахівців.
Жінці необхідно в терміновому порядку звернутися до пологового будинку або до фахівців при появі наступних симптомів:
- Сильно підвищилася температура
- Набряклість грудей і поява ущільнень
- Виникли мастит, лактостаз і на їх фоні підвищилася температура
- Жінку турбує характер виділень, їх запах та колір. У нормі виділення повинні пройти протягом 42 днів, поступово зменшуючись. При виписці з пологового будинку ще є невелика кількість коричневих виділень.
- Жінка погано себе почуває
- Якщо шов розійшовся, в ньому є пульсуючі болі або гнійні виділення. Обов’язково стан швів потрібно показати лікарю через місяць після виписки з пологового будинку
- Сильно турбує геморой. Післяпологовий геморой з часом повинен зменшуватися
- Якщо довго не проходить нетримання сечі. У нормі, воно повинно пройти ще в пологовому будинку
Ускладнень може бути багато. Все індивідуально. Тому, якщо жінку щось турбує, і вона сама не може з цим впоратися – це привід звернутися до фахівця.
Дуже важлива і психоемоційна обстановка в сім'ї. Взаємоповага, підтримка, розуміння, любов близьких – це запорука доброго здоров'я мами і дитини. Якщо жінці допомагають, вона відпочиває і перебуває в гарному настрої. Це сприяє хорошому відновленню та тривалій лактації. Будьте здорові!