У яких випадках жінка повинна лягати в пологовий будинок, щоб зберегти вагітність, розповідає Шемякіна Наталія Миколаївна – завідуюча акушерським відділенням пологового будинку «Лелека».
Жінку госпіталізують в стаціонар пологового будинку «на збереження», якщо існує ризик розвитку передчасної пологової діяльності на терміні з 22 по 37 повних тижнів вагітності. В цьому випадку майбутня мама потрапляє в акушерське відділення патології вагітності.
Якщо виникає загроза пізнього аборту на терміні вагітності до 22 тижнів, тоді жінку госпіталізують в гінекологічне відділення лікарні. В обох випадках лікарі вибирають необхідну тактику лікування або метод проведення пологів.
Щоб зупинити передчасні пологи, застосовуються різні техніки: медикаментозне лікування та хірургічні методики (накладання швів, песарій і т.д.). Таких методів існує багато і вони підбираються індивідуально в кожній ситуації.
Що повинно насторожити жінку?
Патології можуть бути виявлені уже під час спостереження за вагітною у жіночій консультації: гормональні порушення, істміко-цервікальна недостатність (коли розкривається шийка матки та можуть наступити передчасні пологи) тощо. В цьому випадку лікар направить жінку в стаціонар.
Але майбутня мама повинна і сама бути уважною до свого здоров'я і, якщо її щось турбує, то без зволікання потрібно відвідати жіночу консультацію або дзвонити в швидку.
Показаннями термінового звернення до спеціаліста є наступні:
- якщо протягом години-двох матка періодично приходить в тонус та з'явилися слизові, кров'янисті (з прожилками крові або коричневі) виділення, - то скоріше за все, це йдуть структурні зміни шийки матки - вона розкривається ;
- також тривожним знаком є відходження слизової пробки задовго до пологів (більше ніж за тиждень-два до строку) і передчасне відходження навколоплідних вод в термінах від 22-37 повних тижнів;
- якщо протягом години-двох відбувається наростання та посилення болю, збільшується його інтенсивність, прослідковується чітка регулярність та періодичність, то можна їхати в пологовий будинок чи лікарню.
Жінки, у яких в анамнезі були передчасні пологи, є інфекційні захворюванням, екстрагенітальні патології та гінекологічні ускладнення: істміко-цервікальна недостатність, що виникла на фоні багатьох абортів або звичне невиношування, спричинене численними пренатальними втратами (або передчасними пологами, або самоабортами на ранніх та пізніх термінах) - перебувають у групі ризику по виникненню передчасних пологів.
Як довго потрібно лежати «на збереженні»?
Це все індивідуально. Бувають такі ситуації, що майже всю вагітність потрібно лежати та зберігати. Але в середньому, жінка перебуває в стаціонарі до 7 діб. Протягом першої доби зупиняють загрозу передчасних пологів, а далі проводять підтримуючу терапію. Іноді лікування можна проводити в денному стаціонарі або вдома.
Жінку виписують, якщо у неї відсутні переймоподібні болі, структурні зміни шийки матки, проведені всі необхідні хірургічні операції (наклали шов, песарій і т.д) та призначене медикаментозне лікування.
Профілактика та попереждення
Щоб знизити ризики потрапляння «на збереження», необхідно вести здоровий спосіб життя. У такої жінки не буде ознак загрози передчасних пологів - вона доносить та народить здорову дитину в термін. А якщо виникають тривожні ознаки виникнення передчасних пологів, про які ми говорили вище, краще звернутися до лікаря і переконатися, що все в порядку. Будьте здорові.