Свої найперші оцінки малюк отримує зовсім не в школі, а ще в пологовому будинку, відразу після появи на світ. Ці оцінки даються за шкалою Апгар.
Щоб дізнатися докладніше про саму систему оцінювання і з'ясувати, для чого вона потрібна, ми звернулися до доктора медичних наук, професора, заступника головного лікаря з неонатології пологового будинку «Лелека» Батмана Юрія Анастасовича.
Мета створення даного методу оцінки
Шкала Апгар була винайдена в 1952 році акушеркою Вірджинією Апгар, щоб швидко оцінювати стан дитини після пологів і визначати необхідність та обсяг реанімаційних заходів. З того часу було багато спроб удосконалити або якось видозмінити цю систему оцінки новонародженого. Але всі методики визначення стану малюка, так чи інакше, зводилися до первісної системи.
Як і ким виставляється оцінка
Оцінка за шкалою Апгар включає в себе 5 показників:
- частота серцевих скорочень;
- дихання;
- колір шкірних покривів;
- м'язовий тонус;
- рефлекси.
Кожен з цих критеріїв можна оцінити в 0,1 або 2 бали. Таким чином, максимальна оцінка за всіма 5 ознаками становить 10 балів. Мінімальна оцінка, відповідно, 0 балів. На жаль, це поганий результат для дитини.
Оцінка за шкалою Апгар проводиться лікарем-неонатологом, який присутній на пологах.
Коли проводиться оцінювання?
Його проводять два рази: до кінця першої хвилини життя дитини і на п'ятій хвилині. Багато фахівців світового рівня пропонують удосконалити цю систему і, в разі низьких оцінок після перших двох вимірів, продовжувати оцінювання кожні 5 хвилин аж до нормалізації стану дитини. Але в основному враховуються тільки перші дві оцінки протягом 5 хвилин життя новонародженого.
Важливе значення має позитивна динаміка в оцінці стану, коли результати оцінювання змінюються від більш низьких до більш високих. Погану прогностичну ознаку має негативна динаміка. Також дуже важливою для прогнозів є друга оцінка за шкалою Апгар, тобто оцінка на п'ятій хвилині життя.
Дитина отримала низькі бали. Чому це сталось?
Достатніми вважаються оцінки в межах 7-10 балів. Малюк, який отримав такі оцінки, не потребує інтенсивної допомоги і з перших хвилин життя може перебувати з мамою.
Більш низькі оцінки свідчать про те, що дитина перенесла гіпоксію та асфіксію. Оцінки менше 3 балів за шкалою Апгар свідчать про важку перинатальну асфіксію, тобто про нестачу кисню під час пологів.
Причини народження дітей з низькою оцінкою за шкалою Апгар різні. Це і перенесена плодом гіпоксія під час вагітності, і як наслідок багатьох захворювань з боку матері, плоду або фетоплацентарного комплексу.
Вважається, що 99% всіх причин, що викликають важкий стан дитини при народженні, криються в антенатальному або інтранатальному періодах, тобто під час вагітності та в процесі пологів. Багато з них можна діагностувати ще внутрішньоутробно та заздалегідь передбачити і запобігти виникненню можливих проблем у малюка. Тому мамам не варто нехтувати обстеженнями під час вагітності.
У новонародженого низькі оцінки - які дії лікарів?
Діти, які отримали оцінки за Апгар менше 7-6 балів, потребують проведення реанімаційних заходів. Важливу роль відіграє своєчасне надання відповідної допомоги. Це може бути застосування кисню за допомогою маски або інтубація трахеї, введення препаратів для поліпшення серцевої діяльності та інші медичні заходи, спрямовані на покращення стану дитини.
Особливості домашнього догляду за дітьми з низькими оцінками
Існують певні критерії виписки новонароджених. Якщо дитина має проблеми зі здоров’ям, вона залишається в межах стаціонару або переводиться в інші лікувальні заклади. Коли стан малюка дозволить забрати його додому, його виписують з наданням рекомендацій щодо подальшого медичного догляду.
Низька оцінка за шкалою Апгар - це вагомий привід для подальшого спостереження у педіатра, невролога, окуліста та інших фахівців.
Що необхідно знати про шкалу Апгар?
Оцінка за шкалою Апгар не відповідає за життєздатність дитини в подальшому. Вона актуальна перші дві години її життя і вказує лише на необхідність і обсяг реанімаційних заходів, які потрібні новонародженому в перші хвилини життя.
Наприклад, малюк народжується з високими оцінками за шкалою Апгар. Він не потребував реанімаційних заходів. Надалі ж може бути діагностовано порок серця з подальшою декомпенсацією серцевої діяльності і погіршення стану дитини. Але це зовсім не суперечить тим високим оцінками, які дитина отримала при народженні. Так само і низькі оцінки зовсім не означають, що малюк буде схильний до захворювань.
Незалежно від необхідності проведення реанімаційних заходів, усі діти однаково потребують маминої безмежної любові і ласки. Здорових вам діток і відмінних оцінок!