Багатоплодова вагітність це процес, при якому жінка виношує не один, а два і більше плоду. Трапляється це не так вже й рідко, і найчастіше закінчується нормальним народженням здорових малюків. Але оскільки навантаження на організм жінки збільшується, а кисню і поживних речовин потрібно більше, до ведення багатоплодової вагітності більше вимог.
Причини виникнення багатоплодової вагітності
За статистикою, близнюки з'являються приблизно в 1% від загального числа вагітностей. Але є фактори, які збільшують ймовірність розвитку багатоплодової вагітності:
- спадковість – близнюки в родині матері або батька;
- вік матері від 35 років;
- застосування жінкою гормональних контрацептивів;
- процедура ЕКО з введенням більш однієї заплідненої яйцеклітини.
Ризики при багатоплодовій вагітності
Ризики при багатоплодовій вагітності посилюються як для матері, так і для дітей. Пов'язано це з тим, що організм людини краще пристосований для виношування одного плоду за одну вагітність. А багатоплодовість дає підвищене навантаження, з якою не кожна жінка нормально справляється.
Ризики для дітей
Недолік кисню.Гіпоксія – дуже серйозна проблема, яка призводить до патологій розвитку, особливо головного мозку. Помірне фізичне навантаження і прогулянки повинні стати невід'ємною частиною режиму дня вагітної жінки.
Придушення одного плоду іншим. При нестачі поживних речовин трапляється, що один з плодів починає перехоплювати харчування і кисень в іншого. Зазвичай це буває при одноплацентарній вагітності. Це може привести до фатальних для меншого плоду наслідків. Провідний спеціаліст може помітити цей небезпечний симптом під час УЗД діагностики по зменшенню ваги одного з плодів.
Передчасні пологи. Коли організм жінки перестає справлятися з повноцінним харчуванням, можуть відбутися передчасні пологи, причому досить на ранньому терміні. Діти можуть народитися недоношеними, що потребують додаткової уваги та підтримуючих заходів в перші тижні життя.
Ризики для матері
Багатоплодова вагітність – це важко у всіх сенсах. Організму жінки доводиться носити не тільки вагу двох або більше дітей, але часто і дві плаценти, і подвійний обсяг навколоплідної рідини ... Тому критично важливою стає правильна дієта. Вагітна повинна контролювати набір ваги, не обмежуючи в поживних речовинах дітей. Розумно буде приймати вітамінні комплекси за рекомендацією лікаря.
При багатоплодовій вагітності мати обов'язково повинна носити бандаж, особливо по другій половині вагітності. Так можна буде перерозподілити вагу живота, щоб не травмувати м'які тканини, внутрішні органи і хребет.
При багатоплодовій вагітності будь-яке ускладнення розвивається швидше, а наслідки його небезпечніші. Хронічні захворювання у жінки також загострюються частіше. Тому при погіршенні самопочуття, появи болів, задишки, тахікардії, необхідно негайно звернутися до лікаря.
Аналізи і обстеження при багатоплодовій вагітності
Найголовніше обстеження при багатоплодовій вагітності – УЗД. Якщо при одноплодной вагітності планове УЗД призначається два-три рази, то при багатоплодовій це відбувається частіше, особливо якщо в розвитку плодів відзначаються відхилення від норми.
Обов'язкові регулярні аналізи крові та вимірювання артеріального тиску для контролю роботи кровоносної системи. Гінеколог досліджує стан шийки матки частіше, ніж при одноплодовій вагітності, на випадок передчасних пологів.
Після 30 тижня візити до лікаря повинні стати щотижневими. Навіть якщо вже призначена дата кесаревого розтину, пологи можуть початися раніше часу і стрімко. Породілля повинна бути максимально до цього готова.
А ось проведення скринінгу на вроджені патології при багатоплодовій вагітності ускладнюється. Більшість існуючих технологій розраховані на обстеження одного плоду, і при багатоплодовості вони часто показують неоднозначні результати.