Ділимося з вами порадами лікаря-дієтолога пологового будинку "Лелека" Лесі Ситник стосовно споживання води під час вагітності.
Достатньо – це скільки?
Однозначно, що під час вагітності виникає потреба у додатковому надходженні рідини. Адже, в цей час збільшується об’єм крові вагітної, відбувається безперервне вироблення навколоплідних вод, забезпечується життєдіяльність дитини, накопичується рідина в органах та тканинах.
Достатній водний режим означає, що в організм надходить така кількість рідини, яка необхідна для мами та її майбутньої дитини. Отже, це питання індивідуальне і залежить від багатьох факторів, зокрема віку, ваги тіла, терміну вагітності, рівня фізичних навантажень, кліматичних умов, стану здоров’я, раціону харчування.
Якщо в організмі спостерігається нестача води, виникає неприємний стан, який називається зневоднення (дегідратація). При дегідратації нирки намагаються затримати воду в організмі, тому сеча стає концентрованою, насиченого кольору, нагадує яблучний сік. Це ознака, що потрібно пити більше рідини.
Дефіцит води в організмі може бути викликаним недостатнім споживанням рідини, порушенням роботи нирок або збільшеними втратами рідини (діарея, часте сечовипускання та ін.) Звертаємо увагу на такі симптоми, як сухість в роті та носі, рідке сечовипускання (рідше 1 разу на 2-3 години), темне забарвлення сечі, а також головний біль, запаморочення, закрепи, зміни артеріального тиску, слабкість, підвищену тривожність.
Підтримувати баланс рідини в організмі корисно для здоров’я, цим ми забезпечуємо охолодження, зволоження, виведення токсинів, знижуємо ризик виникнення закрепів та інфекцій сечостатевих шляхів, покращуємо функції імунітету, контролюємо апетит, покращуємо смакові відчуття, відповідно й травлення, знижуємо в’язкість крові. Обмеження у воді призначаються лікарем за медичними показаннями.
Рекомендовані норми
Частину води організм виробляє сам, частину споживає з продуктів харчування та за рахунок чистої води і напоїв. Середнє споживання саме води має бути на рівні 8 склянок на добу. Інститут Медицини рекомендує вагітним жінкам вживати всього 3 л води в день. Близько 22% цієї рідини надходить із вологи в продуктах, що вживаєте впродовж дня, інші 2,3 л (близько 10 чашок) повинні надходити із питною водою та напоями без кофеїну. Легше випити більше води зі смаком, тож спробуйте додати до води скибку лимона, лайма або заморожену полуницю, ожину, гранатовий сік, імбир, листочки м’яти, базиліку.
Не завжди організм вчасно повідомляє, що йому не вистачає рідини. Пити воду потрібно до того як почнете відчувати спрагу. Якщо сильно хочете пити, спочатку потрібно втамувати спрагу, а потім поступово випити ще дві склянки води. В спекотну погоду виходячи з дому потрібно випити одну-дві склянки води, мати з собою рідину та поповнити рівень води в організмі при поверненні додому. Інколи, коли вагітна мама споживає багато солі, відбувається затримка рідини в організмі та як наслідок з’являються набряки. Додатковий прийом води дозволяє вимити надлишок солі з організму та зменшити набряки. Як приємний бонус отримуємо зниження ваги та гарне самопочуття. Навіть під час здорової вагітності можуть виникати помірні набряки.
Безпека води
Важливо не забувати не лише про кількість, а й про якість води. Питна вода повинна відповідати всім санітарно-гігієнічним нормам та вимогам. Викликає занепокоєння наявність сторонніх домішок у питній воді (ртуть, свинець, миш’як, нітрати, ВРА). Також у воду можуть потрапляти патогенні мікроорганізми. Щоб переконатися, що вода є достатньо безпечною, ви можете здати воду на аналіз до державної або приватної лабораторії. Бутильовану воду потрібно зберігати у темному прохолодному місці при температурі від 5 до 20 С. Відкриту пляшку з водою потрібно зберігати у холодильнику.
На відпочинку будьте особливо уважними щодо профілактики кишкових інфекцій. Для миття посуду і рук використовуйте профільтровану і проварену воду та забезпечте запас питної води. Не вживайте непастеризовані молочні продукти та фруктові/овочеві фреші, смузі, непастеризовані заморожені соки та морозиво.
Пити чи не пити?
Щодо трав’яних чаїв. Дія рослин може мати накопичувальний ефект та впливати на здоров’я, бути причиною алергічних реакцій. Перед тим як приймати такі чаї краще порадитися з лікарем.
Мінеральні води
Мінеральні води мають лікувальну дію. В залежності від мінералізації (загальний вміст солей, г/л) мінеральні води ділять на групи: низькокомінералізовані – менше 1 г/л, маломінералізовані – від 1 до 5 г/л, середньої мінералізаціїі – від 5 до 15 г/л, високомінералізовані – від 15 до 35 г/л, розсільні – більше 35 г/л . Середньо та високомінералізовані води під час вагітності дозволено пити в певних дозуваннях по рекомендації лікаря, враховуючи протипоказання. Призначають води для зменшення проявів токсикозу, печії, закрепів. Також мінеральні води є джерелом мікроелеменів, таких як натрій, калій, магній, кальцій, кремній, фтор, сірка та ін. Добова норма лікувальних вод може бути від 1 столової ложки до 1-2 стаканів.
Спорт і вода
Під час занять спортом потреби у рідині перевищують середні рекомендовані норми. Вода становить 80% крові людини, м’язи на 70% складаються з води. Питання адекватного водного режиму при заняттях спортом під час вагітності обов’язково обговоріть з тренером. Перед тренуваннями за годину до початку заняття не забудьте випити води та під час заняття пийте воду маленькими ковтками, це буде гарною профілактикою перевтоми та перегріву. Крім відновлення водного балансу потрібно поповнити втрачені електроліти та енергію.
Практичні поради
Влітку в жарку погоду підвищується ризик зневоднення. Для підтримки гарного самопочуття та здоров’я пропонуємо скористатися простими порадами:
1. Готуйте більше рідких страв (холодні супи, рідкі соуси, фруктові смузі, морси на основі ягід, лимонад) та споживайте овочі, фрукти, що містять багато води: кавун, диня, груша, полуниця, апельсин, цукіні, огірок та ін.
2. Уникайте солодких напоїв
3. Обмежте в раціоні продукти з вмістом кофеїну
4. Тримайте воду повсякчас під рукою
5. Пийте воду після пробудження та рівномірно впродовж дня
6. Не пийте багато води на ніч
7. Не чекайте, коли з’явиться спрага
8. Враховуйте всю рідину, яку вживаєте впродовж дня
Бажаємо вживати чисту та безпечну воду з користю для здоров’я!