Ще кілька років тому перенесений кесарів розтин передбачав повторну операцію у разі наступної вагітності та пологів. Сьогодні ситуація змінилась. Все більше і більше жінок, які мали в минулому кесарів розтин, наступних дітей народжують природним шляхом. І це вже нікого не дивує. Якщо ви ще нічого про це не знаєте, радимо ознайомитись з цією статтею.
За даними Міністерства охорони здоров'я України практично кожна 6-та жінка в нашій країні народжує шляхом кесаревого розтину. Для тих жінок, хто вже пережив у своєму житті кесарів розтин, є дуже хороша новина - ваш лікар може рекомендувати вам вагінальні пологи! Ну, або у всякому разі, ви можете зробити спробу народити природним шляхом.
За даними Американського Національного інституту здоров'я вагінальні пологи після попереднього кесаревого розтину мають шанс на успіх у 60-80% випадків. При цьому, повторний кесарів розтин має навіть більше ризиків, ніж вагінальні пологи. Ці ризики стосуються інфекції, кровотечі та пошкодження внутрішніх органів у ході операції. Крім того, фахівці вказують на те, що з кожним наступним кесаревим розтином ці ризики збільшуються.
Однією з найбільших проблем, яка стоїть на шляху вагінальних пологів після попереднього кесаревого розтину, є небезпека розриву рубця на матці. Розрив рубця під час пологів це високий ризик для життя матері та дитини. Але, на щастя, це трапляється вкрай рідко - 1 випадок на 100 пологів після попереднього кесаревого розтину. На щастя, є ефективні методи, що дозволяють досить точно спрогнозувати, вірогідність такого ускладнення. Так само, як і взагалі оцінити можливість успіху в разі спроби народити природним шляхом після попереднього кесаревого розтину.
Коли варто вдатися до спроби вагінальних пологів після кесаревого розтину?
Вагінальні пологи після кесарева розтину звичайно не рекомендуються, якщо у жінки був вертикальний або Т-подібний розріз на матці. Такі типи розрізів мають більше шансів призвести до розриву матки. Якщо ж у жінки низький поперечний шов (горизонтальний шов на рівні бікіні), вагінальні пологи цілком можуть бути успішними. Навіть якщо у жінки два таких поперечних розрізи.
Вагінальні пологи після кесаревого розтину цілком можуть бути успішними, якщо жінка колись вже мала пологи через природні родові шляхи. Дослідження показують, що якщо ви вже народжували дитину через природні родові шляхи, навіть якщо це було до вашого кесаревого розтину, ймовірність безпечних і успішних вагінальних пологів після кесаревого розтину перевищує 90%.
Вагінальні пологи після кесаревого розтину мають більше шансів на успіх, якщо пологи починаються спонтанно. Самостійні пологи важливі також і тому, що при рубці на матці лікарі не можуть використовувати весь арсенал медикаментів, необхідних для стимуляції пологів, так як застосування їх збільшує ризик розриву матки. Це не означає, що при вагінальних пологах з рубцем на матці жінці не може бути проведена індукція, тобто штучне викликання пологової діяльності. Але при самостійному початку і прогресі пологової діяльності шансів на успіх набагато більше.
Спроба вагінальних пологів після кесаревого розтину може бути менш успішною, якщо ваш останній кесарів розтин було виконано по причині аномалії пологової діяльності. Якщо вам знадобилося провести кесарів розтин у зв'язку з особливо повільним прогресом пологів або зупинкою родової діяльності, висока ймовірність того, що та ж проблема виникне і в цей раз.
Вагінальні пологи з рубцем на матці можуть бути менш успішними, якщо у вас надмірна вага або якщо ви набрали багато ваги за цю вагітність. Недавнє дослідження показало, що вагінальні пологи після кесаревого розтину були на 40% менш успішні у жінок, які набрали за вагітність 18 кг і більше в порівнянні з жінками, у яких прибавка у вазі була менше. Жінкам з надмірною вагою і ожирінням також важко успішно народити через природні родові шляхи.
Вагінальні пологи після кесаревого розтину можуть бути більш ризикованими, якщо ваш плід великий. Це може збільшити ризик розриву матки і промежини.
Підготовка до вагінальних пологів після кесаревого розтину
Незважаючи на переваги вагінальних пологів після кесаревого розтину (швидша виписка з пологового будинку, менше ризик ускладнень, менше витрати сім'ї і т.д.) у вас є право вибору повторного кесаревого розтину. Якщо ви зважилися спробувати народити природним шляхом, обов'язково обговоріть це питання зі своїм лікарем. Вам також варто заручитися підтримкою партнера, так як його присутність на пологах збільшує шанс на успішний результат. Пройдіть разом курси підготовки до пологів, це допоможе вам бути більш впевненими у власних силах
Статтю підготував лікар акушер-гінеколог пологового будинку "Лелека" - Гецко Олена Юріївна